Nemocnice v Novém Jičíně se může pochlubit novými moderními sály.

Nemocnice v Novém Jičíně se může pochlubit novými moderními sály. | foto: Radka Miloševská, MAFRA

Nemocnice v Novém Jičíně šla ke dnu. Teď má nové sály za stamiliony

  • 3
Novojičínská nemocnice byla ještě před dvěma lety nejzadluženější ze všech, ostatní táhla ke dnu. Pak si ji ale od Moravskoslezského kraje pronajala společnost Agel. Ta zadluženost snižuje a ve čtvrtek se dokonce pochlubila moderními operačními sály i oddělením ARO za téměř 220 milionů korun.

„Na nové centrální sály čekala nemocnice skoro 20 let. Dávno nevyhovovaly. Dnes máme jedny z nejlépe vybavených sálů ve střední a východní Evropě. A protože místo původních tří jsou čtyři, zvládneme asi o 250 operací ročně víc,“ uvedl ředitel nemocnice Karel Dostalík.

Jediný robotický sál v kraji je jako první v zemi vybavený systémem OR1, který umožňuje ovládat robota, endoskopické kamery i dalších přístroje, ale také osvětlení místnosti či operační stůl jediným člověkem z jednoho místa.

„Robota využíváme k urologickým, gynekologickým a chirurgickým operacím nádorů v pánvi, kde se otevřeným přístupem dostáváme do některých míst dost těžko a s rovnými laparoskopickými nástroji je to také náročné. Výhodou robota je, že má nástroje ohebné,“ vysvětluje primář chirurgie Matěj Škrovina.

A dodává, že jako jediní v kraji a jako jedno ze čtyřiceti pracovišť na světě mohou ozářit pacienty s rakovinou konečníku v průběhu operace. „Díky vnitřní radioterapii se výrazně sníží riziko recidivy," popisuje pokrok medicíny díky moderní technice.

Zdravotníci i pacienti změny oceňují. Na ARO se dočkali dospávacího pokoje i nových přístrojů, operační sály jsou úplně jiné.

Katastrofické scénáře se nenaplnily

„Místo nevzhledných a nepraktických bílých kachliček jsou stěny z nerezu nastříkané omyvatelnou barvou. Sály mají dva vchody - jedním pacient vjíždí, druhým odjíždí. Snižuje se tak riziko nemocničních nákaz,“ popsala vrchní sestra Miroslava Březinová. „Nechybí výtah pro nástroje určené ke sterilizaci a další vychytávky. Nejvíc jich je v robotickém sále.“

Prohlídka nových sálů se hostům líbila. „Nádhera,“ chválil Marian Olejník, ředitel Podhorské nemocnice. „Taky máme hezké sály, ale jsme malé zařízení. Tady dělají nadregionální onkologické zákroky, tak to musí vypadat jinak. Posíláme sem i naše pacienty.“

Za obyvatele města ocenil změny a tlumočil poděkování lidí starosta Jaroslav Dvořák. „Báli jsme se, že zadlužená nemocnice zkrachuje, nebo že soukromník omezí péči,“ vzpomínají Novojičíňané. „Jsme rádi, že katastrofické scénáře se nenaplnily,“ svěřila se paní Marie.

Před třemi lety vygradovaly finanční potíže nemocnice. Léčila totiž stále víc onkologických pacientů, ale zatímco soukromá radioterapie Agelu v areálu vydělávala, špitál naopak. Zastupitelé kraje chtěli vyřešit patovou situaci spojením obou částí onkocentra, tedy pronájmem nemocnice Agelu.

Vedení ČSSD bylo proti a ostře se pustilo do tehdejšího člena strany a hejtmana Jaroslava Palase. Ten na oplátku napsal Bohuslavu Sobotkovi, že není dobrý šéf. Přes odpor strany zastupitelé nakonec nemocnici pronajali.