Moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela trápí jen neobjasněná vražda 62letého muže, kterého někdo usmrtil nožem loni v červnu v Nýdku na Třinecku.

Moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela trápí jen neobjasněná vražda 62letého muže, kterého někdo usmrtil nožem loni v červnu v Nýdku na Třinecku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Od revoluce nebylo v kraji tak bezpečno. Kriminalita klesá

  • 1
Zapomeňte na porevoluční divočinu. Loni se na území Moravskoslezského kraje stalo nejméně trestných činů od roku 1990. Policisté také více nezákonných skutků objasnili, ačkoliv v celkovém poměru stále mírně vyhrávají jejich pachatelé.

Lepší zákony zejména v oblasti hospodářské kriminality, nižší nezaměstnanost, návrat mnoha amnestovaných do věznic a více policistů v ulicích. To jsou podle krajského policejního ředitele Tomáše Kužela důvody, proč bylo loni v regionu nejbezpečněji za čtvrt století. V dosud nejpříznivějším roce 1990 se stalo 30 713 trestných činů, kdežto loni to bylo jen 30 364.

A ve srovnání s rokem 2014 je pokles ještě razantnější, a to o takřka sedm tisíc skutků, což přestavuje osmnáctiprocentní pokles. V nejdivočejším roce 1993 se stalo dokonce přes 56 tisíc trestných činů.

Objasněnost nad padesát procent jen ve třech letech

Oproti roku 2014 se loni zvýšila i objasněnost, která dosáhla 47 procent. Ale v letech 2000 až 2002 se policistům podařilo dostat nad padesát procent, tedy nad zločinci sice mírně, ale přesto zvítězili. Jindy se jim to už nepovedlo.

„Věřte, že děláme vše, abychom se nad padesát procent zase dostali. Jenže každý rok je něčím specifický a musí se sejít několik příznivých okolností,“ vysvětlil Kužel.

Při rozdělení na okresy se nad padesát procent objasněnosti přehoupli policisté na Novojičínsku, Karvinsku a Opavsku. „Bruntálsko se dokonce vyšvihlo nad šedesát procent, což je historický výsledek,“ dodal krajský policejní šéf.

Průměr celého kraje ale snižují Frýdecko-Místecko a zejména Ostrava, kde se podařilo odhalit pachatele jen v 38 procentech případů.

A právě do ulic krajského města bude směřovat většina ze dvou stovek nových policistů, kteří už dokončují nutné roční školení.

„Posílíme obvodní oddělení, jejich přítomnost, doufáme, bude hodně znatelná,“ poznamenal Kužel a opakovaně si posteskl nad tím, že sítem výběrového řízení propadá velmi mnoho zájemců o práci u policie.

Policista nesmí mít tetování na viditelném místě

Upozornil, že největší obtíže získat nové policisty mají na Karvinsku. „Je to paradoxní, když tam dlouhodobě zůstává nejvyšší nezaměstnanost.“ Adepti na policejní uniformu velmi často selhávají v psychologických testech, problémem jsou mnohdy i zdravotní prohlídky a zejména fyzické prověrky.

Kriminalita v roce 2015

Počet trestných činů: 30 364

Objasněno: 14 270

Vraždy: 13

Úmyslné ublížení: 1 022

Loupeže: 360

Nebezpečné vyhrožování: 290

Vydírání: 212

Krádeže věcí z aut: 2 859

Kapesní krádeže: 1 152

Hospodářská kriminalita: 3 140

Objasněno: 1 629

Domácí násilí - vykázání: 118

Desítky policistů pak vyřadila zdánlivá banalita: tetování na viditelném místě, například na krku nebo na předloktí, což odporuje předpisům.

V kraji nyní slouží 4 026 policistů, tabulkový stav je ještě o osmdesát pozic vyšší. Proto by měli policejní řady letos posílit další nováčci.

Vražd loni oproti předchozímu roku o dva skutky ubylo. Z celkových třinácti případů včetně pokusů vraždy se vyšetřovatelům podařilo objasnit dvanáct.

Zůstává jen červnový případ z Nýdku na Třinecku, kde našli mrtvého 62letého muže. Podle zjištění byl usmrcen nožem, zbraň se ale nenašla. „To je jediná věc, co mě trápí,“ připustil Kužel.

V letošním roce se policisté zaměří zejména na čtyři oblasti: kybernetickou a drogovou kriminalitu, na zajišťování výnosů z trestné činnosti a také na co nejkratší dojezdové časy.

Už nyní výjezdové hlídky dorazí na místo oznámení vážnějšího trestného činu v průměru za pět minut, čímž kraj patří k nejlepším v zemi.

Policie České republiky také nakoupila policistům vyjíždějícím k případům, kde jim hrozí nebezpečí, nové vybavení.

„Mají k dispozici přilby, neprůstřelné vesty a také dlouhé zbraně. To považujeme za nutnost,“ uvedl náměstek ředitele pro vnější službu Radim Daněk.