Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Noví majitelé NWR chtějí po vládě peníze, ta hodlá řešit jen horníky

  • 87
Když zaplatíte, možná taky něco vytáhneme z peněženky. I tak se dá číst vzkaz nových majitelů společnosti NWR vládě. Chtějí, aby se stát podílel na řešení krize firmy.

Jasný vzkaz vládě, aby se více podílela na záchraně společnosti OKD, vyslali zástupci skupiny AHG, sdružující nové majitele akcií společnosti NWR, potažmo OKD.

„Restrukturalizace a obnova společnosti si s největší pravděpodobností vyžádá další investice,“ řekl Roman Pařík, mluvčí skupiny AHG. „Pokud všechny zainteresované strany podpoří restrukturalizační plán a vláda bude ochotná rozšířit možnou podporu, pak je AHG za odpovídajících podmínek připravena investovat další finanční prostředky.“

Tedy jde o jasný vzkaz: bez dalších peněz se OKD neobejde a platit by měla i vláda. Analytici odhadují, že bez finanční injekce může společnost skončit v insolvenci ještě v letošním roce.

Firma doplácí na propad cen černého uhlí. Ten přitom není nijak výjimečný a pravidelně se opakuje.

„Po velkých ziscích se trh obrátil, je to otázka hospodářských cyklů. V takových fázích se hornictví vyvíjelo vždy,“ vysvětluje Jaroslav Dvořáček, vedoucí Oddělení ekonomiky Institutu ekonomiky a systémů řízení Vysoké školy báňské. „Je jen na firmách, jak se na tento propad připraví, aby jej zvládly přečkat.“

Prioritou skupiny AHG je stabilizace společnosti NWR

To se ale v případě OKD nestalo. Peníze z firmy mizely ještě předtím, než zamířila na burzu, jejich odtékání zastavil až prudký propad cen černého uhlí.

A namísto finančního polštáře, který by umožnil přečkat nejhorší časy, je OKD v situaci, kdy má na hotovosti jen mírně překračující minimum potřebné pro zachování úvěrové linky.

Další peníze by měli do OKD nalít právě noví majitelé, ti ale podle všeho preferují variantu, při níž by se na záchraně OKD podílel i stát.

„Prioritou skupiny AHG je stabilizace společnosti NWR. Rádi bychom, aby všechny zainteresované strany, mezi něž patří investoři, vláda i odbory, vytvořily plán, který zajistí udržitelnost OKD,“ řekl Roman Pařík.

Udržitelnost OKD znamená přežití firmy do dalších let. To ale podle všeho nebude v současné podobě možné.

Proto potřebují firmy ze skupiny AHG spolupráci odborů. Jenomže s těmi se na nějakých ústupcích, zvláště co se případných peněz na odstupné a sociálních programů pro odcházející horníky týče, domluví jen těžko.

Investoři by také rádi přenesli část odpovědnosti za budoucnost firmy na vládu.

Pro skupinu AHG je totiž vstup do NWR hlavně východiskem z nouze, snahou minimalizovat ztráty. Skupinu AHG tvoří věřitelé NWR, kteří převzetím akcií kapitalizovali své pohledávky. Na nějaký zisk přitom může OKD na dlouhé roky, pokud se nestane něco mimořádného, zapomenout. Proto je snaha AHG zapojit do řešení a financování záchrany šachet stát logická. Každá koruna dobrá.

Vláda je připravena pomoci zaměstnancům, nikoliv firmě

Stát ale podobnou roli odmítá. Zástupci vlády připouští případnou pomoc horníkům, do OKD by ale neměla jít ani koruna.

„Stále platí, že vláda je připravena pomoci zaměstnancům, nikoliv samotné firmě,“ potvrzuje dlouhodobý postoj státu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

„Současně platí již dříve oznámený příslib možnosti předčasných odchodů horníků do důchodu a podpora státu rekvalifikacím a sociálním programům, na čemž se bude primárně podílet ministerstvo práce a sociálních věcí,“ podotkl Kotrba.

Ale případnou změnu vládního postoje úplně nevylučuje. „Je předčasné předjímat, zda a jak se změna majitelů při řešení situace OKD projeví,“ dodává František Kotrba.

Zástupci AHG doufají, že vláda svůj názor ještě změní.

„Nebylo by to šťastné, protože by se vláda připravila o příležitost ukázat svoji podporu OKD i celého Moravskoslezského kraje a tedy i šanci zabránit zrychlenému ukončení činnosti OKD, které by bylo pro Českou republiku a zejména Moravskoslezský kraj velmi nákladné,“ odpověděl Roman Pařík na otázku, co by se stalo, kdyby vláda svou podporu nerozšířila.

O plánech na záchranu OKD chtějí majitelé informovat v dubnu.