Replika opavského tolaru Karla z Lichtenštejna.

Replika opavského tolaru Karla z Lichtenštejna. | foto: Foto Česká mincovna, koláž iDNES.cz

První platidlo z Moravy a Slezska má repliku. Dočkal se opavský tolar

  • 2
Stal se první historickou mincí z území Moravy a Slezska, která se dočkala repliky. Opavský tolar Karla z Lichtenštejna, který byl v oběhu od počátku sedmnáctého století až do reformy Marie Terezie v polovině osmnáctého století, má svého zástupce v projektu Hold historickým mincovnám.

"V současné době máme asi 750 replik opavského tolaru. Celkové emisní množství je nastaveno na tisíc. Jsou velmi věrnou kopií originálu," uvedl Tomasz Surdy z České mincovny. Ta v cyklu Hold historickým mincovnám zatím razila jen jáchymovský, kutnohorský a pražský tolar Rudolfa II.

Opavská mince je čtvrtou v pořadí a první, jež pochází z území mimo Čechy. "Karel z Lichtenštejna začal razit mince v roce 1614. Mincovní právo udržel ještě Maxmilián, poručník Karlova syna Karla Eusebia. V roce 1629 však bylo mincování v Opavě zastaveno," přibližuje historii vzniku stříbrné mince Ilona Matejko Peterka ze Slezského zemského muzea v Opavě.

Tam novou repliku pokřtili a vystavují i originál stříbrné mince. "Je v expozici Slezsko, v části Slezsko," upřesnila kurátorka. Replika se momentálně prodává i na internetu.

Ražba opavského tolaru byla významnou kapitolou opavského mincování, jehož tradice sahá až do doby vlády Přemyslovců. Tolar platil do roku 1750, kdy Marie Terezie zavedla konvenční měnu, jež sjednotila platidla v celém rakouském mocnářství.