Důl Paskov - místo, o kterém se stále více hovoří, někdy hodně emotivně. (18.

Důl Paskov - místo, o kterém se stále více hovoří, někdy hodně emotivně. (18. září 2013) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Důl Paskov by mohl přežít. Díky dobrým hospodářským výsledkům

  • 2
Důl Paskov by mohl přežít. Takový je nejdůležitější výstup z dnešního jednání zástupců tripartity Moravskoslezského kraje. Na tiskové konferenci to řekl hejtman Miroslav Novák.

„Výrobní ředitel Hadrava nám dnes sdělil, že pokud budou výsledky Paskova takové, jaké jsou v letošním roce, tak reálně zvažují, že neukončí těžbu po roce 2017, jak plánovali,“ řekl na tiskové konferenci po jednání krajské tripartity hejtman Miroslav Novák. 

Prodloužení těžby na dole Paskov by byla dobrá zpráva nejen pro horníky samotné, ale také pro ekonomiku celé oblasti.

Při uzavření šachty by totiž nešlo jen o pracovní místa samotných horníků, ale také lidí z navazujících služeb. 

Dohoda vlády s firmou OKD

Budoucnost Dolu Paskov

Těžba v dole by měla pokračovat do roku 2017, vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Tak vypadá dohoda mezi vládou a společností OKD. Pomoc už schválila Evropská unie. 

Dohoda nebude platit, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 amerických dolarů (asi 2 200 Kč) za tunu.

Dohoda pozbývá platnosti i v případě, že čistý zisk dolu bude v průběhu nejméně čtyř po sobě následujících čtvrtletí v součtu kladný.

A v neposlední řadě také o ekonomickou sílu hornických platů. Lidé na úřadech práce si nemohou dovolit utrácet tak, jako horníci.

Hejtmanova slova potvrdil také mluvčí společnosti OKD Marek Síbrt. 

„Vzhledem k řadě opatření a dobrým výsledkům v těžbě se v roce 2014 podařilo výrazně zvýšit v dole Paskov efektivitu a snížit náklady na vytěženou tunu uhlí zhruba o třicet procent,“ vysvětluje.

„Dosavadní výsledky jsou pozitivní, ale vzhledem k nízkým cenám uhlí důl nadále generuje ztrátu. Proto je nutné nadále snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu, aby mohl důl fungovat i po roce 2017.“

Řešila se i ocelárna

Zasedání krajské tripartity se mimo jiné věnovalo také dalšímu ohroženému podniku, společnosti Vítkovice Steel, který chce v září uzavřít svou ocelárnu, v níž pracuje na tři stovky lidí.

Zatímco o uzavření ocelárny je již rozhodnuto, o osudu jejích zaměstnanců se stále jedná.

 „Ne všichni z těch tří stovek lidí, kteří v ocelárně pracují, skončí na úřadech práce,“ prozrazuje hejtman.

„Část lidí se podaří umístit v dalších provozech společnosti Vítkovice Steel, jedná se také o možnosti přijetí do dalších firem v regionu. Z toho co zatím víme vyplývá, že o práci by mohlo přijít méně než 200 lidí. Přesná čísla zveřejníme o prázdninách.“