V boji o letní brigádu, třeba tu z oblasti stavebnictví, studenty porážejí nezaměstnaní a důchodci. Jejich předností jsou zkušenosti. (Ilustrační snímek)

V boji o letní brigádu, třeba tu z oblasti stavebnictví, studenty porážejí nezaměstnaní a důchodci. Jejich předností jsou zkušenosti. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Studenti versus nezaměstnaní a důchodci. O letní brigády se vede boj

  • 52
Studenty stále láká přivydělat si v létě na brigádě, ale získat krátkodobý „job“ je pro ně složitější než dřív. O stejná místa usilují i trvale nezaměstnaní nebo senioři. Ti mají více pracovních zkušeností, velké množství volného času a často i lepší pracovní morálku.

„Proti studentům toužícím po brigádě stojí armáda nezaměstnaných a důchodců. Seniorů, kteří chtějí pracovat, je hodně. Evidujeme třeba důchodce, kterému je skoro devadesát a chodí na brigády. Jeho motivace je jednoduchá - a to cituji - aby se doma neotravoval se starou,“ usmívá se jednatel společnosti Job-centrum Ostrava Radovan Burkovič.

Z nabídky brigád

  • Prodejní asistentka v nák. centru, Ostrava, 80-100 Kč/hod + prémie
  • Pokladní/vybalování zboží, Ostrava, od 63 Kč/hod
  • Chmelová brigáda, Rakovník a okolí, 428-857 Kč/den
  •  Pomocník na stavbě, Ostrava, 50 Kč/hod 
  • Pracovník v restauraci KFC, Antošovice, 52 Kč/hod 
  • Krupiér v kasinu, Ostrava, od 17 tisíc Kč/měsíc

Zdroj: www.fajn-brigady.cz

Mladí lidé podle něj o letní brigády stále zájem mají, co se ale mění, je zájem firem. Ty totiž podle Burkoviče studenty často vnímají jako ne příliš spolehlivé.

„Zkušený pracovník bývá pro firmy lepší než student, který nic neumí, nemá pracovní návyky a je schopný třeba vybulit směnu. V tom bývají nezaměstnaní spolehlivější,“ přibližuje Radovan Burkovič.

Která brigáda je mezi studenty nejoblíbenější a která naopak hitparádu oblíbenosti prohrává?

„To je pořád stejný evergreen. Nejžádanější je práce v klimatizované kanceláři s kávovarem spočívající jen v překládání papírů zleva doprava. Když je navíc k dispozici počítač s internetem, je to ideální. No a nejméně žádané jsou výkopové a obecně těžké manuální práce,“ odpovídá Burkovič.

V názoru o konkurenčním boji, který kvůli brigádám svádějí studenti, důchodci a nezaměstnaní, s ním souhlasí i analytik kariérního portálu Jobs.cz Tomáš Ervín Dobrovský.

Lákají zahraniční pobyty typu práce za jídlo a nocleh

„Jednoznačně platí, že v průběhu krize vzrostla konkurence tradičním brigádníkům, tedy studentům. Otázkou je, jak moc častěji studenti vyrážejí za prací do ciziny. Stále oblíbenější jsou zahraniční pobyty typu práce za jídlo a ubytování,“ uvádí Dobrovský.

Třeba šestadvacetiletá Klára Dvořáčková z Ostravy si v minulosti vyzkoušela jak letní brigády v cizině, tak doma. „Tou asi nejsnazší byla práce ve firmě, kde jsem kopírovala dokumenty. Prostě jsem jen ofocovala papíry ze šanonů, byla to pohodička. A vydělala jsem si pár tisíc,“ popsala svou zkušenost.

Jak připomněl Radovan Burkovič, díky brigádám si studenti zvyšují šanci na zisk dobrého zaměstnání v budoucnu.

„Kdo pravidelně třeba od patnácti šestnácti let chodí na brigády, ať přes školní rok nebo o prázdninách, je to pro něj obrovské plus. Zaměstnavatelé k tomu přihlížejí.“