Muntžak malý (Muntiacus reevesi)

Muntžak malý (Muntiacus reevesi) | foto: Profimedia.cz

Zoo žádá výjimku. Nechce kvůli směrnicím Unie přijít o muntžaky

  • 2
Muntžak malý. Chov tohoto drobného sudokopytníka původem z východní Asie může být v ostravské zoologické zahradě ohrožen. Důvodem jsou nové směrnice Evropské unie, které zakazují dovážet nebo rozmnožovat přes dvacet druhů zvířat.

Mezi nimi je nosál, mýval, želva nádherná, ale právě i muntžak malý.

„Máme jednoho samce a dvě samice. V čínské zahradě je pak poslední želva nádherná, u té ale s dalším chovem už do budoucna nepočítáme,“ přiblížila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková s tím, že invazní druhy představují problém ve volné přírodě, ale regulovaný chov v zoologických zahradách může být přínosný.

Kdo do Česka nepatří?

„Mnohé invazní druhy zvířat vytěsňují ty naše původní a obsazují jejich areál. Želvy nádherné u nás například nemají své přirozené nepřátele, a představují tak hrozbu pro původní vodní ptactvo, obojživelníky a další živočichy. Z tohoto hlediska zákaz vítáme. Ale na druhou stranu jsme přesvědčeni, že chov zakázaných živočichů v zoologických zahradách má svůj význam.“

Evropské nařízení počítá s možností ponechat jedince invazních druhů v zoo na dožití, ovšem v případě, že se zamezí jejich úniku a dalšímu rozmnožování.

Chov v zoo může druh zachránit

„To lze zajistit například chovem v oddělených skupinách samců a samic nebo použitím antikoncepce,“ vysvětlila mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková s tím, že směrnice platí ve všech členských zemích. Zároveň dodala, že je nutné počkat na zařazení do místní legislativy.

Ostravská zoo proto vyčkává a muntžaky chová zatím ve společném výběhu. „Jednáme s ministerstvem o výjimce. Chov těchto zvířat pro zoologické zahrady může být důležitý a užitečný. Například znalosti a zkušenosti z chovu muntžaků malých a dalších druhů na seznamu se mohou hodit pro chov příbuzných druhů, které patří v přírodě k ohroženým. Také hrozí situace, že v Evropě invazivní druh se může ve své domovině stát ohrožený vyhubením a pak bude chov v zoologických zahradách pro jeho záchranu zcela zásadní,“ upozornila mluvčí ostravské zoo.

Návrh novely, která stanoví jasné podmínky, má vzniknout do konce roku. „O tom, zda bude možné stanovit výjimky a jak je uplatnit, jednáme s Evropskou komisí. Aktuálně platí zákaz dovozu a vývozu. Nová verze zákona o ochraně přírody a krajiny ukáže víc,“ uzavřela mluvčí ministerstva životního prostředí.