Jaroslav Lux vydržel ve vedení Městské nemocnice v Ostravě pouze půl roku.

Jaroslav Lux vydržel ve vedení Městské nemocnice v Ostravě pouze půl roku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nemocnice je nemocná, konstatoval nový ředitel. A skončili dva manažeři

  • 6
Městská nemocnice Ostrava má po delší době opět ředitele na dobu neurčitou: Jaroslava Luxe. Nastoupil v pondělí a hned odvolal pár manažerů. Do vedení naopak přizval exředitele Františka Jurka.

Nový šéf se v doprovodu náměstka primátora Ostravy Zbyňka Pražáka (KDU-ČSL) setkal s primáři i dalšími zaměstnanci a rovnou jim oznámil personální změny. „Nemocnice je nemocná. Především v ekonomicko-hospodářské části. Chci ji restartovat,“ řekl Lux.

Zdůvodnil tak první změnu: odvolání ekonomického náměstka Petra Šmída a zrušení obchodního oddělení, které dosud vedl Radim Dembiňák. Oba dostali výpověď.

Profil: Kdo je Jaroslav Lux

  • Devětapadesátiletý lékař přednáší na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Do pátku byl náměstkem pro léčebnou péči nemocnice v Havířově.
  • Od 1. února je ředitelem Městské nemocnice Ostrava. Chce spolupracovat s dalšími dvěma nemocnicemi ve městě, ale také jim zdravě konkurovat. V minulosti je řídil.
  • V letech 1990 až 1999 byl ředitelem fakultní nemocnice (původně KÚNZ a pak Státní nemocnice s poliklinikou Ostrava).
  • Od března do května 2000 byl předsedou představenstva a ředitelem Vítkovické nemocnice (tehdy Blahoslavené Marie Antoníny).

Šmíd skočil hned. Musel se sbalit a odevzdat kancelář i služební vůz. Komentovat to nechtěl. „Vždy jsem loajální k zaměstnavateli,“ řekl jen.

Jeho podřízený Dembiňák potvrdil, že končí, ale ještě po poledni nevěděl kdy. „Čekám na písemnou výpověď. Ústně mi ředitel řekl, že důvodem je chystaná reorganizace některých odborů,“ uvedl Dembiňák. „Podle mě jsou ale tak rychlé změny spíš politickým než pragmatickým rozhodnutím,“ dodal.

Odchody zřejmě souvisí s kauzou Dědic

Podle Luxe skončil týž den, a to pro nadbytečnost.

„Výpověď jsem mu předal odpoledne. Odbor jsem zrušil. Veřejné zakázky dostane na starost právní oddělení. Ostatní referenti přejdou do oddělení zásobování,“ uvedl s tím, že ekonomického náměstka si teprve vybere.

Lux ani Pražák to sice neřekli přímo, ale oba naznačili, že hlavy ekonomických manažerů padaly v souvislosti s korupční kauzou Dědic, ale také s hloubkovou kontrolou zaměřenou na veřejné zakázky, která v nemocnici probíhá od prosince.

Loni na jaře policie obvinila ostravského podnikatele a lobbistu Martina Dědice z přijímání úplatků. Poté vyšlo najevo, že jeho firma Business Advisor získala přes třicet milionů korun od tří vítězů šesti zakázek Městské nemocnice a Dopravního podniku Ostrava.

Úplatky nešly z peněz městských společností, ale platily je vítězné firmy - za poradenství. Ředitelé nemocnice i dopravního podniku tvrdili, že s tím nemají nic společného, a dodnes nebyli z ničeho obviněni. Přesto radní v květnu odvolali ředitele nemocnice Tomáše Nykla (podrobněji zde) a neúspěšně se pokusili vyměnit i šéfa dopravního podniku Romana Kadlučku.

Do vedení se vrací bývalý dlouholetý ředitel Jurek

Exprimátor Petr Kajnar kvůli stejné kauze vyzýval loni porubské sociální demokraty, kteří byli podle policie s Dědicem v častém telefonním kontaktu a řešili s ním záležitosti města, aby odešli z postů radních. Lumír Palyza i Simona Piperková to odmítli. A voliči rozdali karty jinak. Kajnar, kterého ČSSD vyloučila, se na podzim do zastupitelstva znovu nedostal. Piperková i Palyza ano. Palyza je nyní 1. náměstek primátora.

„Uvidíme, co vše kolem obviněných zakázek vyšetří policie. A koncem února budeme znát i výsledky auditu,“ říká náměstek Pražák.

Do vedení nemocnice se i díky němu naopak po šesti letech vrací František Jurek, sedmdesátiletý lékař, který pracuje v nemocnici téměř půl století a sedmnáct let ji úspěšně řídil. Stane se novým náměstkem pro léčebnou péči.

„Přijal jsem to jen na přechodné období, než nový ředitel pozná nemocnici i lékaře a vybere si vhodného spolupracovníka,“ říká Jurek.

V nemocnici nyní působil už jen na kratší úvazek v kardiologické ambulanci. Kromě toho přednáší na Katedře kybernetiky a biomedicínského inženýrství VŠB-TU Ostrava.

Po Jurkově odchodu v roce 2009 se v ředitelském křesle postupně vystřídali Jan Zháněl, Tomáš Nykel, velmi krátce vedl zařízení Petr Šmíd a posledních šest měsíců řídil nemocnici na přání předešlých radních primář chirurgie a náměstek pro léčebnou péči Tomáš Mrázek. „Tomu jsem za jeho nelehkou práci poděkoval,“ říká náměstek Pražák.

Mrázek i Nykel v nemocnici dál pracují jako primáři, Zháněl už nežije.