Důl Paskov.

Důl Paskov. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OKD je na rozcestí. Majitel ve středu zveřejní výsledky hospodaření

  • 7
Společnost NWR, která vlastní OKD, zveřejní ve středu výsledky hospodaření za poslední kvartál loňského roku. Pokud by byly špatné, může to znamenat konec OKD v současné podobě. Na informace čekají i odboráři, kteří chystají stávkovou pohotovost.

Ne zda, ale spíše kdy. Tak vidí otázku možné insolvence společnosti OKD analytici. Rozhodující podle nich bude, kolik peněz v hotovosti se OKD podařilo udržet na účtech. Hodně napoví středa 24. února, kdy společnost NWR zveřejní výsledky hospodaření.

„Hotovost na účtech je pro OKD základ, ve středu bude nejsledovanější položkou,“ vysvětlil analytik společnosti Patria Finance Tomáš Sýkora. „Firma bojuje hlavně o to, aby hotovost nespadla pod 40 milionů eur. V posledním zveřejněném kvartálu měli na účtech zhruba 57 milionů, další výrazný propad by mohl být fatální,“ doplnil analytik.

K velkému výpadku hotovosti by podle Sýkory ale dojít nemělo. A jako málo pravděpodobný scénář vidí i možnost, že by firma vyhlásila insolvenci už ve středu. Byť tuto variantu nevylučuje. „Je ale pravděpodobné, že by k tomu mohlo dojít v průběhu tohoto roku,“ zmínil.

Horníci plánují vyhlášení stávkové pohotovosti

Obdobně vidí situaci také František Bostl ze společnosti Colosseum. „Bankrot vyhlásí OKD v momentu, kdy se nedomluví se zástupci ministerstev průmyslu a financí, s ministry Mládkem a Babišem. Tuto středu to s největší pravděpodobností ještě nebude, ale těžko říct,“ pronesl analytik Bostl.

A iluze o budoucnosti firmy už pomalu ztrácejí také samotní horníci. O vyhlášení stávkové pohotovosti na Dole Paskov budou odboráři rozhodovat v úterý. ČTK to v pondělí řekl předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička. Horníci žádají vyřešení sociálního programu pro propuštěné zaměstnance.

Ten má umožňovat rekvalifikace v době pracovního poměru nebo přechod na jiné šachty. Hlavní ale bylo navýšení odstupného podle odpracovaných let. „Ti, co mají 16 a více odpracovaných let v OKD, tak mají nárok až na dvanáctinásobek platu,“ řekl Palička. Průměrný plat v celé OKD byl loni 34.000 Kč.

Propouštějte nejdřív agenturní zaměstnance, žádají odbory

Sociální program podle Paličky platil na Dole Paskov už v roce 2013, kdy OKD původně oznámilo uzavření prodělečného dolu. Pak se ale vlastník OKD, společnost NWR, dohodla se státem na pokračování těžby a sociální program byl pozastaven.

„Dohoda padla, připravujeme se na uzavření Dolu Paskov v letošním roce, ale zatím nebyl vyhlášený útlum, a tudíž ani platnost sociálního programu,“ vysvětlil Palička. Odboráři navíc před nedávnem připravili otevřené dopisy, které napsali jak vedení OKD, tak NWR.

„Trváme na zachování pracovních míst pro kmenové zaměstnance a vyzýváme Vás, abyste v prvé řadě řešili snižovaní stavů zaměstnanců ukončením činnosti dodavatelských organizací a agentur práce,“ píšou horníci vedení OKD.

Zde se ale dostávají do rozporu s plánem manažerů na záchranu firmy. Ten počítá s propuštěním zhruba poloviny lidí a uzavřením několika šachet. Jako první by měl skončit Důl Paskov.

Odboráři chtějí od vedení OKD vědět, jaké jsou konkrétní plány firmy na letošní rok.

„Požadujeme předložení schváleného podnikatelského záměru na rok 2016, zejména z hlediska stavů zaměstnanců a tvorby finančních zdrojů, a to nejpozději do 25. února 2016,“ píší dále odboráři vedení OKD.

„Další věcí, na kterou se stále čeká, je oznámení o cenách uhlí pro dodávky velkým zákazníkům v letošním roce,“ přidal další neznámou v osudu společnosti OKD Tomáš Sýkora.

„Ty už byly v minulých letech v této době známy, letos na informaci ještě čekáme. Ta informace hodně napoví. Globální ceny totiž klesaly, a nižší by proto měly být i ceny uhlí z OKD. Pokud by cena meziročně klesla například o deset procent, znamenalo by to, že by firma o hotovost přišla ještě během letošního roku,“ nastínil Sýkora.

,