Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: okd.cz

OKD za loňský rok hospodařilo s provozní ztrátou 1,2 miliardy

  • 2
Společnost OKD, která je od loňského května v insolvenci, loni skončila ve ztrátě. Podle předběžných a neauditovaných výsledků skončilo její hospodaření provozní ztrátou 1,2 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy insolvenčního správce zveřejněné v insolvenčním rejstříku.

„Jde o předběžné a neauditované výsledky,“ napsal správce Lee Louda.

Výkony OKD v loňském roce přesáhly 13 miliard korun, osobní náklady převýšily 5,5 miliardy. Primární EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace) klesla na minus 411 milionů. Zisk před odpisy, úroky a daní klesl na minus 714 milionů korun.

„Více než 95 procent provozní ztráty na úrovni primární EBITDA je tvořeno Dolem Paskov,“ konstatoval Lee Louda.

Právě uzavření Dolu Paskov, kde se uhlí od konce března netěží, by mělo OKD pomoci k lepším výsledkům. Druhá pomoc by měla přijít ze strany státu.

Stát se ve čtvrtek ráno dohodl se zástupci OKD na případné koupi nově vzniklé dceřiné firmy OKD - OKD Nástupnická. „Není to tak, že by stát hned kupoval OKD,“ vysvětluje Lee Louda.

Vstup státu do OKD je podmíněn schválením reorganizačního plánu věřiteli. Plán by měli manažeři OKD představit insolvenčnímu správci a věřitelům nejpozději do pondělí.

Dál bude těžit OKD Nástupnická

„Do pondělka máme dostat reorganizační plán, pak jej, i s doplňující zprávou, zveřejníme,“ řekl Lee Louda. „Zveřejnění může trvat okolo čtrnácti dnů, samotní věřitelé se k němu mohou dostat dříve, budou si jej moci vyžádat,“ dodal.

K tomu, aby se věřitelé se spisem seznámili, určí soud potřebnou lhůtu.

„Není tam pevně daný termín, ale dá se předpokládat, že soud dá věřitelům zhruba třicetidenní lhůtu na seznámení s plánem,“ vysvětluje insolvenční správce. „Teprve pak bude svolána schůze, která bude o jeho případném schválení rozhodovat,“ přibližuje.

Pokud vše projde a věřitelé reorganizační plán odsouhlasí, přesune OKD většinu svého majetku do společnosti OKD Nástupnická.

„Do nové společnosti bude převeden provozní kapitál, mezi který patří i zařízení jednotlivých šachet a stroje a zaměstnanci společnosti,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

„V OKD zůstanou neprovozní aktiva. Podrobnosti ale určí až reorganizační plán,“ dodal Lee Louda.

Závazky a pohledávky zůstanou v původním OKD

V praxi to znamená, že stát v rámci nově vzniklé firmy, pokud věřitelé dovolí, získá šachty a vše potřebné k další těžbě. V původním OKD pak zůstanou hlavně závazky firmy, ale také pohledávky, které sice v současnosti nejsou vzhledem k dluhům nijak závratné, ale v některých případech vypadají alespoň „papírově“ zajímavě.

Například po bývalém majiteli Zdeňku Bakalovi chce OKD přes 20 miliard korun, po někdejších manažerech firmy dvě miliardy. O případném úspěchu ale budou muset rozhodovat soudy.

„Může to být i významné,“ řekl insolvenční správce k možnému uspokojení věřitelů. Detaily ale přidat nechtěl.

Výnosy z nově vzniklé společnosti OKD Nástupnická pak chce stát použít na financování útlumů jednotlivých šachet.