Zbytky vyhořelého Libušína na beskydských Pustevnách částečně kryje ocelová...

Zbytky vyhořelého Libušína na beskydských Pustevnách částečně kryje ocelová konstrukce. (29. prosince 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Obnova Libušína by mohla začít na podzim, lidé poslali osm milionů

  • 2
Obnova chaty Libušín na Pustevnách, která loni v březnu vyhořela, by mohla začít na podzim letošního roku. Termín ale ještě mohou oddálit výběrová řízení. Lidé ve veřejné sbírce na obnovu unikátní beskydské památky poslali téměř osm milionů korun.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které kulturní památku spravuje, musí nejdříve vybrat zhotovitele projektové dokumentace a poté dodavatele stavby.

Náklady na obnovu objektu postaveného podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče se odhadují na osmdesát milionů korun. Práce na památkovém objektu, který sloužil jako restaurace, by podle ředitele Valašského muzea v přírodě Jindřicha Ondruše mohly trvat rok až dva. „Do roku 2017 by mohlo být hotovo,“ usoudil ředitel rožnovského skanzenu.

Libušín: krása i zkáza

Nyní je Libušín zastřešen ocelovou konstrukcí, což ho chrání před povětrnostními vlivy. „Je dobré, že postupně vysychá,“ uvedl Ondruš.

Peníze z pojistky, od státu i z veřejné sbírky

Peníze na hlavní část obnovy zřejmě zajistí pojistka. Jednání s pojišťovnou však není podle ředitele Ondruše ještě ukončeno, není uzavřeno policejní vyšetřování požáru. Podle hasičů požár způsobila chyba při dřívější rekonstrukci kamen a komínu.

Náklady na rekonstrukci Libušína se odhadují asi na 73 milionů korun, další peníze jsou potřeba na projekty a další výdaje.

Muzeum má přislíbený také příspěvek od státu, využije i peníze z veřejné sbírky. Sešlo se v ní téměř osm milionů korun. „Předčilo to naše očekávání. Za to patří lidem velký dík. To je na celé té události velmi kladná věc,“ podotkl Ondruš.

„Lidé si to místo vzali za své, často tam něco zažili, třeba svatební hostinu. Mnozí k němu mají niterný vztah,“ uvedl ředitel muzea.

Oheň zničil zejména pravou část Libušína, umělecky nejhodnotnější jídelnu. Muzeum se proto rozhodlo pro vědeckou rekonstrukci objektu, který je dílem architekta Dušana Jurkoviče a který patří do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven.

,