Hlučínsko má v mnohém jinou historii než většina republiky. Ilustrační foto

Hlučínsko má v mnohém jinou historii než většina republiky. Ilustrační foto | foto: Archiv

Nové sdružení bude připomínat originalitu Hlučínska

  • 0
Nové sdružení Společnost přátel muzea Hlučínska chce hlavně mladé generaci připomínat originální historii oblasti severně od řeky Opavy. Například plánuje pomoci při vytvoření stálé expozice mapující pohnuté dějiny regionu.

Zajímavá historie, těžko uvěřitelné příběhy lidí, originální zvyky a tradice. Hlučínsko je zcela jedinečným regionem v celém Česku. Právě to vedlo několik lidí z Hlučína a okolí k tomu, aby dali základ novému občanskému sdružení, jehož cílem je originální identitu uchovat dalším generacím.

Zaměřit se přitom chtějí nejen na návštěvníky, ale i na místní. "Jsme si vědomi toho, že je zapotřebí oslovit zvláště nastupující mladou generaci, jejímž úkolem bude předat ,dědictví otců," píšou zakladatelé sdružení, jehož předsedou je slezský sociolog a vysokoškolský pedagog Jiří Siostrzonek, v otevřeném dopise.

O Hlučínsku

Hlučínsko bylo zhruba 180 let součástí pruského státu, v roce 1920 bylo dodatečně připojeno k Československu.
Od roku 1938 se stalo přímou součástí třetí říše - tzv. Altreich, s čímž souvisela i vojenská povinnost k německé armádě.
Region tehdy čítal kolem 40 tisíc obyvatel, narukovalo 12 tisíc mužů.

Pomoci například chtějí při budování stálé expozice Hlučínska, která zatím v regionu chybí. O její vybudování se Muzeum Hlučínska snaží už dlouho, zatím mu ale štěstí příliš nepřálo.

S žádostí o dotaci z Evropské unie na vybudování expozice v podkroví muzea neuspěli. Nicméně se nevzdávají a o evropské peníze se pokusí znovu.

"Podali jsme novou žádost. Už se však jedná o expozici v mnohem menším rozsahu a oproti původnímu záměru je i rozsah financí třetinový," řekl ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký.

Nová expozice by se namísto v podkroví měla nacházet v přístavbě zámku. "Návštěvník, který do expozice přijde, by měl mít možnost seznámit se s tím, kdo byli jeho předkové. Na konkrétních lidských příbězích se propadá do dějin," vysvětlil Chrástecký.

Součástí má být i film, filmový a fotografický archiv, badatelna a muzejní knihovna. Veškeré náklady by se měly vejít do částky 10 milionů korun. Zda se muzeu podaří na dotaci dosáhnout, bude vědět v polovině letošního roku. Pokud uspěje, přivítá expozice první návštěvníky do konce roku 2012.

Co se samotným podkrovím zámku - kde se na pěti stech metrech čtverečních plánovala expozice na téma Hlučínsko - fenomén moderní Evropy, jež měla sloužit jako návštěvnické centrum pro turisty - je velkou neznámou.

Po expozici sborník, přednášky i výstavy

I kdyby se podařilo sehnat dotace na jeho zřízení, samotný provoz by byl velmi nákladný. "Je to otevřená záležitost," podotkl Chrástecký. Kromě podpory při budování nové expozice má nové sdružení v plánu také vydávat vlastivědný sborník, pořádat diskusní fóra, přednášky, exkurze či třeba tematické soutěže pro školy.

"Domníváme se, že živou tvůrčí společnost a její identitu mohou uchovat pro příští generace pouze lidé, kteří si hájí vlastní tradici, kořeny a smysluplně je rozvíjejí," poukazují zástupci sdružení.

První akcí, kterou sdružení plánuje, je 11. února vernisáž fotografické výstavy Brána naděje Jindřicha Štreita v Muzeu Hlučínska. Zároveň dojde i na první besedu s Jindřichem Štreitem a Maxem Kašparů v Evangelickém kostele.

Oblast nad řekou Opavou dlouho patřila Prusku, obyvatelům se dodnes říká Prajzáci.