Vizualizace hráze přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku.

Vizualizace hráze přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. | foto: Povodí Odry

Heřminovy stále bojují proti přehradě, odmítají stovky milionů odškodného

  • 23
Povodí Odry žádá souhlas obce Nové Heřminovy na Bruntálsku se stavbou vodní nádrže. Obec to odmítá a mluví o nátlaku. Jenže přehrada se postaví i bez souhlasu zastupitelů a obec tak může přijít o finanční odškodnění v řádu stovek milionů korun.

Poslední výzva. Tak by se dal shrnout obsah dopisu, který tento týden předložilo Povodí Odry zastupitelstvu Nových Heřminov. „Chceme přimět obec, ať ustoupí z křečovitého zamítavého stanoviska ke stavbě přehrady a ať spolupracuje na přípravě doprovodných kompenzačních opatření,“ uvedl mluvčí Povodí Čestmír Vlček.

Starosta Ludvík Drobný ale výzvu považuje za nátlak. „Nejednalo se o žádný ústupek nebo kompromis ze strany Povodí Odry. My se stavbou dlouhodobě nesouhlasíme a pořád věříme, že demokracie a hlas zastupitelů má váhu a můžeme něco změnit,“ řekl Drobný.

Dodal, že podle jedné z odborných studií není přehrada pro protipovodňová opatření nezbytná. „Stačí jen prohloubení a rozšíření koryta řeky. Požadujeme i posouzení celého projektu nezávislou třetí osobou,“ zdůraznil starosta.

To se ale podle Povodí Odry stalo. „Vyjádřily se desítky osob v náš prospěch, ale obec se drží té jediné studie, která jim vyhovuje,“ popsal Vlček.

Referendum je pro nás závazné, upozorňuje starosta

Vedení obce však musí respektovat výsledek referenda z roku 2008, v němž byli místní proti stavbě, která by zatopila mimo jiné i přes deset domů. „Referendum je závazné a musíme podle něj jednat, Povodí Odry jeho výsledek zná a nikdy na něj nebralo ohled,“ zmínil Drobný.

Povodí se ale hájí tím, že pro něj referendum význam nemá. „My na něj ze zákona nemusíme brát zřetel. Chápeme citové vazby lidí k místu, ale přehrada je nutná,“ reagoval mluvčí.

Stavba může vzniknout i bez souhlasu obce. „Vodní nádrž je zahrnuta v zásadách územního rozvoje kraje, což je krajský územní plán. Nižší územní plány se dle zákona musejí podřídit. Zkrátka rozhoduje ‚vyšší‘ územní plán,“ vysvětlil náměstek hejtmana Daniel Havlík (ČSSD).

Povodí nabízí lidem v Nových Heřminovech kompenzaci v řádu stovek milionů korun. Zahrnuje stavby cest, převod pozemků do vlastnictví obce i fotbalové hřiště, protože to původní by měla zalít voda. „Lidově řečeno by z toho obec měla vytřískat, co se dá. Musí ale začít spolupracovat, ať odškodnění zahrneme do nákladů projektu,“ dodal Vlček.

Přehrada pomáhá i v době sucha, poukazuje hydrolog

Starosta má ale jasno: „Nejde nám o peníze, ale o to, že stát nemůže bezohledně prosazovat své zájmy i přes nesouhlas lidí,“ sdělil.

Na význam přehrady ale upozorňují i další odborníci. „Ať se to někomu líbí, nebo ne, vodní díla jsou nutná a na řece Opavě chybí. Nemůžeme se na to dívat z čistě protipovodňového hlediska. Přehrada umí zadržovat vodu a tak regulovat toky. Pomáhá i v období sucha, o čemž jsme se loni přesvědčili,“ řekl hydrolog Jan Unucka.

Návrh na stavbu vodní nádrže se objevil už po povodních v roce 1997. Nyní má povodí vykoupeno 97 procent potřebných pozemků, zbytek může ze zákona vyvlastnit. Stavba by měla začít v roce 2020 a hotová by mohla být do pěti let.