Důl Karviná.

Důl Karviná. | foto: NWR

Čtyři měsíce OKD. Od první schůze věřitelů se moc nezměnilo

  • 3
Zázrak se zatím nekonal. Čtyři měsíce od první schůze věřitelů zadlužené společnosti OKD se podařilo prosadit jen ukončení těžby na Dole Paskov. Firma nestihla vypracovat reorganizační plán, který podle všeho stejně bude jen seznamem zavíraných dolů.

Strategii pomalu ohřívané žáby v hrnci zvolilo vedení OKD ve vztahu ke svým věřitelům, veřejnosti i zaměstnancům při insolvenčním řízení firmy.

Dobrých zpráv mnoho není a ty špatné se dávkují pomalu. Po kapkách. Tak jako uzavření Dolu Paskov. Po měsících opatrného našlapování okolo až dvanáctiměsíčního odchodného nakonec unavené odbory kývly na snížení násobků a rezignovali i horníci.

Části z nich firma slíbila přesun do karvinské části revíru. A na jaře k tomu podle všeho přidá i upřesněný seznam zavírání tamních šachet. Tedy dalšího propouštění.

Uzavření Paskova je ale pro OKD stěžejní, ztrátová šachta stála firmu hodně peněz.

Věřitelé: Rádi bychom věděli, co se děje

„V září tohoto roku, kdybychom neměli Paskov, by OKD bylo provozně v kladných číslech,“ přiblížil generální ředitel OKD Dale Ekmark.

S insolvenčním řízením OKD se nikdo příliš nemaže. A nemaže se s tím ani věřitelský výbor. Na ten si někteří věřitelé stěžují, že s nimi příliš nemluví.

„Komunikace není žádná, rádi bychom věděli, co se děje. Určitě bychom nějaké informace uvítali,“ stěžuje si jeden z věřitelů.

S OKD stále spolupracuje, proto si nepřál být jmenován. „Informace o činnosti věřitelského výboru se zveřejňují jen na nějakých internetových stránkách (insolvenční rejstřík - pozn. red.), a i tam se zpožděním. Nevím, proč nám je třeba neposílají.“

Výhrady věřitele potvrzují i data z insolvenčního rejstříku. například protokol z jednání 3. schůze věřitelského výboru z 26. září letošního roku byl v insolvenčním rejstříku zveřejněn až 3. listopadu. A od té doby, přestože se věřitelský výbor schází v podstatě každý týden, žádné další zápisy nepřibyly.

Například protokol z přezkumného jednání OKD, zveřejňovaný krajským soudem, byl zveřejněn hned druhý den po jednání. A v případě obdobně rozsáhlého insolvenčního řízení společnosti Vítkovice Power Engineering to bylo obdobné.

Podle Lee Loudy, insolvenčního správce společnosti OKD, zatím žádné oficiální stížnosti na zveřejňování zápisů nepřišly.

„Zatím si nikdo u mě na toto nestěžoval. Není to ale neobvyklá praxe, opožděné zveřejňování má své důvody,“ vysvětluje správce. „Zápisy z jednání schůzí věřitelského výboru se tvoří v návrhu až po jednání a musí projít připomínkami členů výboru, popřípadě insolvenčního správce či dlužníka, což někdy chvíli trvá. Momentálně vím, že by měly být v nejbližší době zveřejněny zápisy z jednání věřitelských výborů včetně toho posledního.“

Ne všem ale opožděné zveřejňování zápisů vadí. „Ohledně dění v OKD jsem zatím nedostal jedinou informaci,“ říká Jaroslav Dian, majitel rožnovské firmy, které OKD dluží 995 tisíc korun. „Ale moc mi to nevadí, ty peníze jsem už stejně pohřbil.“

Klidný je i Jiří Maralík, ředitel společnosti Strojferr. Té OKD dluží 4,5 milionu korun za dodávky důlní techniky. „O situaci v OKD se zajímáme, je celkem jasné, co se tam děje, není to žádné drama, informace nakonec zveřejněné jsou,“ řekl.

Někteří se s penězi z OKD již rozloučili

„Například ve srovnání s řešením insolvence ve společnosti Vítkovice Power Engineering je informovanost ve věci OKD podstatně pomalejší, ale my po těch informacích ani příliš nepátráme,“ řekl Martin Kornel, ředitel pro systémy a zdroje společnosti Armatury group, kterým OKD dluží 957 tisíc korun. „Máme v tom řízení v podstatě malou pohledávku a s těmi penězi jsme se už stejně rozloučili.“

Rozloučení s penězi je v podstatě jediný způsob, jak na insolvenční řízení OKD reagovat. Firma věřitelům slíbila, že „když se bude dařit“, mohou získat zpět až dvě procenta z původní pohledávky.

I to je ale velice nejisté. OKD má totiž na krku, vedle mnohamiliardových dluhů, ještě jednu zátěž. A tou je závazek a povinnost likvidace uzavřených šachet. Zatímco šachty uzavřené před privatizací firmy zajišťoval prostřednictvím podniku Diamo stát, u již odepsaného Paskova, ale i Darkova a Lazů, které jsou dalšími adepty na ukončení těžby, tato povinnost padá na OKD.

V pondělí 12. prosince měla společnost OKD představit svůj restrukturalizační plán. Neudělala to, požádala o další čtyři měsíce a věřitelé jí vyhověli. Za čtyři měsíce neřekne nic jiného, než co se ví dnes. Že bez pomoci státu zkrachuje.

Firma hledá i strategického partnera. S tím, že se bude podílet i na útlumu. Tím ve hře zůstává jediný zájemce, stát. Ten vše zaplatí. Veřejnost si nakonec zvykne.