Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

OKD utíkají peníze také kvůli zápočtům. Mohou chybět na výplaty havířům

  • 9
Ne všechny peníze, s nimiž společnost OKD počítala, na bankovní konto firmy nakonec dorazí. O miliony korun firma přichází například kvůli vzájemným zápočtům.

Šedesát milionů za uhlí pro ostravskou společnost ArcelorMittal, šestapadesát milionů za obchody s Metalimexem.

Jen během prvních deseti dnů rozhodl Krajský soud v Ostravě o tom, že povolí vzájemné zápočty pohledávek OKD s firmami, které od OKD odebírají uhlí a dodávají jim vlastní výrobky.

A to se OKD nelíbí. Firma tak totiž přichází o peníze, se kterými mohla počítat například na havířské výplaty.

„Povolení započítávání vzájemných pohledávek může vést k podstatnému omezení peněžních toků dlužníka, což v konečném výsledku může zamýšlenou reorganizaci zmařit,“ píše se ve vyjádření OKD k postupu soudu při povolování vzájemných zápočtů.

Zápočty v podstatě znamenají, že se porovnají vzájemně vystavené faktury a že částky, které by si jinak firmy navzájem zaplatily, se odečtou. Například společnost Metalimex nakupuje od OKD uhlí pro svou koksovnu a dodává jí těžební stroje a další materiál.

Podobně tak ArcelorMittal Ostrava odebírá uhlí pro své koksovny a dodává OKD důlní výztuže. Firmy by měly platit za uhlí, OKD zase za dodaný materiál a stroje.

Soud vzájemné zápočty povolil. A na straně OKD tečou nervy. S penězi totiž firma pravděpodobně počítala pro výplaty horníků za květen.

„Během května očekáváme další příchozí platby. Tak bychom si mohli vytvořit dostatečné zdroje pro pokračování běžného provozu v nejbližší budoucnosti,“ řekl na tiskové konferenci při vyhlášení insolvence generální ředitel Dale R. Ekmark.

Ale „květnové zdroje“obsahují i desítky milionů korun, které měly zaplatit společnosti Metalimex a ArcelorMittal Ostrava. A ty soud povolil vzájemně započíst.

Povolení zápočtů chtějí i další firmy

A další věřitelé o povolení zápočtů žádají. Například paskovská společnost Green Gas DPB, která OKD dodává dusík zabraňující výbuchům nebo seismické monitorovací systémy, či dopravní společnost AWT, převážející pro OKD uhlí.

Všechny tyto snahy firem získat své peníze označila společnost OKD ve své tiskové zprávě za „protiprávní“.

„Někteří dodavatelé podmiňují poskytování zboží a služeb, které jsou pro OKD nenahraditelné, uhrazením předinsolvenčních dluhů, zpravidla zápočtem. Vedení OKD i insolvenční správce se shodli na tom, že takový postup dodavatelů je protiprávní,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „OKD se ale v současné době bez určitých dodávek neobejde. Vedení firmy proto mnohdy nezbývá jiná možnost, než s úhradou souhlasit.“

Podle Petra Kuhna, právníka zastupujícího OKD v insolvenčním řízení, není rozhodnutí soudu povolující vzájemné zápočty zcela v souladu se zákonem.

„Souhlas soudu se započtením vzájemných pohledávek prolamuje obecný zákaz kompenzace. Je pravděpodobné, že rozhodnutí bude inspirací pro další věřitele,“ varuje právník s tím, že žádá soud, aby při dalších žádostech o zápočty přihlédl ke stanovisku OKD.

Zásadní jednání pro OKD proběhne v srpnu

Podle společnosti ArcelorMittal Ostrava ale byl zápočet nutný pro pokračování další spolupráce.

„Opatřením jsme zajistili pokračování našich vzájemných obchodních vztahů s OKD, kdy my jim dodáváme důlní výztuže a zároveň odebíráme uhlí pro výrobu koksu,“ řekla tisková mluvčí ostravského Mittalu Barbora Černá Dvořáková.

Rozhodující den pro společnost OKD přijde 10. srpna, kdy se poprvé sejde schůze věřitelů. Ti budou hlasovat o tom, jaký bude další osud firmy. Zda projde restrukturalizací, jak navrhuje její vedení, nebo ji pošlou do konkurzu. Pokud by schválili restrukturalizaci, znamenalo by to například ukončení těžby na Dole Paskov ještě letos.

Krize ale může přijít i dříve. Pro celou OKD. Pokud nebude mít firma peníze na výplaty.