Ocelárna skončila. Vítkovice Steel se i tak opět rozjíždějí a nabírají

  • 0
Miliardu korun chce během následujících pěti let investovat ostravská hutní společnost Vítkovice Steel do modernizace svého závodu. Podle generálního ředitele se firmě po uzavření Ocelárny zlepšily vyhlídky.

V létě propouštěli, na podzim chtějí zase přijímat nové zaměstnance. Vedení ostravské hutní firmy Vítkovice Steel, bývalého Evrazu a ještě dříve vítkovického Závodu 2, chce ještě do konce letošního roku nabrat zhruba padesát nových zaměstnanců.

„Hledáme lidi pro naše provozy, jako je třeba těžká profilová trať,“ vysvětluje předseda představenstva firmy Dmitrij Ščuka. „Podmínky na trhu se totiž v posledních měsících zlepšily a my chceme zvýšit výrobu.“

Slovníček pojmů

Co jsou Vítkovice Steel
Ostravská firma, hutní část bývalých VŽKG, Závod 2. Firmu po privatizaci koupila společnost Evraz, která ji následně prodala firmám s neznámými majiteli.

Co je brama
Železný nebo ocelový odlitek, z něhož se válcuje plech.

Co je Ocelárna
V září uzavřený provoz Vítkovice Steel, v němž se vyráběla ocel.

Co je Kvarto
Jedna z válcovacích tratí.

Pro Vítkovice Steel nyní podle předsedy představenstva přichází lepší období, které podpořilo i snížení nákladů po ukončení provozu Ocelárny.

„Po zavření provozu Ocelárny a přechodu na bramy z dovozu se nám hodně vylepšily ekonomické podmínky. Na každé tuně ušetříme třicet až čtyřicet euro, to je zhruba deset procent z ceny. A to je v situaci, kdy na trhu rozhoduje doslova každé euro o tom, čí nabídka u zákazníka zvítězí, důležité. Můžeme tak snížit konečnou cenu a lépe uspět se svými výrobky.“

K vylepšení konkurenceschopnosti má pomoci také modernizovaná ohřívací pec ve válcovně Kvarto. Právě v ní se ohřívají bramy, z nichž se ve válcovacích stolicích vyrábějí plechy pro zákazníky firmy.

„Díky rekonstrukci za téměř 200 milionů korun se nám podařilo snížit jak spotřebu zemního plynu při samotném ohřevu, tak emise oxidů dusíku,“ vysvětluje Václav Loučka, ředitel projektové kanceláře společnosti Vítkovice Steel.

Nová doba

„Dříve jsme vypouštěli zhruba 57 tun oxidů dusíku za rok, nyní předpokládáme, že je snížíme na 35 tun. To je téměř čtyřicetiprocentní snížení.“ „V příštím roce by nám nová pec mohla pomoci rozšířit výrobu o zhruba 30 až 35 procent,“ přidává další přínos nové pece předseda představenstva.

Další peníze by měly mířit do ostatních provozů. „Máme naplánovánu investici do výroby štětovnic, díky níž rozšíříme své portfolio, stejně tak chceme rozšířit i naši nabídku co se výroby plechů týče,“ přibližuje další plány Ščuka.

S rozšířením výroby chce společnost Vítkovice Steel zvýšit i počet zaměstnanců.

A to přesto, že ještě nedávno kvůli už zmiňovanému ukončení výroby v Ocelárně propouštěla.

„Zaměstnanci, kteří chtěli, odešli s odstupným. Ti, o kterých jsme věděli, že jim můžeme nabídnout jiné zařazení, tu nabídku dostali. Je zajímavé, že ne všichni v podniku zůstali. Byť dostali nabídku na zaměstnání v jiném provozu, odešli,“ řekl Ščuka.

„Do konce roku bychom chtěli přijmout zhruba padesát lidí, dostali bychom se zhruba na 909 zaměstnanců.“

Noví pracovníci by měli podle informací vedení podniku zamířit například na těžkou profilovou trať. Podle všeho nebude mít podnik zájem jen o valcíře, ale i o zaměstnance jiných profesí.

„Nejde ani tak o valcíře, ty si stejně musíme zaučovat, protože výroba na každé válcovně je jiná,“ vysvětluje předseda představenstva.

„Jde nám spíše o běžné profese, jako jsou jeřábníci a svářeči, tam pociťujeme největší nedostatek. Například právě jeřábníci z válcovny dostali nabídku další práce, ale ne všichni ji akceptovali. “

O tom, co se stane s bývalou Ocelárnou, zatím akcionáři firmy nerozhodli.