Jan Kopecký a Petr Starý na startu.Valašské rally 2011.

Jan Kopecký a Petr Starý na startu.Valašské rally 2011. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Obce na Novojičínsku po váhání kývly, Valašskou rally u sebe strpí

  • 0
Obce na Novojičínsku, které zvažovaly, že letos nedovolí na svém území vytyčit tratě rychlostních zkoušek populární Valašské rally, nakonec na konání závodu kývly. Divácky oblíbená soutěž se tak letos pojede po tradičních trasách včetně pasáží v Moravskoslezském kraji.

Některé obce, kterých se závod týká, se ale letos k povolení průjezdu neměly a nechybělo mnoho k tomu, aby pořadatele závodu poslali hledat si nové tratě. Žádná z obcí na Novojičínsku se k tak razantnímu kroku nakonec neodhodlala a v sobotu 24. března mohou očekávat nápor motoristických nadšenců.

Valašská rally 2012

Start 31. ročníku rally je v pátek 23. března na náměstí ve Valašském Meziříčí. Cíl o den později v odpoledních hodinách tamtéž. Program Valašská rally se skládá ze dvanácti rychlostních zkoušek. Ve čtyřech z nich závodníci navštíví Novojičínsko.

Na stránkách www.valasskarally.eu jsou mapy se zakreslenými místy, na kterých mohou diváci sledovat závody. Dozví se i kde parkovat a jak se chovat.

Například v Novém Jičíně a v Rybí však řekli ano závodu až napodruhé. "Osadní výbor místní části Žilina nejprve požadoval, aby rada města závod nepovolila, protože byly problémy s parkováním a také s tím, že si závodníci zkoušeli trasu mimo závod," uvedla mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Za několik dní ale výbor po schůzce s ředitelem Valašské rally Miroslavem Hošákem změnil názor a všichni jeho členové byli pro. Podobně těžce se povolení k průjezdu rodilo i v nedalekém Rybí. Na rozdíl od jiných obcí tam nerozhodovala rada, ale zastupitelstvo.

"K povolení bylo potřeba osm hlasů a poprvé zvedlo ruku pro jen sedm zastupitelů," řekla starostka Marie Janečková. Někteří asi své rozhodnutí přehodnotili a vyvolali nové jednání. "A tentokrát to prošlo," dodala Janečková.

Diváci si nelámou hlavou s parkováním, ví pořadatel

Potíže s povolováním jsou podle šéfa Valašské rally Hošáka způsobené především tím, co se děje kolem závodů.

"Obecní úřady ani lidé žijící v obcích nejsou ani tak proti rally, jako proti tomu, co se kolem ní děje. Mám tím na mysli fakt, že někteří diváci si nelámou hlavu s tím, kde svá auta zaparkují. Ignorují vyhrazená parkoviště a snaží se dostat co nejblíže k rychlostní zkoušce," uvedl Hošák.

O dalších problémech neví. Zastupitelé podle něj ale mnohdy nerespektují zákon o podpoře sportu. "Obce například nedodržují třicetidenní lhůtu k podání odpovědi, a proto se dostáváme do časových skluzů," dodal Hošák.

S tím ale štramberský starosta Jan Socha nesouhlasí. Stejně jako starostka Rybí Janečková poukazuje na to, že komunikace s pořadateli vázne. "Před měsícem jsme průjezd schválili, ale dali jsme si šest podmínek. Do závodů zbývá týden a já nemám žádnou odezvu. Mám obavy, že to dopadne jako loni, kdy naše podmínky splnili jen z části," popsal Socha.

Štramberští po pořadatelích například žádají dostatečnou pořadatelskou službu, která zajistí bezpečnost závodníků i diváků. "Dále chceme, aby po sobě uklidili, protože tím se v minulosti vůbec neobtěžovali. Chybí i dostatečná informovanost lidí a dostatek parkovacích ploch. Lidé si parkují, kde se jim zlíbí, a například brání v průjezdu hasičům, ale i řidičům autobusů," sdělil Socha.

Pokud by v příštích letech Valašská rally Štramberk minula, zřejmě by mu to nevadilo. "Ze závodů nemáme žádné peníze ani prospěch. Jsme turisticky zajímaví i bez něj. Tak ať nám alespoň neškodí," vzkazuje Socha.