Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

OKD bude chtít po vládě peníze na útlum Dolu Paskov, detaily zatím tají

  • 41
Pomoc s útlumem Dolu Paskov bude po vládě chtít vedení společnosti OKD. Šance na to, že by peníze na záchranu firmy získalo ze soukromého sektoru, totiž nejsou příliš velké. Náklady mnohonásobně převyšují možné zisky. Ve čtvrtek vedení firmy schválilo znění žádosti vládě.

Ministři totiž podmiňují jakoukoliv vládní pomoc oficiální žádostí o peníze. „O ty peníze si musí jasně, otevřeně a transparentně říct, na žádné pokoutní dotazy už nehraju,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek při své nedávné návštěvě kraje.

„Žádost pro vládu chystáme, vedení firmy ji bude schvalovat v polovině prosince,“ vysvětloval tehdy mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

„Představenstvo společnosti schválilo oficiální žádost OKD, ve které specifikuje svoje potřeby na státní pomoc v souvislosti s útlumem Dolu Paskov,“ řekl ve čtvrtek mluvčí OKD. „S materiálem chceme nejprve seznámit všechny zainteresované strany, teprve pak poskytneme bližší podrobnosti.“

Paskov, Darkov a pak Lazy

Peněz bude OKD potřebovat v každém případě ne zrovna málo. Vedle částky na sociální programy pro propouštěné horníky - a v nejbližších letech firmu čeká výrazné snižování stavů - to budou i peníze na útlum šachet, například jejich následné zasypání. A to si vyžádá miliardy korun.

Plán likvidace šachet tak, jak jej firma představila svým věřitelům na začátku srpna, stále trvá.

V podstatě rozhodnuto už je o likvidaci šachet dolu Paskov v příštím roce, v jeho průběhu by měla skončit i těžba na dole Darkov. Na rok 2018 počítá vedení OKD s ukončením těžby na dole Lazy.

Klesne těžba a s ní i zisky

S postupným útlumem těžby by samozřejmě klesalo i množství vytěženého uhlí. Oproti 6,5 milionu tun plánovaných pro letošní rok by OKD mohlo vytěžit v roce 2020 jen 4,2 milionu tun uhlí. A s tím mohou klesnout i případné zisky.

V té době by už společnost OKD mohla finišovat s přípravami nového těžebního pole pod karvinským Starým Městem. OKD zde plánuje vytěžit zhruba čtyři miliony tun uhlí.

Oproti původnímu záměru vydolovat ve zdejší oblasti okolo jedenácti milionů tun uhlí firma výrazně ustoupila.

Plán se totiž nelíbil karvinskému magistrátu. Těžební pole zasahovalo až pod průmyslovou zónu Nové Pole a případné poklesy půdy mohly omezovat tamní firmy. Proto se město s těžební firmou domluvilo na kompromisu. Pod Starým Městem se bude těžit méně a karvinští zastupitelé schválí potřebný souhlas pro zahájení studie EIA kvůli zdejší těžbě.

Dalším požadavkem magistrátu bylo zaplacení více než čtyřiceti milionů korun jako kompenzaci za těžbu uhlí na území města.

Města dostala od OKD kompenzaci za těžbu

I ten ve čtvrtek OKD splnilo a peníze dorazily na účet města. „Mohu potvrdit, že jsme peníze obdrželi, v příštím roce je využijeme například na investice,“ řekla karvinská tisková mluvčí Šárka Swiderová. Obdobně dostala peníze i další města v regionu, na jejichž území OKD těží uhlí.

„Celkem na účty Karviné, Stonavy a Orlové putovalo přes 65 milionů korun,“ upřesnil rozsah plateb OKD Čelechovský. „Na tuto platbu jsme nemohli použít peníze ze státní půjčky, vydělali jsme je vlastní hospodářskou činností.“

Z vládní půjčky, zprostředkované státní firmou Prisko, už zbývají peníze jen na pár měsíců provozu. O tom, jak dlouho ještě těžební firmě peníze vystačí, se rozhoduje právě v těchto dnech. OKD totiž se svými odběrateli vyjednává o cenách za dlouhodobé kontrakty na dodávky uhlí.