Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Opava spustila novou magnetickou rezonanci, pacientům ušetří cestování

  • 1
Anabáze pacientů z Opavska i Bruntálska, kteří musí za vyšetřením magnetickou rezonancí už téměř čtvrt roku cestovat do jiných okresů v regionu, končí. Už tento týden podstupují první lidé vyšetření na novém, moderním přístroji, který spustí do zkušebního provozu Slezská nemocnice v Opavě.

„Zatím půjde o cílená vyšetření se zaškolováním personálu. Pokud vše půjde dobře, už v pátek 30. září bychom chtěli zahájit plný provoz,“ říká primář opavského oddělení radiologie a zobrazovacích metod Milan Cvek.

Investice přesahující třicet milionů korun i dlouhý čas nutný pro stavební úpravy, kvůli kterým museli pacienti jezdit na vyšetření do jiných částí Moravskoslezského kraje, se všem vyplatí.

„Nový přístroj patří k těm nejmodernějším na trhu. Lékaři budou mít k dispozici mnohem kvalitnější obraz snímané tkáně, což pro pacienta znamená kvalitnější diagnostiku,“ říká Cvek s tím, že starý stroj například nedokázal čitelně zobrazit nejbližší okolí kovových předmětů v těle. „Bylo tam takové hluché místo, které jsme si nemohli dobře prohlédnout. Teď už by to však problém být neměl,“ věří primář.

Mnohem méně cestování i při vyšetření prsu nebo prostaty

Obyvatelům Opavska i Bruntálska, kde žádná magnetická rezonance zatím není, ale přinese nový přístroj mnohem více výhod. Ženy a muži už nebudou muset cestovat ani na vyšetření prsu nebo prostaty. „U starého přístroje jsme k tomu neměli potřebné doplňky. Teď už je máme. Díky tomu můžeme zobrazit prostatu i nádorová ložiska v prsu,“ vysvětluje Cvek.

Na staré magnetické rezonanci vyšetřili opavští radiologové téměř pět tisíc pacientů ročně. Teď se má jejich počet zvýšit zhruba o třetinu. A zkrátí se objednací lhůty.

„Magnetická rezonance jela každý den do pěti hodin odpoledne. Za jeden a půl směny jsme mohli vyšetřit maximálně patnáct pacientů. Teď budou vyšetření rychlejší, proto odhadujeme, že zvládneme asi dvacet pacientů denně,“ dodal Cvek.