Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

OKD už přestala platit také státu. Dluží skoro 20 milionů za těžbu uhlí

  • 5
Do insolvenčního řízení společnosti OKD se přihlásil báňský úřad, kterému společnost dluží skoro 20 milionů za těžbu uhlí. Ozývají se i zástupci měst, například Karviná s Orlovou žádají po čtyřiceti milionech. Vedle nich se o peníze hlásí lidé, kteří OKD prodali své domy.

Společnost OKD přestala platit i státu za uhlí. Vyplývá to z přihlášky pohledávky, kterou Krajskému soudu v Ostravě podal obvodní báňský úřad.

„Na základě zákona o ochraně a využití nerostného bohatství jsou organizace povinny platit úhrady z vydobytých nerostů výhradních ložisek a úhrady z dobývacích prostorů,“ napsal v přihlášce pohledávky ředitel ostravské pobočky Báňského úřadu Libor Hroch. „Nedoplatek na úhradách z vydobytých nerostů je vyčíslen na celkovou částku 19 403 707 Kč,“ uvedl dále.

Insolvenční správce OKD Lee Louda sdělil: „V současnosti se k tomu nemohu vyjádřit, doposud jsem nebyl seznámen s přílohami přihlášených pohledávek.“

Peníze od OKD chce i ostravský magistrát

Báňský úřad se tak přidal k několika státním institucím, městům a obcím, jež už své pohledávky vůči OKD uplatnily. Peníze chce například ostravský magistrát, města Orlová a Karviná. Ta svou přihlášku podá v nejbližších dnech.

„Jde o peníze, které má Karviná získat na základě dohody z roku 2010, kdy se společnost OKD zavázala přispívat na rozvoj obce a do fondu primátora,“ vysvětlila karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

V případě Karviné půjde zhruba o čtyřicet milionů korun. „Konkrétně jde o 37 milionů jako příspěvek na rozvoj obce a 3 miliony do fondu primátora,“ upřesnila mluvčí.

Orlová do insolvenčního řízení vstoupila s požadavkem na 40 milionů a 703 tisíc korun. Čtyřicet milionů město žádá za příspěvky na rozvoj a obnovu města, které měla společnost OKD vyplácet v pětimilionových splátkách až do roku 2023. Částku 703 tisíc korun pak Orlová požaduje jako náhradu důlních škod za stavební práce na jednom z domů ve městě.

O peníze se hlásí lidé žijící na poddolovaných územích

Obdobně se o peníze za způsobené důlní škody hlásí i obyvatelé některých měst a obcí na poddolovaných územích.

V části případů jde o stále živé spory, kdy soudy ještě nerozhodly o případném odškodnění. „Jde o spory, v nichž rozhodnutí soudů ještě nenabylo právní moci, proto je nemůžeme komentovat,“ poznamenal mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Ze stejného důvodu nechtěl komentovat ani přihlášku pohledávky, v níž se o čtyři miliony korun hlásí matka muže, jenž zemřel na následky pracovního úrazu.

O své peníze se obávají rovněž lidé, kteří v minulosti OKD prodali své nemovitosti. Ve většině případů se jedná o obyvatele karvinského Starého Města, pod nímž chtěla těžební společnost rozšířit svou činnost.

Lidem, kteří už své domy prodali, zaplatila společnost OKD výraznou část ceny přesahující i pět milionů korun. Zbytek, řádově statisíce, měla doplatit prodávajícím poté, co budovy definitivně vyklidí.

A právě ty statisíce lidé přihlašují. O jejich nárocích i o tom, jak bude firma postupovat dál, už může rozhodovat spolu s insolvenčním správcem prozatímní věřitelský výbor, který si ve středu zvolil svého předsedu.

„Předsedou prozatímního věřitelského výboru firmy OKD byla ve čtvrtek v rámci prvního společného jednání výboru s managementem těžařské firmy a insolvenčním správcem Leem Loudou v Karviné zvolena Česká správa sociálního zabezpečení,“ prozradil mluvčí OKD.

„Členové výboru se seznámili s aktuální ekonomickou situací, podrobně byly projednávány hlavně otázky úvěrového financování nebo dodavatelsko-odběratelských vztahů, probírala se i problematika týkající se Dolu Paskov,“ doplnil Čelechovský.