Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

Propustíme 345 lidí, varovalo OKD právě před rokem

  • 2
První z vážných varování, že se ve společnosti OKD něco děje, přišlo právě před rokem. Firma zveřejnila, že ji opustí stovky lidí. V květnu požádala o insolvenci.

Ze společnosti OKD je opět bohatá nevěsta. Aspoň teoreticky. Insolvenční správce Lee Louda oficiálně zapsal do firemního soupisu majetkové podstaty pohledávku na 24,5 miliardy korun za mateřskou společností New World Resources (NWR) a Zdeňkem Bakalou, které insolvenční správce požaduje zpět z důvodu bezdůvodného obohacení.

„Pohledávka vznikla neoprávněným rozhodováním o rozdělení zisku a ostatních kapitálových fondů žalobce za účetní období 2006 až 2011,“ vysvětluje Lee Louda důvody vzniku pohledávky.

Peníze insolvenční správce soudně vymáhá po obou možných věřitelích od listopadu. Soud však zatím k případu ani nezasedl. A vymáhání sporných miliard od společnosti NWR příliš šancí na úspěch nenabízí, hlavním výraznějším majetkem firmy byly právě akcie společnosti OKD.

Pro OKD je přitom získání peněz zásadní pro další přetrvání. Firma je v insolvenčním řízení a za několik dnů budou věřitelé rozhodovat o jejím osudu.

Ještě před rokem přitom bylo všechno zdánlivě v pořádku a vedení společnosti na veřejnosti přílišné problémy nepřipouštělo.

Po únorovém vypuštění pokusného balonku, kdy tehdejší generální ředitel Dale Ekmark řekl, že firma chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců, se nic nedělo.

Přitom byly problémy okolo OKD všeobecně známé. „Situace v mateřské společnosti NWR je velice špatná. Zachránit by ji mohlo jen to, pokud by raketově vzrostly ceny koksovatelného uhlí, což se ale nepředpokládá,“ glosoval na začátku loňského února situaci analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Po kritice ze strany státu se společnost OKD stáhla a nastal klid. Ale pouze na měsíc. V březnu 2016 vedení společnosti OKD oznámilo, že už v průběhu několika měsíců propustí 345 lidí. K tomu nakonec také došlo, ovšem mezitím padla celá firma.

V dubnu zasednou věřitelé

V květnu 2016 požádala společnost OKD o zahájení insolvenčního řízení s tím, že dluží okolo 17 miliard korun. „Představenstvo společnosti OKD rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost,“ uvedl tehdy v tiskové zprávě mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Akcie mateřské společnosti NWR se v té době na pražské burze prodávaly za 0,07 koruny. V listopadu loňského roku pak akcionáři předluženou společnost rozpustili a jmenovali likvidátory.

Ticho ze strany OKD a později i insolvenčního správce Lee Loudy trvalo i po vyhlášení insolvenčního řízení. A bylo tak důrazné, až si někteří menší věřitelé stěžovali na nedostatek informací. Insolvenční správce proto slíbil nápravu.

Další porci informací získají věřitelé příští týden. Na úterý 4. dubna je totiž svolaná schůze věřitelského výboru, kde se bude mimo jiné probírat i neúspěšné hledání potenciálních investorů. Do 12. dubna pak musí OKD předložit reorganizační plán.