Přehrada v Nových Heřminovech podle vizualizace Povodí Odry.

Přehrada v Nových Heřminovech podle vizualizace Povodí Odry. | foto: Povodí Odry

Nové referendum o přehradě na Bruntálsku nebude. Zatrhl ho soud

  • 1
Nové referendum o výstavbě přehrady se v Nových Heřminovech konat nebude, aspoň prozatím. Změnit zamítavý postoj Nových Heřminov k přehradě, již chce stát v obci začít stavět v roce 2018, si přála část místních. S návrhem ale neuspěla. Nejdřív ho zamítla radnice, teď soud.

Nejvyšší správní soud totiž smetl ze stolu kasační stížnost, jejímž prostřednictvím se iniciátoři referenda domáhali nového hlasování o vztahu obce k přehradě.

Příběh přehrady

Začal už ve 20. letech 20. století, kdy vznikl první projekt stavby. Aktuální se nádrž stala po povodních v roce 1997, kdy politici řekli, že vznikne co nejdřív.

V roce 2008 kývla vláda na stavbu menší varianty přehrady. Ta má zatopit 38 domů.

Heřminovští si už dřív v referendu zvolili boj proti nádrži, která je součástí celku protipovodňových opatření.

Důležité je slovo „nového“. Jedno referendum se totiž už v Heřminovech konalo. V srpnu 2008 si místní odhlasovali, ať zastupitelé všemi způsoby bojují proti vzniku přehrady.

Formální nedostatek. Zamítnuto

Podle části obyvatel se ale názor na přehradu v obci mění, proto žádali nové referendum, které by podle nich například otevřelo cestu k finančním kompenzacím, jež nabízí Povodí Odry. (Vedení obce už dřív řeklo, že postup Povodí Odry, které opakuje, aby si Heřminovy stanovily výši kompenzací, připomíná kolektivizační praktiky - pozn. red.)

„Pro konání referenda jsme získali potřebných 67 hlasů obyvatel, jenže později naše úsilí bohužel zkrachovalo kvůli formálnímu nedostatku,“ popsal Rastislav Vlček z přípravného výboru pro referendum. Připomněl, že žádost o nové referendum nejprve zamítla obec.

„Návrh jsme konzultovali s dvěma právními kancelářemi, shodně potvrdily, že návrh obsahuje zásadní vady,“ uvedl k tomu starosta Radek Sijka.

Obec žadatelům vytkla chybné zformulování otázek, nebo například málo konkrétní náklady na konání referenda.

Atmosféra v obci je hodně napjatá

Členové přípravného výboru ale trvali na tom, že návrh byl v pořádku. Poprosili o potvrzení tohoto názoru Krajský soud v Ostravě, jenže žádost, již podali na poštu v pátek, přišla soudu v pondělí, tedy druhého dne po skončení lhůty, která uplynula v sobotu. Proto jí soud nevyšel vstříc. A před nedávnem mu dal za pravdu i Nejvyšší správní soud v Brně.

Vize. Jaká bude realita?

Možná podoba krajiny Nových Heřminov po vzniku plánované přehrady.
Silnice, která má vést kolem přehrady, může sloužit k obsluze nádrže, ale i...
Vizualizace přehradní hráze v Nových Heřminovech.
Obec by mohla v budoucnu zvelebit také zdejší fotbalové hřiště.

„Máme za to, a potvrdili to i respektovaní právníci, že referendum se liší od voleb a že by u něj soud měl mírnějším způsobem pohlížet na zákonné lhůty,“ podotkl Rastislav Vlček, jenž je sám advokát.

Rozzlobilo ho, že soudy žádost zamítly kvůli formální chybě a vůbec se nezabývaly podstatou věci, tedy oprávněností konání referenda.

Atmosféra v obci je kvůli přehradě hodně napjatá. Starosta Radek Sijka říká, že Povodí Odry na vedení radnice vyvíjí intenzivní nátlak, který poslední dobou přešel i do osobní roviny - jiná strana naopak tvrdí, že starosta v boji proti nádrži užívá i sporné praktiky.

Zastupitelé se drží výsledků referenda z roku 2008 a bojují proti přehradě. Krom jiného se snaží utužit vztah místních k obci. O víkendu se například konalo setkání rodáků a přátel Nových Heřminov. Pozvánku dostalo na dvě stě padesát lidí.

Otázka je, jak bude k přehradě přistupovat nové vedení obce, které vzejde z podzimních voleb. Zatím není jasné, jestli současný starosta bude post obhajovat.

„Zatím o tom nechci veřejně mluvit,“ uvedl starosta.