Učiliště se opět začínají plnit, mnoho oborů je velmi perspektivních. (Ilustrační snímek)

Učiliště se opět začínají plnit, mnoho oborů je velmi perspektivních. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Konec čtyřkařů na gymnáziích. O učiliště začíná být větší zájem

  • 5
Učební obory vstávají z mrtvých. Povinné přijímací zkoušky a státní maturita míchají kartami v zájmu o střední školy. V Moravskoslezském kraji roste podíl deváťáků, kteří míří za výučním listem. Jejich další posílení se čeká letos. I díky škrtání počtu studentů na gymnáziích.

Absolutní špička ve výběru deváťáků? Gymnázium. Letos se tam ale nedostane tolik zájemců co dřív. Jen v Ostravě mají gymnázia přijmout o 120 uchazečů méně. To by mělo posílit i zájem o výuční listy. Krajský úřad letos poprvé potvrdil, že učební obory přestávají skomírat.

Nejpoptávanější obory

Ze strany deváťáků

  • gymnaziální obory
  • ekonomické obory
  • gastronomie (s maturitou i výučním listem)
  • hotelnictví
  • informatika

Ze strany zaměstnavatelů

  • hutnické obory
    (maturita i výuční list)
  • strojírenství
    (maturita i výuční list)
  • elektrotechnika
  • informatika

Předpokládá se, že po státních maturitách a přijímacích zkouškách bude útlum na gymnáziích dalším krokem k obnově učebních oborů v Moravskoslezském kraji. "Loni jsme poprvé zaznamenali, že roste zájem o učební obory včetně technických. Roli sehrály přijímací zkoušky na maturitní obory a také státní maturita. Pokud příští školní rok nepustíme tolik dětí do gymnázií, trend pravděpodobně ještě zesílí," říká vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo.

Deváťáci, kteří se nedostanou na gymnázium, totiž zamíří na maturitní obory středních odborných škol, kam se kvůli tomu nedostanou zájemci se slabým průměrem. A ti by mohli jít na učiliště.

Společnost zjišťuje, že řemeslníky potřebuje

"Projevuje se to. Žáků v učebních oborech sice přibývá v jednotkách procent, ale vzhledem k tomu, že obecně deváťáků ubývá, je to významný posun. Poměrově, mezi uchazeči o maturitu a o výuční list, je rozdíl opravdu znatelný," říká například ředitel Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně Bohumír Kusý.

Průmysl varuje. Za tři roky budou chybět dělníci

Ředitel potvrzuje, že zájemci se ucházejí i o obory, které byly dřív na pokraji své existence. "V případě zedníků nebo obráběčů kovů klesl za posledních dvacet let počet učňů na jednu čtvrtinu, někde i jednu desetinu. Teď už je i o tyto obory zájem. Mění se postoj celé společnosti, rodiče se o obory začínají zajímat. Společnost zjišťuje, že řemeslníky potřebujeme," hodnotí Kusý.

Upravit procento studentů v maturitních oborech a na učilištích se krajský úřad snaží už několik let. "I děti se čtverkami mířily do maturitních oborů, řada z nich pak maturitu nezvládla. Je potřeba poměr upravit," řekla náměstkyně pro školství Věra Palková.

Láká cestovní ruch, perspektivní jsou ale technické obory

I přesto absolventi devátých tříd pořád ještě častěji vybírají i mezi méně perspektivními povoláními. "Láká je cestovní ruch, holky chtějí být třeba letušky. Vidí to v televizi, líbí se jim to, na uplatnění nemyslí. Až u nás společně začneme brát v úvahu i toto hledisko," popisuje Marcela Bučková z Informačního a poradenského střediska úřadu práce. Ve školách radí celým třídám, na úřad za ní chodí kvůli výběru střední školy i jednotlivci.

"Jako nejperspektivnější radíme strojírenské, elektrotechnické a IT obory," dodává Bučková. Trendy na trhu práce si každoročně zjišťují i na odboru školství krajského úřadu. I tam deváťákům, které baví technika, radí podobný směr. Doporučují i hutnictví či chemii.

"Žákům, které baví spíše humanitní předměty, lze z hlediska budoucího uplatnění doporučit gymnázium, případně obory zaměřené na pedagogiku, zdravotnictví či služby," říká mluvčí kraje Petra Špornová.

Letos základní školu ukončí zhruba devět a půl tisíce žáků. Před sedmi lety to bylo přes patnáct tisíc absolventů.