Na vrcholu Lysé hory není po smogu ani památky.

Na vrcholu Lysé hory není po smogu ani památky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OBRAZEM: Ostravané utíkají před inverzí na Lysou horu. Tam lze dýchat

  • 20
Jednou z možností, jak se vyhnout dusivému smogu, který zahaluje ostravskou pánev, je výšlap na hory. Jednou z nejlepších variant je výstup na nejvyšší Lysou horu. Čerstvý vzduch zajištěn, občerstvení v mezích možností také. Dá se tam jít kdykoliv.

Lékaři hovoří jasně. Kdo chce uniknout před smogem, musí pryč, nejlépe do hor. Ne každý ale má na to, aby se přestěhoval, nebo si zaplatil delší zájezd. Pro lidi, kteří mají jen málo času a peněz, je ale alternativa - výšlap do Beskyd. "Každá hodina na čistém vzduchu pomáhá," říká lékař Miloš Verner.

Bezručova chata

Možná už do tří let by mohl vrchol Lysé hory dostat důstojné místo pro občerstvení turistů. Klub českých turistů nedávno získal územní povolení na stavbu obnovené Bezručovy chaty, která před lety vyhořela.

Nová chata za pětadvacet milionů by měla být modernizovanou replikou té původní z roku 1935.

Lysá je fantastická, už samotný výstup na kopec stojí za to. A ta "panoramata". Tedy nahoře. Dole je kopec důstojně zahalený v inverzi, která v posledních dnech sužuje většinu obyvatel v kraji.

Lysaři na svou horu nedají dopustit

Vyrážíme spolu s fotografem, aktivním cyklistou, pro kterého není problém ujet před snídaní 200 kilometrů, z Ostravice na Lysou. A po chvíli potkáváme prvního pravého Lysaře. "Jsem na Lysé tak stokrát do roka, chtěl jsem zhubnout, měl jsem přes sto kilo a výšlapy mi pomáhají," vysvětluje Petr Macháč z Ostravice.

Zatímco my se teprve chystáme nahoru, on už je z Lysé zpátky. Fotograf nasazuje své obvyklé cyklistické tempo, ale mne zaskočit nemůže. Během chvilky jej nechávám daleko před sebou a po pár stovkách metrů mu mizím za zatáčkou. Vím ale, že se mi neztratí. Mám totiž na zádech v batohu jeho další objektivy. A skutečně. Zhruba ve třech čtvrtinách kopce jej hravě dobíhám, čeká tam na mne pouhou půlhodinku. Potřebuje vyměnit objektiv.

Nižší polohy Lysé hory kryla inverze, proto vzhůru na vrchol.

Zimní scenérie na Lysé hoře se neomrzí.

Výšlap na Lysou horu udělá radost i čtyřnohým turistům.

Při mém strhujícím tempu není divu, že jeden pár dokonce předběhnu. "Chtěli jsme si odskočit z toho smogu, co je dole," vysvětlují. "Tady je nádherně, člověk si ani neuvědomuje, jaké svinstvo dole dýchá," dodává mladík.

V nížinách výlet představuje zdravotní riziko, ale na Lysé hoře vládne pohoda.

Idyla všedního dne takřka na vrcholku Lysé hory.

Lysá je krásná. Jsme nad mraky a azurové nebe je nepopsatelné. Stejné to je i na vrcholu. Jen sněhu je zde proti předchozím létům minimum. "Je to špatné v celých Beskydech, ale jsou místa, kde je ho více, třeba na Velkém Polomu," říká Bohuš Foldyna z Morávky. Stojí na vrcholu a sleduje mraky pod sebou.

Petr Machač miluje výlety na Lysou horu. Počasí nerozhoduje.

"Toho sněhu je opravdu málo, ale tak už to v přírodě bývá. Zato je mráz. Ve středu tady bylo minus 19 stupňů, dneska je už teplo, jen minus 11," dodává a odchází na oběd. Do Šantánu. Ten je spolu s dalším bufetem jediným místem, kde se dá osvěžit a zahřát. Stará Bezručova chata před lety vyhořela a nová se od té doby chystá. I oba bufety ale dodávají Lysé její neopakovatelný kolorit.