(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Olše bude čistější díky sto kilometrům nové kanalizace za miliardu

  • 9
Šestnáct tisíc lidí, kteří žijí v osmi obcích a městech na břehu Olše, už nebude řeku nijak znečišťovat splašky nebo přetékajícími jímkami. Za miliardu zde totiž bylo dokončeno sto kilometrů nové kanalizace a pět čističek. Většinu peněz na to poslala Evropská unie.

"Voda v Olši byla dlouhodobě znečišťována lidmi, kteří v jejím okolí žili. Spousta z nich totiž využívala septiky a jímky jen nedostatečně a přepady mnohdy ústily volně do terénu nebo do dešťové kanalizace. Odpad tak tekl přímo do Olše nebo jejich přítoků," přiblížila jeden z hlavních důvodů stavby kanalizace a čističek starostka Třince Věra Palkovská.

Druhým důvodem byla podmínka Evropské unie vybudovat v obcích nad dva tisíce obyvatel čističky odpadních vod. Tento požadavek byl podpořen bohatou dotací z Fondu soudružnosti, která zaplatila většinu nákladů na stavbu.

Svedení odpadů do čističek a výstavbu kanalizace na území o rozloze 25 tisíc hektarů si pochvalují i místní rybáři, které potěšila zlepšená kvalita vody. "Co se týče mechanické kvality vody, tedy její průzračnosti a toho, co v ní plave, v tom se kvalita Olše rozhodně zlepšila," libuje si předseda bystřické organizace Českého rybářského svazu Bronislav Kuś. Upozornil ale, že ani čističky nedokáží vše.

"Jeden velký problém ale i po zahájení provozu čističek zůstal. Rybám, hlavně pstruhům, hodně škodí chemické přípravky, které se do vody z domácností dostávají. Například pstruzi se kvůli nim stávají neplodní," dodal Kuś s tím, že díky výzkumům rybáři už vědí, že rybám škodí hlavně tablety do myček a přípravky na odstraňování tvrdosti vody, které ani čističky neumí odstranit.

Před postavením kanalizace k ní byla připojena jen polovina lidí

"Nakolik se kvalita vody v Olši zlepšila zatím nemůžeme říct, celý projekt byl dokončen teprve před pár dny. V úsecích, které byly zprovozněny dříve, ale zlepšení patrné je," potvrzuje hodnocení rybářů Alena Klocová, tajemnice Slezského vodohospodářského svazku, který měl revitalizaci Olše na starosti.

Revitalizace Olše

Celkem v rámci ní bylo vybudováno téměř sto kilometrů kanalizace, na kterou se nově připojí na šestnáct tisíc obyvatel poolší. Jednotlivé projekty probíhaly v Těrlicku, Českém Těšíně, Třinci, Vendryni, Bystřici nad Olší, Návsí u Jablunkova, Jablunkově a v Mostech u Jablunkova. Cena překročila jednu miliardu korun.

"Díky projektu se podařilo na kanalizační síť připojit většinu obyvatel z obcí, kde projekt probíhal. Před jeho startem bylo na kanalizaci připojeno pětapadesát procent obyvatel regionu, ve výsledku by se toto číslo mělo zvýšit až na osmdesát procent," dodala.

"Přestože některé občany stavební práce občas obtěžovaly, pro rozvoj všech obcí zapojených do tohoto projektu to byla nezbytnost. Celkem se na nově vybudovanou kanalizační síť napojí přes šestnáct tisíc obyvatel regionu, což není nezanedbatelné číslo. Kanalizace navíc zvýší standard obyvatel v regionu," míní starostka Třince Palkovská.