Primář Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice Ondřej Urban při práci...

Primář Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice Ondřej Urban při práci s novým endoskopem. | foto: Vítkovická nemocnice

Nový endoskop důkladně prohlíží žlučové cesty, zachraňuje tak životy

  • 1
Jen patnáct zdravotnických zařízení v Evropě, z toho dvě v České republice, má k dispozici nejmodernější speciální endoskop. Přístroj, který využívá Vítkovická nemocnice, s obrovskou přesností prohlédne žlučové cesty a vývod slinivky. Objeví tak případné problémy, jež předtím lékařům zůstaly utajeny.

Mám žloutenku nebo snad rakovinu žlučových cest, na kterou se rychle umírá? Takové otázky napadaly čtyřicetiletého muže z Ostravska, když nedávno zničehonic zežloutnul.

Okamžitě šel k lékaři. Čekal, že odborníci zjistí, co mu je, a nasadí léčbu. Jenže se vyděsil ještě víc. Postupně totiž obešel dvě nemocnice a podrobil se řadě vyšetření, léčby se však nedočkal. Lékaři totiž nedokázali určit přesnou diagnózu.

Pomohli mu až gastroenterologové na třetí štaci - ve Vítkovické nemocnici Ostrava. A to díky technické novince: miniaturnímu endoskopu nové generace SpyGlass DS. Podle doslovného překladu z angličtiny může jít o skládací dalekohled, ale podle lékařů je to „špion“.

O technické novince

Centrum péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice ročně vyšetří endoskopicky až osm tisíc lidí, patří tak mezi tři největší endoskopická centra v zemi.

Jako jedno z mála v Evropě má unikátní přístroj SpyGlass druhé generace, který přesně zobrazí žlučové cesty i vývod slinivky břišní.

Umí to hadička o průměru 3,3 milimetry s kamerou na konci. Lze jím vysunout i kleštičky nebo třeba zavést katetr a vypálit nádor.

„Kolegové na jiných pracovištích postupovali správně, udělali pro pacienta vše, co bylo v jejich silách, včetně toho, že ho nakonec poslali k nám,“ tvrdí Ondřej Urban, primář Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice.

Se starším typem byla práce komplikovaná

Gastroenterologové v Moravskoslezském kraji podle něj vědí, že vítkovičtí lékaři jako jediní na Moravě používají přístroj, který dokáže vyšetřit žlučové cesty a vývod slinivky břišní s takovou přesností jako žádná jiná technika.

Donedávna používali vítkovičtí specialisté starší typ špiona, který znamenal významný posun v diagnostice a léčbě trávicího traktu, ale práce s ním byla komplikovaná.

Už druhý týden má ale Vítkovická nemocnice jako jedna z pouhých patnácti v Evropě a dvou v zemi k dispozici špiona nové generace, který usnadňuje práci lékařům i zdravotníkům na sále a zachraňuje životy.

Čtyřicetiletý pacient, který by v úterý měl být propuštěn do domácí péče, je teprve druhým, komu nový přístroj pomohl.

„Miniaturní endoskop, což je hadička o průměru 3,3 milimetru, má na konci pohyblivou kameru, proto dokáže odhalit všechny patologie, a také můžeme vysunout miniaturní kleště a uštípnout kousek tkáně pro laboratorní vyšetření. Díky tomu jsme zjistili, že pacient nemá nádor, ale zežloutnul proto, že mu neodtékala žluč z jater kvůli překážce ve žlučovodu. A nakonec jsme dospěli k diagnóze: má velmi vzácné zánětlivé onemocnění, které lze léčit,“ líčí Ondřej Urban.

Endoskop ušetřil mnoho času a trápení

Psychicky se muži ulevilo už v té chvíli, kdy zjistil, že nemá nádor, natož rakovinu žlučovodu, na kterou umírá osmdesát procent nemocných. Zánět už téměř vyléčila antibiotika.

Nebýt špiona, muž by se snad léčby také dočkal, ale možná za rok. Lékařům by totiž nezbylo než pacienta sledovat a dopracovat se k verdiktu pomocí vylučovací metody, tedy vylučováním jiných diagnóz.

S novým špionem pracují lékaři teprve druhý týden. Z jeho snadného ovládání i možností jsou nadšení. Oceňují hlavně to, že s moderní technikou mohou vítězit nad smrtí i u lidí, kde jim to dříve moc nešlo.

První pacientkou, které nový přístroj bez nadsázky zachránil život, se stala osmdesátiletá seniorka se zhoubným nádorem žlučových cest.

„Protože už má vysoký věk a trpí dalšími nemocemi, nemohla jít na operaci. Ta by v jejím případě znamenala téměř jistý rozsudek smrti. Operace žlučových cest jsou náročné. Někdy po nich umírají i mladší lidé, a to i v nejlepších centrech,“ netají primář Ondřej Urban.

Díky nové technice, která odhalila zdroj potíží, našli ale vítkovičtí lékaři i způsob, jak stařence pomoci a minimálně jí prodloužit život. Do ucpaného žlučovodu zavedli katetr a metodou radiofrekvenční ablace nádor vypálili.

Žena mohla odejít domů hned druhý den po zákroku. „U většiny pacientů bychom tak postupovat nemohli, protože není ověřeno, že vypálení plně nahradí chirurgický zákrok. Ale když nebyla operace možná, použili jsme metodu uznanou jako lege artis v paliativní péči, tedy péči, která zkvalitní život, ale neodstraní příčiny potíží,“ říká primář.

Jediným problémem jsou peníze

Výsledek zákroku ho těší. Žlučovod ženy opět je a dlouho zůstane průchodný, takže jím volně odtéká žluč a ženě neselžou játra. „I to je velký přínos. A pokud bude mít žena štěstí, časem se možná ukáže, že jsme ji vyléčili. Metastázy totiž neměla a nádor se nám snad podařilo vypálit celý,“ líčí Urban.

Problém technické novinky je, že počet lidí, kterým pomůže, omezují peníze. Přístroj za 2,5 milionu korun získala nemocnice z holdingu Agel od výrobce zdarma. Ale na zákroky potřebuje jednorázové endoskopy za padesát tisíc korun. Stejně tak pražský IKEM. Dokud budou muset nemocnice hradit pomůcky ze svého či z grantů, špiona použijí jen výjimečně. Situace se změní, až jestli odborná společnost uspěje při jednání s pojišťovnami.

O technické novince Centrum péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice ročně vyšetří endoskopicky až 8 000 lidí, patří tak mezi tři největší endoskopická centra v zemi. Jako jedno z mála v Evropě má unikátní přístroj SpyGlass druhé generace, který přesně zobrazí žlučové cesty i vývod slinivky břišní. Umí to hadička o průměru 3,3 mm s kamerou na konci. Lze jím vysunout i kleštičky nebo třeba zavést katetr a vypálit nádor.