Stadion Bazaly v Ostravě

Stadion Bazaly v Ostravě | foto: Archiv MF DNES

Trávník na Bazalech může „zarůst“ byty. Když ho nebudou chtít sportovci

  • 48
Osud stadionu na Bazalech je nejistý. Současnému nájemci, fotbalovému klubu Baník, totiž končí smlouva. Jestli se s městem rychle nedomluví na nové, areál bude k mání.

Developeři, kteří by chtěli v Ostravě stavět byty na Bazalech, odkud je pěkná vyhlídka na město, možná dostanou šanci.

Má-li totiž tamní stadion dál sloužit fotbalu, měl by klub Baník Ostrava do konce týdne odevzdat městu představy o tom, jak moc chce sportovní areál dál využívat. Ale hlavně musí docílit dohody o nové nájemní smlouvě. A to nebude snadné.

„Akciová společnost Baník Ostrava má smlouvu s městem do 30. června. Za využívání areálu zatím platí nájemné 130 tisíc korun ročně. Ale město budou stát náklady na provoz, údržbu a ostrahu stadionu šest až osm milionů korun ročně, což z nájmu nezaplatíme,“ netají ostravský primátor Tomáš Macura.

Macura: Slyšel jsem, že někdo by chtěl na Bazalech stavět byty

Aby bývalé vedení města zachránilo zadlužený fotbalový klub před krachem, koupilo stadion v roce 2013 za 114 milionů korun. „Nejsem šťastný, ale město se musí o svůj majetek starat. My teď řešíme, co bude po 1. červenci,“ říká Macura.

Konec jedné éry:

První liga na Bazalech končí. Stánek nevyhovuje přísným požadavkům fotbalové asociace, takže Ostravští budou od příští sezony hrát na Městském stadionu ve Vítkovicích. Baník změní působiště po 56 letech. Fandové a hráči se s Bazaly rozloučí 30. května. Před prvoligovým duelem se od 15.00 utká stará garda Baníku s internacionály, mezi nimiž budou Jan Berger, Ladislav Vízek, Karol Dobiáš či Jan Fiala.

Do konce týdne má Baník předložit městu své představy o tom, co přesně chce v areálu nadále využívat a jak často. Město podle toho navrhne výši nájemného a oba partneři začnou jednat o nové smlouvě.

 „Doufám, že se dohodneme,“ tvrdí Macura. A netají, že pokud by Baník nevyužil plnou kapacitu stadionu, dá město šanci i dalším klubům. Ale hlavním nájemcem by měl dál zůstat Baník, který chce hřiště využívat k tréninku a jiným než prvoligovým utkáním.

„Pokud se ale nedohodneme, otevře se několik variant. Preferujeme využití Bazalů pro sport, hledali bychom sportovní zájemce. Ale zvážili bychom i jiné možnosti. Slyšel jsem, že někdo by tam chtěl postavit rezidenční byty,“ líčí primátor.

Podotkl, že město nechá svůj majetek znovu ohodnotit a zadá geologický průzkum, aby vědělo, s čím je nutné počítat v podzemí.

Osvětlení Bazalů půjde do šrotu

A bez ohledu na to, jak dopadnou jednání o nájemní smlouvě, Bazaly záhy přijdou o svou dominantu. Město totiž nechá v létě zbourat a sešrotovat všechny čtyři stožáry umělého osvětlení areálu. „Osvětlení je rezavé a ve špatném technickém stavu. Energie spotřebovaná na jeden zápas stojí asi 15 tisíc korun. Obnova takových světel už se nevyplatí. Ani Baník při tréninku nesvítil,“ zdůvodnil Macura.

Ačkoli vedení klubu bylo v poslední době s radními města spíš na kordy, tentokrát je šéf Baníku Petr Šafarčík s primátorem ve shodě.

„Osvětlení je ve špatném stavu. Už jsme ho udržovali jen v nezbytně nutné míře a netrváme na jeho zachování,“ říká Šafarčík. A netají, že pro město už má připravený přehled plánovaného využití Bazalů.

Zatímco doteď odehráli fotbalisté Baníku na Bazalech průměrně jeden až dva zápasy týdně a tři tamní hřiště využívali k 10 až 15 tréninkovým jednotkám, které trvají 1,5 hodiny, od nové sezony by chtěli být na stadionu mnohem častěji.

Hřiště chtějí v příští sezoně více vytížit

Kvůli prvoligovým podmínkám musel mít trávník víc času na regeneraci. Teď tam Baník počítá s tréninky i zápasy mužů, juniorů, dorostenců (16, 17 a 19 let) a žen, které tam začaly trénovat už tuto sezonu. Plánuje průměrně 2 zápasy a 20 až 25 tréninkových jednotek týdně. Využívat už ale nebudou tělocvičnu, kanceláře ani restauraci.

„Když radní řekli, že současná smlouva je pro město nevýhodná, navrhli jsme jim, ať máme stejné podmínky jako ostatní sportovní kluby ve městě,“ říká Petr Šafarčík.

Chce, aby se i o Bazaly stejně jako o jiná městská sportoviště staraly společnosti Sareza nebo Vítkovice Aréna, jimž kluby platí pouze pronájem plochy. „Podle našich informací jde o 500 až 1 000 korun za tréninkovou jednotku a okolo 3,5 tisíce za zápas. S tím bychom souhlasili. Bylo by to spravedlivé a výhodné pro všechny,“ nastínil Šafarčík.

Jaké využití by měly mít Bazaly v budoucnosti?

Hlasujte do pátečního poledne.
celkem hlasů: 1344

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 pátek 22. května 2015. Anketa je uzavřena.

Fotbal
Fotbal 885
Bytové domy
Bytové domy 391
Jiné
Jiné 68