V Českém Těšíně se objevily nové nádoby na použité tuky a oleje.

V Českém Těšíně se objevily nové nádoby na použité tuky a oleje. | foto: Městský úřad Český Těšín

Olej ze smažení do tříděného odpadu. Český Těšín rozmístil kontejnery

  • 5
Reklamní letáky do papíru, lahve do skla, kelímky od jogurtů do plastu. A tuky? Ještě donedávna platilo, že společně s oleji je bylo možné odevzdat jen do sběrného dvora. Nově to může být i do kontejneru. Alespoň v Českém Těšíně, který jako první v kraji začal od lidí vybírat oleje a tuky do speciálních zelených kontejnerů.

Použité potravinářské oleje a tuky však mohou lidé odkládat pouze v plastových uzavíratelných obalech, například v PET lahvích. Do nádob ovšem nepatří technické oleje ani maziva.

„Jedním z hlavních důvodů je také skutečnost, že oleje a tuky nesmějí být vylévány do kanalizace, kde způsobují závažné problémy, například zanášejí potrubí,“ přiblížila českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková s tím, že službu už začaly využívat rovněž některé organizace, například školy.

Následovníci se zatím nehrnou

Ekologické odstranění použitých olejů a tuků v Českém Těšíně zajišťuje zdarma soukromá firma a použijí se například k výrobě biopaliva. Nádoby na jejich sběr zájemci najdou u kostela v Dukelské ulici, vedle parku v ulici Pražská, u parkoviště Kysucká, v Hornické ulici a také ve sběrném dvoře Na Horkách.

Zatím to však vypadá, že Český Těšín s možností odkládat použité oleje a tuky do kontejneru zůstane ještě nějakou dobu jediným městem v Moravskoslezském kraji. „V tuto chvíli neuvažujeme o zavedení plošného sběru olejů a tuků prostřednictvím speciálních nádob,“ odpověděla na dotaz MF DNES tisková mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Obyvatelé města tak můžou odevzdávat použité tuky jedině do sběrných dvorů. „Ve spolupráci se svozovou společností tuto problematiku zatím sledujeme a získané poznatky z měst, kde je svoz již zaveden, vyhodnocujeme,“ doplnila informace mluvčí Ostravy.

Jinde ve sběrných dvorech

Podobně k tomu přistupují i v dalších městech. „V Bruntále je sice zatím nemáme, ale uvažujeme o nich,“ přiblížil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

„Použité tuky můžou obyvatelé uložit v pevných nádobách ve sběrných dvorech. Do budoucna počítáme s nádobami, do kterých by se daly tuky vylít. Kdy tomu tak bude, v současnosti nevíme, ještě to není rozhodnuto,“ nastínil situaci v Opavě Roman Konečný z oddělení vnějších vztahů.

Naproti tomu třeba v Orlové nebo v Bohumíně o kontejnerech zatím neuvažují.

„Tuky odebíráme celoročně ve stabilním sběrném dvoře v Koperníkově ulici i v mobilním sběrném dvoře, který od jara do podzimu pendluje mezi všemi městskými částmi. Proto odpadové nádoby na sběr tuku, které by stály u separačních kontejnerů, zatím v plánu nemáme,“ sdělila mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.