Mobilní hospic je v Ostravě, ve Frýdku-Místku, i v dalších městech. Ilustrační foto.

Mobilní hospic je v Ostravě, ve Frýdku-Místku, i v dalších městech. Ilustrační foto. | foto: Martin Stolař, MAFRA

O mobilní hospice je zájem, pojišťovny zatím s podporou spíše vyčkávají

  • 3
Zájem veliký, možnosti velmi omezené. Přesto se mobilní hospice v Moravskoslezském kraji dále rozšiřují, nový vznikl v Novém Jičíně. Zdravotní pojišťovny jsou dosud s hrazením domácí hospicové péče zdrženlivé, VZP zatím spustila zkušební projekt dočasné podpory.

Když před dvěma lety umírala maminka Marie Ryškové na rakovinu, obě dcery ji chtěly mít až do konce doma. Jenže to nešlo. Nenašly odborníky ochotné pomoci nebo alespoň poradit kdykoli, třeba v noci.

„Ke konci měla maminka velké bolesti a my nevěděly, jak je tlumit. I přes její protesty jsme ji nechaly odvézt do nemocnice. Tam zemřela. Bohužel v době, kdy jsme u ní nebyly,“ vzpomíná Marie Ryšková s lítostí na důvod, proč začala uvažovat o tom, jak situaci změnit.

Tehdy ještě pracovala jako ekonomka. Našla ale dva muže se stejným smýšlením, technika Martina Šimáka a primáře novojičínské rehabilitace Reného Venose. Všichni tři v Novém Jičíně založili spolek Strom života, který tento týden oficiálně zahájil provoz stejnojmenného mobilního hospice.

Marie Ryšková je jeho ředitelkou. Pomoc chce nabízet lidem ze širšího okolí.

„Máme registraci pro zdravotnickou i lékařskou péči, proto klienty přijímáme už od února. Teď jich máme v péči osm. Dva zemřeli. Další budeme přijímat postupně. Ještě čekáme na registraci sociálních služeb. Krajský úřad by ji měl vydat každým dnem,“ říká odborná garantka a současně pastorační poradkyně Andrea Radomská, která doprovází onkologické pacienty na jejich poslední cestě a přitom pomáhá rozjíždět mobilní hospicové služby v regionu.

Pro velký zájem vznikají pořadníky

Přes deset let už poskytují mobilní hospicové služby Charita a Ondrášek v Ostravě i dobrovolnické centrum Adra ve Frýdku-Místku, dva roky funguje taková péče v Třinci a od letoška i v Karviné.

Zájem o domácí hospicovou péči je enormní. „Bohužel jsme v situaci, kdy máme plno a musíme vést pořadníky. Souběžně pečujeme o 25 dětí a 20 dospělých. Víc lidí navštěvovat nezvládneme, zatím nedostáváme od zdravotních pojišťoven ani korunu. Vše hradíme z darů, grantů či dotací. Máme 23 stálých i externích pracovníků, ale jen čtyři auta,“ líčí ředitel Ondrášku Vladimír Závodský.

Ve stejné situaci je i Strom života. „Na začátku jsme investovali i vlastní peníze, teď musím shánět sponzorské dary, granty a pokoušíme se uspět ve výběrovém řízení, které by nám umožnilo uzavřít smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ říká spoluzakladatel nového hospice Martin Šimák.

Strom života

Domácí hospic, který poskytuje své služby v Moravskoslezském a Zlínském kraji pacientům v pokročilých a konečných stadiích nevyléčitelných nemocí. 

Jeho cílem je umožnit těžce nemocným pacientům, aby strávili závěr života v rodinném kruhu, zachovali si svoji důstojnost a měli přístup k co nejkvalitnějším službám. Zároveň má za cíl podpořit jejich blízké v každodenní péči.

Pacienti mobilních hospiců za péči neplatí. Podle 71letého Milana Švihálka jsou přitom jejich služby k nezaplacení. Poznal to už před sedmi lety, kdy onemocněl rakovinou.

Zhoubné bujení se šířilo, kvůli metastázám přišel o uzliny. Andrea Radomská, která jej tehdy oslovila, považuje za malý zázrak, že zatím nad rakovinou vítězí a jako bývalý dramaturg a scénárista se stále snaží pracovat. „Andrea je sluníčko. Dojalo mě, s jakou vstřícností, laskavostí a ochotou mi chtěla pomoci. Stali se z nás přátelé. Napsal jsem o ní knihu Prožito srdcem,“ líčí Švihálek, který si přeje, aby pojišťovny služby mobilních hospiců hradily.

Pojišťovny: Počkáme a pak se rozhodneme

Jediná VZP zatím spustila pilotní projekt, do něhož zařadila 9 z 24 českých mobilních hospiců včetně ostravského Ondrášku. „Devět měsíců jim budeme hradit služby podobně jako v lůžkových hospicích, kde péče o jednoho pacienta stojí průměrně 1 300 korun denně. Vyčlenili jsme na to 15 milionů korun. Pokud by domácí paliativní péče nezatížila zdravotní systém nadměrnými výdaji, mohla by být za určitých okolností výhledově hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Ostatní pojišťovny podle něj z projektu vycouvaly. Mluvčí pojišťovny ČPZP se sídlem v regionu Elenka Mazurová řekla, že o případné úhradě služeb mobilních hospiců rozhodnou až poté, co VZP vyhodnotí svůj projekt.

Asistent ředitele RBP Jan Vomlela dodal, že do projektu VZP nevstoupili, protože projekt je časově omezený. „Upřednostňujeme standardní smluvní vztahy. Před časem jsme při výběrovém řízení na krajském úřadě podpořili mobilní hospic Ondrášek. Dodnes jsme ale od něj nedostali požadavek na uzavření smluvního vztahu.“

Ředitel Ondrášku Vladimír Závodský k tomu podotkl: „U projektu VZP se blížíme k závěru vyjednávání o podmínkách smlouvy. Jasno by mělo být do konce května. Informace o možnosti uzavřít smlouvu s RBP je pro nás nová, bezodkladně ji prověříme a budeme s pojišťovnou jednat.“