Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Obce už nechtějí spoléhat na vodu z cisteren, budují vrty a vodovody

  • 0
Moravskoslezský kraj chce dotovat zdroje vody pro obce, které by se mohly v příštím roce ocitnout „na suchu“. Šetřit vodou se ale musí i v průmyslu. Voda je pro odběratele zatím zajištěna do června 2016.

„Připravíme si rezervní fond, ze kterého bychom mohli čerpat finance na případné zásobovaní obcí pitnou vodou. Předpovědi ohledně sucha nejsou dobré a situace byla alarmující už letos, kdy mnoho obcí odebíralo vodu z přistavěných cisteren,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík a doplnil, že dotaci už kraj poskytl obcím Písek a Bukovec na Jablunkovsku.

„Jedná se o 1,4 milionu korun. Starostky obou obcí nás poprosily, abychom jim pomohli pokrýt náklady na zásobování pitnou vodou.“

Obavy z nedostatečných zásob vody nemají lidé jen v Beskydech, ale i v Jeseníkách.

„Problém mají třeba chaty v odloučených oblastech, ale i obce Vyšní Lhoty, Komorní Lhotka nebo Petrovice na Jesenicku, které už signalizují, že budou potřebovat v příštím roce pomoci,“ popsal Havlík.

Ohrožené obce jsou zásobovány většinou ze studen nebo vrtů. Právě ty v období sucha podle odborníků vysychají nejdříve. S nedostatkem vody se rozhodli vypořádat například v obci Bukovec na Jablunkovsku.

„Začali jsem hloubit dva nové vrty, z nichž jeden už je naveden na obecní vodovodní systém. Připravujeme projektovou dokumentaci a provádí se hydrogeologické studie pro další případná opatření,“ uvedla starostka Monika Czepczorová a doplnila, že Bukovečtí byli letos odkázáni i na vodu z autocisteren. „Na podzim byla situace kritická, proto jsme museli požádat o akutní dodávku vody. Nechceme, aby se to znovu opakovalo.“

Ve Vyšních Lhotách chtějí jako prevenci před suchem stavět nový vodovod. „Lidé jsou u nás odkázáni na vodu ze studen a hladiny se stále snižují a někteří už hlásí nedostatek vody. Vodovod by situaci zlepšil,“ popsala starostka obce na Frýdecko-Místecku Dana Nováková a upřesnila, že se bude jednat o velkou investici.

Do léta se napojí na oblastní vodovod

„Kratší vodovod vyjde na dva miliony korun. Ten delší, na který se teprve zpracovává dokumentace a který by měl obsluhovat právě i odloučenější části obce, se odhaduje na 8 až 10 milionů korun. Bohužel asi nevyhovíme dotačním podmínkám Evropské unie, takže stavbu budeme muset financovat z rozpočtu,“ uvedla Nováková.

Jablunkov, Návsí, Bystřice nad Olší, Hrádek, Písečná, Košařiska nebo Vendryně. Všechny tyto obce by se do poloviny příštího roku měly napojit na oblastní vodovod Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava (SmVaK).

„Ten umožní čerpání vody z centrálního systému přes vodovodní síť Třince a Vendryně jedním směrem do vodojemu pro Bystřici nad Olší a druhým směrem stávajícím potrubím zpětně do nového vodojemu Milíkov,“ uvedl mluvčí SmVaK Marek Síbrt a doplnil, že stavba si vyžádá přes 44 milionů korun.

„Zajistíme tak dostatečnou rezervu a nestane se, že by se některá z obcí ocitla bez pitné vody.“

I firmy se učí vodou šetřit

Nedostatek vody trápí ale i průmyslové odběratele. Společnost Biocel Paskov, je už nyní na hranici možných preventivních opatření. „Snížili jsme odběr o 25 procent oproti běžnému stavu a níže už jít nemůžeme. Lidé se u nás obávají o práci,“ řekl technolog vodního hospodářství Rostislav Hudec a doplnil, že společnost střídá odběr z Žermanic na Olešnou. „Nedostatek vody ohrožuje nejen nás, ale i menší firmy, které jsou na odběrech závislé.“

Firma Arcelor Mittal zvýšila užití recirkulované vody, ulehčila Žermanicím a přeorientovala odběr na Ostravici. SmVaK pak převedly odběratelskou síť více na přehrady Kružberk a Slezskou Hartu, u kterých nehrozí, že by v nich voda došla.

„Situace je stabilizovaná, musíme ovšem přiznat, že například přehrada Olešná bude do konce února bez vody,“ řekl technický ředitel Povodí Odry Petr Březina a doplnil, že poprvé po čtyřiceti letech povolil kraj snížit odtoky z vodních nádrží téměř o polovinu.

„Snížily se tak ovšem průtoky na Ostravici, Odře i Lučině. Stav v řekách ale pravidelně kontrolujeme a zatím nedošlo ke snížení kvality vody nebo k úhynu živočichů,“ pokračoval Březina s tím, že stávající opatření na přehradách zajišťují dostatek vody do června roku 2016. „Pokud by situace sucha přetrvávala, budeme muset na jaře znovu přeorganizovat systém odběrů.“