O peníze z hazardu některá města v Moravskoslezském kraji nestojí. (Ilustrační snímek)

O peníze z hazardu některá města v Moravskoslezském kraji nestojí. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Ďáblovy peníze nechceme, bojují města s hazardem. Zákon jde proti nim

  • 18
Miliony plynoucí do rozpočtu z hazardních her radnicím dříve nevadily. Naopak, peníze navíc vítaly. Dnes se mnohé chtějí zbavit výherních automatů i videoloterijních terminálů. Problém je však v legislativě, která jim v tom brání. Obce proto hledají různé cesty, jak na zákon vyzrát.

K městům, která se snaží výrazně omezit nebo zcela vymýtit ze svého území výherní hrací automaty i videoloterijní terminály, patří Frýdlant nad Ostravicí. Má ale smůlu. Brání mu v tom odpor podnikatelů i legislativa.

Jak chtějí města docílit zrušení videoterminálů

* Zastupitelé Frýdlantu ve čtvrtek odhlasovali, že podají ústavní stížnost na ministerstvo financí pro nečinnost – za to, že neruší licence umožňující provoz videoloterijních terminálů na území města.

* Radní Moravské Ostravy soudí, že je možné zrušit herny, v nichž převažují terminály nad automaty.

Mnohé radnice v regionu se s tím však nemíní smířit. Hledají cesty, jak docílit svého. Nápady mají různé. Které budou úspěšné, to ukáže čas.

Zastupitelé Frýdlantu se ve čtvrtek rozhodli zažalovat ministerstvo financí. To podle nich nedělá, co má – neruší vydaná povolení k provozu videloterijních terminálů.

"V prosinci jsme jednohlasně schválili vyhlášku regulující hazard. Povolení k provozu automatů, která vydávalo město, platila jen do konce roku, takže tím se problém vyřešil," řekl radní Frýdlantu Radim Petr.

"Dál je tu ale v provozu 170 videoloterijních terminálů, jejichž provoz povolilo ministerstvo financí na řadu let – nejdéle až do roku 2050. Očekávali jsme, že po schválení městské vyhlášky je ministerstvo začne postupně rušit. To se ale nestalo. Proto podáme ústavní stížnost na zásah do práva města spočívající v nečinnosti ministerstva," vysvětlil Petr.

"Města žijí v bludech"

Stejnou ústavní stížnost chtějí podat i další města, která se opírají o usnesení, jímž vláda uložila ministerstvu financí zahájit rušení licencí nejpozději do poloviny května. Jenže ministerstvo to odmítalo s odůvodněním, že samotné usnesení je v rozporu se zákony. A vláda ho nakonec zrušila.

"Města žijí v bludech, které šíří některá občanská sdružení. Ministerstvo financí postupuje ve shodě ze zákony. Města se opírají o zrušené usnesení vlády. Brzy zjistí, že není tak jednoduché zrušit licenci, kterou podnikatel získal v dobré víře," tvrdí výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Petr Vrzáň.

V úspěch a hlavně rychlý efekt takového postupu příliš nevěří ani radní Moravské Ostravy a Přívozu. Proto jdou jinou cestou.

"Ani my nechceme ďáblovy peníze. Hrací automaty mají na svědomí gamblery, zkrachované existence a rozvedená manželství. Společnost na tom víc prodělává než vydělává. To byl důvod, proč jsme loni přijali vyhlášku, která zakazuje automaty i terminály na celém území našeho městského obvodu," říká radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák.

Podnikatelé: Vyhláška je diskriminační

Jenže když se obvod nedočkal zrušení ani jednoho z 623 videoloterních terminálů, chce k tomu přinutit ministerstvo financí jiným způsobem. Ve čtvrtek radní oficiálně požádali město, aby vyzvalo ministerstvo financí k okamžitému zrušení téměř všech videoloterijních terminálů v obvodě proto, že majitelé heren porušují zákon.

"Podle paragrafu 17 zákona o loteriích jsou herny určeny především k provozování výherních hracích přístrojů. Těch je nyní v obvodě už jen 11, zákon tak naplňuje pouze jedna herna," říká Semerák s tím, že odůvodnění obvodu se opírá i o nález Ústavního soudu.

"To je další nesmysl," myslí si ale Vrzáň, jehož sdružení mimo jiné podá v nejbližších dnech žalobu na ostravský obvod Jih. Jeho novou vyhlášku, kterou budou příští týden schvalovat zastupitelé města, označují podnikatelé za diskriminační. "Vyhrožují od začátku. Neřešíme to," říká místostarosta Jihu Radim Miklas.