Český předseda vlády Petr Nečas s polským premiérem Donaldem Tuskem zahajují

Český předseda vlády Petr Nečas s polským premiérem Donaldem Tuskem zahajují provoz plynové stanice propojující plynovody obou zemí. | foto: Reuters

Obavy z ruských výpadků spojily české a polské plynovody

  • 0
Plynárenské soustavy Česka a Polska spojuje první společný vysokotlaký plynovod Stork. Středoevropské země se tak pojišťují proti případným výpadkům v distribuci ruského plynu. Provoz hraniční stanice v polském Těšíně zahájili premiéři Petr Nečas a Donald Tusk.

Premiéři také u traťového uzávěru v Chotěbuzi na Karvinsku spustili provoz samotného plynovodu.

Plynovod umožňuje transportovat zemní plyn oběma směry. Na české straně je plynovod dlouhý deset kilometrů, na polské 22 kilometrů. Milan Řepka, mluvčí společnosti Net4Gas, která je v Česku výhradním držitelem licence na přepravu zemního plynu a provozuje síť páteřních plynovodů, uvedl, že stavba Storku stála na české straně sedm milionů eur, tedy přibližně 171 milionů korun.

Plynová stanice na česko-polské hranici propojila plynovody obou zemí.
Plynová stanice na česko-polské hranici propojila plynovody obou zemí.

Plynová stanice na česko-polské hranici propojila plynovody obou zemí.

Polovinu nákladů přitom platí Evropský energetický plán pro rozvoj (EEPR), který slouží k podpoře rozvoje evropské plynárenské soustavy. Jeho cílem je snížit závislost na dodávkách plynu z Ruska.

K investicím do plynových soustav jednotlivých členských zemí donutilo Evropskou unii několik krizí, když Rusko přerušovalo dodávky přes tranzitní země (o velké krizi v roce 2009 čtěte zde).

Česko-polskou státní hranici plynovod překonává pod řekou Olše.