Vedoucí ostravského speciálního týmu Homicidium Luboš Valerián se starými...

Vedoucí ostravského speciálního týmu Homicidium Luboš Valerián se starými policejními spisy nevyřešených případů. | foto: ČTK

Speciální tým hledá na Ostravsku vraha dívky zabité před 17 lety

  • 12
V Ostravě funguje speciální policejní oddělení pro odložené případy. Tým Homicidium se zabývá formálně nevyřešenými starými vraždami. Jedním z případů je například násilná smrt osmnáctileté Lucie, která byla v Ostravě za neznámých okolností zavražděna v roce 1997.

"Tým Homicidium existuje druhým rokem. Má deset policistů," řekl zkušený policista Luboš Valerián, který skupinu řídí.

Kriminalisté se podle něj prioritně věnují vyšetřování aktuálních případů. Pátrání ve spisech starých vražd je něco navíc. Možná i proto se zatím nemohou pochlubit velkým úspěchem v podobě dopadení léta hledaného vraha. Něco takového se nedávno podařilo týmu Tempus z policejního prezidia (více o objasnění vraždy z roku 1993 čtěte zde).

Právě vyšetřování vraždy osmnáctileté Lucie, jejíž tělo bylo nalezeno v roce 1997 v Ostravě-Proskovicích, může objasněnost změnit. Vražda měla podle Valeriána jednoznačně sexuální motiv.

Policisté zmapovali pohyb dívky v osudný večer a noc. Vyslechli stovky lidí, odebrali jim vzorky pro testy DNA, které porovnávali s biologickými stopami z oblečení zavražděné. Zatím marně.

"Je to jeden z případů, ke kterým se vracíme. Věřím, a chci být optimista, že jednou najdeme člověka a porovnáním stop najdeme shodu," řekl Valerián.

Členové týmu Homicidium, který je složený z ostřílených vyšetřovatelů vražd, ale i z mladých kriminalistů, dají hodně na intuici. Hledají ve spisech, kde zůstaly nezodpovězené otázky. Zkoumají stopy a výslechy svědků s odstupem a nadhledem. Hledají něco, co mohlo kolegům před lety uniknout.

Moderní věda může pomoct mnohé objasnit

Analýza, tak by se dala nazvat jejich hlavní činnost. "Jsem rád, že se na spisy nezaujatě podívají i mladí, kteří s případem nemají nic společného. Jejich pohled může být klíčový," míní Valerián.

Spoléhají ale i na vědu a její vývoj. Některé vraždy z 90. let minulého století podle Valeriána zůstaly neobjasněny možná i proto, že věda nebyla na takové úrovni jako dnes.

"Například teprve koncem minulého století se genetika stala nedílnou součástí našich metod," řekl policista. Podle něj je reálné, že pokud se kdysi na místě podařilo zajistit biologickou stopu možného pachatele, může být jeho dopadení jen otázkou času. "Dnes jsme stále schopni se díky genetickému zkoumání stop ve vyšetřování posunout dál," řekl.

Biologické stopy by mohly přinést posun i ve vyšetřování pět let staré vraždy mladé matky v Českém Těšíně na Karvinsku. I tento případ je v hledáčku specialistů ze skupiny Homicidium.

Útočník matku dvou dětí napadl nožem v jejím bytě. Krátce před tím žena odvedla starší dítě do školky a s dvouletou dcerou se vrátila z nákupu. Vražednou zbraň, nůž s čepelí dlouhou 22 centimetrů, policie našla později poblíž vlakového nádraží.

Staré případy má člověk pořád před očima

I když tým ještě na úspěch čeká, podle Valeriána tato práce rozhodně má smysl. Nasvědčuje tomu případ vraždy "bílého koně" na Novojičínsku, který policisté objasnili až po letech. Dvojice mužů už byla za likvidaci nepohodlného komplice odsouzena.

Odsouzen byl i vrah učitelky z Mohelnice. Její tělo bylo nalezeno v bytě v roce 1996. První rozsudek padl po 16 letech. Syn souseda, který do bytu tajně chodil, se přiznal pod tíhou svědomí.

Valerián se vyšetřování nejzávažnějších zločinů věnuje od roku 1988. Od té doby se podílel na odhalení několika desítek vrahů. I když dnes je již coby vysoký policejní důstojník a šéf odboru obecné kriminality krajského ředitelství spíše manažerem, zločiny mu nadobro uvázly v hlavně. Hlavně ty, které nedokázal objasnit.

"Ty případy má člověk pořád před očima. To nejde vymazat. Spím se vzpomínkami a myšlenkami na to, co je aktuální, co bylo dříve," řekl. A doufá, že třeba i tyto vzpomínky a poznatky budou za čas stát některého z unikajících vrahů svobodu.

,