Asi osmdesáti stavbách v beskydském důlním areálu hrozí demolice.

Asi osmdesáti stavbách v beskydském důlním areálu hrozí demolice. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Těžaři neuspěli s odvoláním, demolice staveb v Beskydech se přiblížila

  • 6
Černouhelné těžební společnosti OKD opět akutně hrozí demolice až osmdesáti staveb v důlním areálu v Beskydech. Krajský úřad totiž potvrdil rozhodnutí frenštátského stavebního úřadu, který zamítl prodloužení povolení například pro strojovny nebo šatny.

V loňském roce zjistili radní v Trojanovicích, na jejichž katastru důlní věže a další budovy stojí, že stavbám na konci roku 2010 vypršelo povolení. Protože města  a obce v Pobeskydí dlouhodobě jakýkoliv náznak těžby odmítají, okamžitě toho využily k žádosti o odstranění asi osmdesáti staveb. Důlních objektů by se tak zřejmě zbavily už navždy.

Důl Frenštát

1945 Vznik dobývacího prostoru o rozloze 6 317 hektarů

1981 Začala výstavba dolu

1991 Pozastavení prací na ložisku, jeho zakonzervování

1997 Oprášení plánů na zprovoznění areálu

Společnost OKD se už několik let snaží získat povolení k průzkumné ražbě, zatím neúspěšně.

"Je nemyslitelné, aby tyto stavby, které takřka třicet let bez užitku hyzdily krajinu, v Chráněné krajinné oblasti Beskydy zůstaly," uvedl trojanovický starosta Jiří Novotný.

Úřad obnoví jednání o odstranění staveb

Frenštátský stavební úřad proto zahájil řízení o odstranění staveb, na což OKD zareagovaly žádostí o prodloužení povolení staveb. Tím se automaticky posuzování možnosti demolice těžařských objektů zastavilo, ale stavební úřad žádost OKD zamítl. Těžaři se tedy proti rozhodnutí odvolali na krajský úřad. "Nyní jsme potvrdili frenštátské rozhodnutí a odvolání OKD zamítli," potvrdila Marta Wroblowská z krajského úřadu.

Hlavním důvodem byl trvalý nesouhlas ministerstva životního prostředí a CHKO Beskydy. "Žadatel neprokázal soulad dalšího setrvání staveb s zájmy chráněnými zákonem o ochraně přírody a krajiny," uvedl mluvčí krajského úřadu Pavel Olšovský.

Proti tomuto verdiktu už není odvolání. "Až dostaneme rozhodnutí, tak bude obnoveno řízení o odstranění staveb," podotkla vedoucí odboru výstavby a územního plánování na frenštátské radnici Marie Chromčáková.

Verdikt krajského úřadu zkoumají právníci těžařů

Projednávání obvykle trvá asi dva měsíce, u tohoto případu však konec není vůbec jistý. Záleží, jak OKD zareagují, v záloze zůstává například předání věci soudům.

Anketa: Stavby odstranit

V anketě iDNES.cz z loňského března se ke zbourání staveb přiklonilo 922 čtenářů, pro zachování hlasovalo 595 čtenářů a rozhodnout se nemohlo 468 lidí.

Těžební společnost dostala verdikt krajského úřadu právě dnes, zatím však nechce odkrýt další postup. "Na nějakou reakci je ještě brzy. Rozhodnutí krajského úřadu nyní prozkoumají naši právníci, pak určitě zaujmeme nějaké stanovisko," řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

V ohrožení jsou například šatny, kompresorovny, kotelny a další technická i technologická zařízení. OKD ale pravděpodobně nepustí beskydský areál bez dalšího boje. "Platná surovinová politika schválená vládou nám ukládá, aby nedošlo ke znehodnocení ložiska. Těžní věže a další stavby využíváme k zajištění konzervačního režimu, k čemuž jsme se zavázali státním orgánům. O odstranění staveb proto nelze nyní uvažovat," prohlásil mluvčí Sobol už dříve.