Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: NWR

OKD říká, že může vytěžit uhlí za 35 miliard. Chce ale až miliardový úvěr

  • 37
Potřebujeme miliardu do konce roku, abychom mohli výhledově vytěžit uhlí za 35 miliard korun. Tak zní vzkaz společnosti OKD, která po dlouhé době zveřejnila informace o stavu firmy.

Zpráva pro horníky: Výplaty budou. Zřejmě.

Pro výplatní termín v příštím týdnu by totiž manažeři OKD měli sehnat dostatek peněz. Vyplývá to ze zprávy, kterou firma ve čtvrtek zveřejnila.

„Co se týče mezd za uplynulý měsíc červen, s největší pravděpodobností se nám podaří dostatek finančních prostředků zajistit,“ řekl Dale Ekmark, generální ředitel OKD. „Rozhodujícím v tomto případě bude přelom tohoto a příštího týdne. Ihned poté budeme informovat odborové organizace.“

Tím ale dobré zprávy z firmy, která je od začátku května kvůli dluhům přesahujícím 17 miliard korun v konkursu, prakticky končí.

Už další výplatní termín je podle všeho mimo ekonomické možnosti OKD.

„Extrémně kritický“ srpen

„Po červenci nastane extrémně kritická finanční situace a OKD bude potřebovat přístup k externímu úvěru, aby mohla nadále fungovat a pokračovat v reorganizaci,“ dodal Dale Ekmark.

A peníze nebude OKD potřebovat jen na výplaty, ale i na další vydání. Do konce roku firma podle vyjádření generálního ředitele potřebuje zhruba miliardový úvěr.

„Pro financování svých provozů během roku 2016 budeme potřebovat externí úvěr v rozmezí 700 milionů až jedné miliardy korun,“ řekl tiskový mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Vláda o případném úvěru pro společnost OKD opakovaně jednala, zatím ale nerozhodla, zda firmě v potížích peníze půjčí.

A nikdo jiný OKD obdobně vysokou sumu neposkytne.

Těžební společnost slibuje, že pokud se podaří prosadit reorganizace, mohla by prostřednictvím synergických efektů ekonomicky výhodně, tedy ziskově, vytěžit uhlí za zhruba 35 miliard korun.

„Vedení OKD do budoucna navrhuje a prosazuje životaschopný provozní plán, který by v následujících letech kontrolovaným způsobem řešil regulovaný útlum jednotlivých lokalit v přímé vazbě na postupné dotěžení ekonomicky vytěžitelných zásob uhlí,“ vysvětluje Ivo Čelechovský. „To by výhledově zajistilo finanční prostředky pro dodavatele v objemu bezmála 35 miliard korun.“

Takto získaná částka by podle mluvčího mohla znamenat „peníze na mzdy pro zaměstnance, příjmy do státní pokladny formou daní a odvodů na sociálním a zdravotním pojištění a v závislosti na budoucích cenách uhlí i možnou úhradu některých předinsolvenčních dluhů věřitelů OKD.“

Vedení OKD se chystá i na případný krach firmy

O miliardách potřebných na útlum šachet ani slovo. Přitom peníze, minimálně na ukončení provozu Dolu Paskov, by OKD potřebovaly možná už na začátku příštího roku. Uzavření ztrátového Paskova je totiž jednou z podmínek nutných pro záchranu celé firmy.

Ačkoliv se o Paskově rozhodne nejdříve 10. srpna, na kdy je svolána schůze věřitelského výboru, příprava na útlum již začala.

„Vedení už nyní zahájilo předběžné administrativní kroky, které je nezbytné realizovat a zajistit před uzavřením. Jedná se například o dokumentaci pro stanovisko EIA,“ vysvětlil Ivo Čelechovský.

A vedení OKD se chystá i na případný krach firmy, který by mohl nastat v případě, že by vedení například nesehnalo peníze na výplaty. V takovém případě by mohli být připraveni i policisté.

„Jako bezpečnostní opatření v případě nejhoršího možného scénáře - nekontrolovaného bankrotu - OKD a krajský úřad iniciovaly založení krizového výboru, ve kterém by zasedli zástupci OKD, místní a krajské samosprávy a bezpečnostních složek,“ dodal Ivo Čelechovský.

Firma se stále propadá hlouběji do dluhů

Dluh těžební společnosti OKD vůči státu navíc v minulých dnech vzrostl o dalších devadesát milionů korun. A zavázek vůči londýnské Citibank je ještě větší - miliarda korun.

Ta už do insolvenčního řízení přihlásila pohledávku převyšující devět miliard korun za splatné dluhopisy vydané NWR v říjnu roku 2014.

Tentokrát jde o úvěr pro společnost NWR, za který OKD ručily, ve výši 35 milionů eur. V přepočtu chce banka vrátit více než 955 milionů korun. Částky vymáhané Citibank tvoří více než polovinu celkových dluhů OKD.

Dluh vůči státu pak prohloubilo to, že firma včas neposlala peníze na škody po těžbě. Termín byl 30. června.

„OKD nepřevedlo 15 milionů na účet, ze kterého se hradí sanace a rekultivace, a 75 milionů na účet, ze kterého se hradí důlní škody,“ řekl Ladislav Svoboda z Českého báňského úřadu, který na vázané účty dohlíží.

Částku, z níž se dále případně hradí škody způsobené důlní činností, měla společnost OKD poslat na vázaný účet do 30. června. To se nestalo.

„Pokud tak neučiní ani v náhradním termínu, který dosud nebyl určen, může báňský úřad nařídit přerušení dobývání,“ přiblížil maximální možnou sankci Svoboda.