Letecký pohled na Důl Paskov, kde 31. března 2017 definitivně skončila těžba...

Letecký pohled na Důl Paskov, kde 31. března 2017 definitivně skončila těžba uhlí. | foto: Jan Smekal, MF DNES

OKD mělo jít do konkurzu v roce 2014, říká insolvenční správce Louda

  • 0
Spor londýnské Citibank a společnosti OKD se komplikuje. Insolvenční správce severomoravské firmy totiž tvrdí, že pohledávku v řádu milionu korun nemůže banka po firmě vymáhat. A podala proti závazku odpůrčí žalobu.

Dvě pohledávky, jedna na 9,5 miliardy korun a druhá na 621 milionů, které má podle tvrzení společnosti Citibank zaplatit společnost OKD v rámci ručitelského závazku za svou mateřskou společnost NWR, jsou od začátku insolvenčního řízení jádrem sporu mezi londýnskou bankou a insolvenčním správcem Lee Loudou.

Zatímco se Citibank domáhá u ostravského krajského soudu uznání pohledávek od loňského září, insolvenční správce nyní kontroval odpůrčí žalobou, v níž po soudu požaduje, aby prohlásil smlouvy, za které OKD ručilo, za právně neúčinné.

Jedním z argumentů, kterým insolvenční správce své tvrzení podpírá, je fakt, že podle jeho zjištění měla být společnost OKD do insolvence poslána už v roce 2014.

„Již v období roku 2014 se dlužník dle dostupných údajů nacházel s pravděpodobností hraničící s jistotou ve stavu úpadku z důvodu předlužení, neboť souhrn jeho závazků převyšoval hodnotu jeho majetku a měl zároveň více věřitelů,“ napsal Lee Louda v odpůrčí žalobě.

V roce 2014 byl kapitál OKD téměř minus dvě miliardy korun

Pokud by byla těžební společnost v insolvenci už v roce 2014, nemohla by ručit za půjčky ve výši přesahující deset miliard korun, které si společnost NWR v té době sjednala.

OKD se dostalo do problémů už v roce 2013, kdy výkony společnosti klesly o pětatřicet procent. V roce 2014 se vlastní kapitál společnosti dostal k téměř minus dvěma miliardám. Pro srovnání: ještě na konci roku 2012 přesahoval vlastní kapitál společnosti OKD 20 miliard korun.

„Dlužník v roce 2013 ztratil vlivem dosažené ztráty téměř veškerý vlastní kapitál. Mateřská společnost mu sice poskytla v letech 2014 a 2015 dodatečný kapitál formou kapitalizace svých pohledávek z titulu vnitroskupinového úvěru, ale taktéž zřídila mimobilanční závazek z titulu ručení v téměř identické výši,“ přiblížil insolvenční správce dění v OKD v posledních letech.

Smlouva o vydání dluhopisů za 9,5 miliardy byla podepsána 7. října 2014, smlouva o ručení za 621 milionů korun pak 9. září stejného roku.

Spor mezi společností Citibank a insolvenčním správcem spočívá ve faktu, že Lee Louda odmítl přijmout pohledávky londýnské banky do insolvenčního řízení. Největší věřitel firmy, za kterého se Citibank pokládá, se tak ocitl zcela mimo hru, ať už co se týče případné návratnosti peněz, nebo vlivu z pozice člena věřitelského výboru.

Zatím není jasné, kdy padne rozhodnutí

Peníze si od společnosti Citibank půjčila mateřská společnost NWR, OKD byla pouze ručitelem, pokud by NWR nesplácela. V okamžiku, kdy na sebe podala společnost OKD insolvenční návrh, padla i smlouva o ručení a Citibank chtěla peníze okamžitě zpět. Po OKD.

Paradoxem případu je, že společnost OKD původně záruky uznávala, po vyhlášení insolvenčního řízení ovšem závazek odmítla.

To by ale při posuzování samotného závazku nemělo vadit. „Pro rozhodování nebude rozhodující chování OKD, ale právně objektivní stav věci,“ vysvětlil Pavel Utěšený z advokátní kanceláře Rytikov & Utěšený Legal. „Jistou úlohu ovšem chování OKD sehrát může.“

„Soud se žalobou zabývá, činí veškeré úkony směřující k rozhodnutí,“ řekla mluvčí krajského soudu Lucie Olšarová. „Jde o složitý případ, kdy padne rozhodnutí, není zatím jasné.“