Vizualizace budoucí podoby Výzkumného centra Ostravské univerzity.

Vizualizace budoucí podoby Výzkumného centra Ostravské univerzity. | foto: ProjektStudio

Ostravská univerzita buduje z porodnice výzkumné centrum za 350 milionů

  • 6
Ostravská univerzita získá zázemí s laboratořemi pro výzkum i výuku budoucích lékařů a dalších studentů. Tento týden zahájila přestavbu budovy, v níž se narodila nejméně třetina dospělých Ostravanů. Jde o bývalou porodnici v Zábřehu, která posledních deset let chátrala.

Zájemců bylo víc, ale bývalou porodnici, která před deseti lety osiřela, nakonec získala Ostravská univerzita. Ta z ní do poloviny roku 2014 vybuduje centrum pro zdravotnický, ale i sociální a přírodovědný výzkum a výuku.

Výzkumné centrum

* Ostravská univerzita staví centrum výzkumu i výuky pro tři fakulty: lékařskou, přírodovědeckou a sociálních studií. V roce 2014 budou mít studenti a profesoři k dispozici dalších 18 špičkových laboratoří a 20 učeben pro praktická cvičení. Akademici či vědci získají 58 nových pracoven.

* V centru budou i posluchárny, seminární místnosti i další prostory.

Za víc než 350 milionů korun získá vysoká škola nové laboratoře, datová centra, seminární místnosti, posluchárny a technologické zázemí především pro rozvoj lékařských, ale i souvisejících oborů.

Většinu nákladů uhradí Evropská unie

"Z celkové částky uhradí 85 procent Evropská unie, zbytek zaplatíme ze svých zdrojů," řekl rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. "Pro nové centrum už nyní připravujeme výzkumné projekty a doktorské programy," dodal.

Kvalitní zázemí s laboratořemi mladé lékařské fakultě, kterou si Ostrava vybojovala teprve před dvěma lety, dosud chybí. I proto univerzita zahájila stavbu výzkumného centra velmi slavnostně. A místo tradičního poklepu na základní kámen zvolila vysazení mladého, ale už zeleného dubu.

"Je symbolem dlouhověkosti. Dubové listy a větvě ochraňují před zlem. Dub znamená sílu, jistotu a zrození," vysvětlovala prorektorka Ostravské univerzity Iva Málková.

V centru bude osmnáct špičkových laboratoří

Pro školu má výzkumné centrum zásadní význam. "Je to jeden z našich klíčových projektů a největší investice. Završí celý proces budování kapacit pro lékařskou fakultu. Po dokončení centra bude mít stejné dimenze jako ostatní lékařské fakulty," vysvětlil rektor.

Výzkumné centrum Ostravské univerzity bude mít i odpočinkové zóny.

Zatímco teď se musí zhruba 1 300 studentů ostravské lékařské fakulty spokojit jen s 15 laboratořemi, po dokončení výzkumného centra budou mít k dispozici dalších 18 špičkových laboratoří. Také počet místností pro praktická cvičení vzroste ze 37 na 57.

Naprázdno nevyjdou ani akademici a vědečtí pracovníci, jichž na univerzitě přibývá. Získají 58 pracoven. Za dva roky by měli v novém centru spojit své síly při výzkumu lékaři, biologové, biofyzikové, ale také sociologové či matematici.

"Ve spolupráci se superpočítačovým centrem využijeme nové matematické metody v medicíně. Připravujeme také rozsáhlý výzkum v oblasti genetiky, pro který už jsme přijali vědce z USA. A zaměříme se například i na léčbu onkologických onemocnění. Budeme zkoumat vliv nových léků na některé typy rakoviny: kvalitu i vedlejší účinky," popisuje výzkumné cíle školy rektor Jiří Močkoř.

Hrozilo, že areál obsadí developeři

Vznik centra oceňují nejen studenti a zaměstnanci univerzity. "Před dvaašedesáti lety jsem se tu narodil, ve druhém patře. A většina obyvatel našeho obvodu nejspíš také. Už proto jsem velmi rád, že se budova bývalé porodnice nerozpadne, ani neskončí v rukou developerů, ale bude sloužit výzkumu a výuce mediků i dalších studentů," svěřil se starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský.

"Když si vzpomenu, jaké byly před lety ve městě tlaky, abychom areál rozprodali developerům, jsem rád, že se to podařilo ustát. Zájem byl velký, protože je to unikátní areál se spoustou vzrostlých stromů. Další takový se v Ostravě hned tak nenajde," dodal.