Krásky s dlouhými krky obývají v safari část věnovanou africkým zvířatům.

Krásky s dlouhými krky obývají v safari část věnovanou africkým zvířatům. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ostravská zoo tajila novou atrakci, minulý víkend otevřela safari

  • 4
Zoologická zahrada v Ostravě má další atrakci: safari. Zájemce zve k nástupu do vláčku sloganem „Projeďte se s námi údolím Bílého Nilu“. Veřejnost mohla vjet do tří velkých výběhů už od soboty 5. července, ale málokdo to tušil. Zahrada totiž informovala o zahájení provozu až ve čtvrtek.

Tříletý Honzík chodí s rodiči často do zoologické zahrady v Ostravě. Rád jezdí i tamním vláčkem. Ve čtvrtek se mohl projet i po novém safari. Měl ale smůlu.

„Přišli jsme hned ráno a nevěděli, že safari už je v provozu. Zjistili jsme to vlastně až na konci prohlídky u žiraf. Ale protože Honzík chodí po obědě spát, tak se teď vláčkem vracíme domů. Na safari se vydáme až někdy příště,“ řekla chlapcova matka Štěpánka Hausková před východem ze zoo.

Pojeďte na safari

„Safari už je otevřené? O tom jsme zatím neslyšeli,“ reagovala ještě 10. července překvapeně většina lidí, kteří do zoo teprve přicházeli.

První turistické vláčky přitom vjely do Safari tří tváří, jak zoo nazvala komplex tří přírodních výběhů, už před týdnem. V pátek 4. července se zaměstnanci, v sobotu s návštěvníky.

Mluvčí zahrady Šárka Kalousková říká, že v prvních dnech nestáli o davy návštěvníků, proto spuštění provozu záměrně tajili. Důvodů bylo několik. K těm hlavním ale patřily obavy z reakce zvířat i lidí.

„Chtěli jsme, ať mají zvířata čas zvyknout si postupně na projíždějící vláčky,“ vysvětluje Kalousková.

Od návštěvníků má zoo zatím jen dobré ohlasy

A netají, že se trochu báli i stížností lidí zklamaných z toho, že neviděli moc zvířat. „Výběhy zatím nejsou plně obsazené, navíc zvířata odpočívající pod stromy nemusí být vůbec vidět. Řidiči vláčků lidem samozřejmě situaci předem vysvětlují a my říkáme, že návštěva safari je vždy tak trochu sázka do loterie,“ líčí mluvčí zoo.

Ale hned ujišťuje, že od prvních desítek návštěvníků safari mají zatím jen dobré ohlasy: „Všichni měli štěstí. V každém výběhu viděli alespoň část jejich obyvatel. Dělily je od nich přitom jen bezpečnostní řetízky otevřených vagonů. Jde o nový způsob poznávání zvířat v naší zoo, který stojí za to.“

Budování safari trvalo téměř dva roky a stálo 40 milionů korun, z toho 85 procent uhradila Evropská unie, zbytek město.

Po safari dočasně jezdí dvě náhradní vlakové soupravy, v záloze je třetí, pod názvem Safari expres. Nástupní zastávka je pod pavilonem žiraf Rothschildových. Právě jejich výběhem, nazvaným Afrika, se vjíždí na safari.

Za dvacetiminutovou projížďku, během níž není dovoleno vystoupit, zaplatí dospělí zájemci i děti částku 30 korun.

Ostrý provoz začne nejdříve po prázdninách

Je-li hezké počasí a zájem, střídají se vláčky každých dvacet minut. Pokud je v zoo návštěvníků málo, řidiči čekají o něco déle, až se sejde zájemců víc. Ale výjimečně vyjedou i s malou skupinkou.

„Zatím jde stále o zkušební provoz. Ten ostrý začne nejdříve po prázdninách. Čekáme, až město vybere v soutěži provozovatele vláčků, a mezitím se bude postupně rozrůstat počet zvířat v jednotlivých výbězích,“ říká zoolog Jiří Novák. „Zatím je v areálu safari 45 zvířat, ale do konce roku už by jich tu mohla běhat asi stovka,“ dodal.

Safari se rozkládá na ploše šesti hektarů a návštěvníci tam mohou zblízka pozorovat zástupce africké a asijské fauny ve výbězích nazvaných Afrika, Persie a Indie.

První obývá osm antilop losích a pět žiraf Rothschildových. „Přibudou nejméně dva druhy afrických zvířat,“ slibuje zoolog Jiří Novák.

V Persii se zabydlují dvě pětičlenné skupiny velmi vzácných zvířat, které nechová žádná jiná česká ani slovenská zoo. Jde o daňky mezopotámské a onagery. Oběma druhům hrozí vyhubení. Onager je nejohroženější z pěti žijících poddruhů asijského divokého osla. Posledních asi 500 volně žijících zvířat se vyskytuje jen v Íránu. Zoo chce postupně přivézt další zvířata, ošetřovatelé navíc doufají, že už příští léto by se mohlo narodit první mládě.

Nejrozlehlejší výběh zatím obývají tři druhy indických kopytníků. Dvanáctičlenné samčí stádo antilop jeleních, sedmičlenné stádo samic axisů indických a tři statné antilopy nilgau pestrý. I skupina tohoto zcela nového druhu v ostravské zoo se bude postupně rozrůstat. Podle zoologa jsou zatím tyto antilopy velmi plaché a nejraději se schovávají do úkrytů stromů.

"Jsem rád, že safari umožňuje spojit příjemné s užitečným. Nabízí luxus zvířatům i lidem a umožňuje chovat větší množství kriticky ohrožených druhů a přispívat tak k jejich záchraně," vysvětlil Novák hlavní důvody, které vedly zahradu k vybudování atraktivní expozice.