V Ostravě zatím žádný zastupitel echtěl publikovat vyjádření k některému z témat

V Ostravě zatím žádný zastupitel echtěl publikovat vyjádření k některému z témat | foto: ostrava.cz

V radničních zpravodajích musí mít místo i opozice, stojí v novele zákona

  • 0
Mnohé zpravodaje radnic jsou jen "hlásnými troubami" starosty a vedení města. Opozice má smůlu a prostor na své názory nedostane. Často je otvírá úvodní slovo starosty, následují stránky, jimž vévodí fotky radních na různých akcích. Novela zákona má ale zaručit prostor i opozici. Má ovšem i nedostatky - neurčuje například sankce.

Frýdecko-místecký opoziční zastupitel Petr Konůpka (vyloučený z ODS) to má v živé paměti. Když se před volbami v roce 2010 místní politici hádali kvůli cenám tepla, vyšel v radničním zpravodaji mimo jiné článek namířený proti opozici s titulkem Konůpka lobboval za spřízněnou firmu.

Co chce novela

Zatímco dosud nemusí města dávat prostor v radničním zpravodaji opozici, ač to někdy dělají, novela zákona o periodickém tisku, kterou předložil poslanec Igor Svoják, by to měla změnit. V řadě ohledů ale není dokonalá. Chybí v ní třeba sankce pro případ, že radnice protichůdný názor neotiskne.

"Žádali jsme dle tiskového zákona o publikování našeho stanoviska, to ale radnice úplně ignorovala. Jedinou další šancí bylo řešit to prostřednictvím krajského soudu, tou cestou jsme ale nešli, protože je komplikovaná," vzpomíná.

A ačkoli zástupci radnice říkají, že ve zpravodaji, který ve městě vychází od roku 1991, vždy publikovali jen členové rady města - odtud i název Zpravodaj Rady města Frýdek-Místek - v budoucnu budou muset zřejmě dát větší prostor opozici, než tomu bylo dosud.

Poslanci totiž nyní schválili návrh novely zákona, která vůbec poprvé stanovuje mantinely pro radniční periodika. Ta bývají dnes často pojímána jako "hlásné trouby" vedení radnic, přičemž opozice dostává jen omezený prostor.

"Zákon nově obsahuje povinnost poskytovat objektivní a vyvážené informace o územně správním celku a poskytnout i 'přiměřený prostor' pro zastupitele. Pokud by poskytnut nebyl, nařizuje zákon uveřejnit doplňující informaci," říká Jan Kotecký ze sdružení Oživení, jež usiluje o transparentnější veřejnou správu, a dodává, že novelu musí ještě schválit Senát.

Důležitější jsou praktické informace než politické názory

Zástupci radnic se shodují, že pokud novela zákona začne platit, podobu novin s ní sladí. Podle většiny mluvčích, které MF DNES oslovila, přitom už teď opoziční zastupitelé údajně dostávají v radničním zpravodaji prostor, pokud o něj požádají.

"Už sedmnáct let má každá politická strana v zastupitelstvu právo na bezplatné publikování svých příspěvků. Maximální rozsah článku je polovina novinové strany na každé číslo," sdělila třeba mluvčí Bohumína Lucie Balcarová s tím, že nabízenou možnost opoziční strany často využívají, hlavně před volbami.

I v Karviné či Kopřivnici mohou všichni zastupitelé v radničních novinách publikovat svůj názor. A třeba ti kopřivničtí to využívali v takové míře, že bylo nutné rozsah příspěvků v novinách omezit. "Teď mohou buď stanovený rozsah respektovat, či rozdělit text do více čísel," řekla mluvčí města Lucie Petříčková.

Třeba mluvčí Opavy i Krnova uvedli, že přednostní pro jejich zpravodaj jsou praktické informace pro lidi, ne politické názory. Mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská zase zmínila, že dosud žádný ze zastupitelů nechtěl publikovat vyjádření k některému z témat. "Zatím nevíme, zda bude nutné na základě nové podoby zákona potřeba něco na přípravě měsíčníku Ostravská radnice měnit. Počkáme na jeho definitivní znění," vysvětlila Vojkovská.

Novela ale vyvolává i řadu výhrad. "Vymahatelnost zákona bude obtížná. Nenařizuje totiž žádné sankce pro případ, že radnice názor opozice nezveřejní," míní Konůpka.