Petrin sloužil nejen jako chlapecký seminář, ale působilo zde i vojenské

Petrin sloužil nejen jako chlapecký seminář, ale působilo zde i vojenské velitelství a správní protektorátní centrála. | foto: Archiv MF DNES

Opravené atrium Petrinu v Bruntále má sloužit výuce i kultuře

  • 0
Nádvoří s jevištěm a se stupňovitými lavicemi po obvodu, nová dlažba. Tak by po plánované rekonstrukci mělo vypadat atrium historické budovy bruntálského Petrinu, kde dnes sídlí základní a mateřská škola.

Vzhledem k tomu, že se jedná o památkově chráněnou budovu, musí radnice návrhy veškerých úprav konzultovat s památkáři. „Jednání o finální podobě jsou proto mnohdy složitá. Určitě nebude plocha atria vybetonovaná, jak bývá obvyklé u podobných staveb. Chceme však, aby atrium bylo účelné,“ vysvětlil Michal Kafura z oddělení investic a správy majetku města a zároveň dodal, že v plánu není ani návrat k travnaté ploše, která zde byla dříve.

Opravený vnitroblok by měl sloužit nejen k venkovní školní výuce, ale pro pořádání kulturních akcí. „Dosavadní návrhy počítají s takovým uzpůsobením, které by mimo jiné plnilo funkci hlediště a jeviště. Uvažuje se také o osvětlení pro večerní využití atria,“ doplnil mluvčí Bruntálu Jiří Ondrášek.

„Koncem roku jsme měli možnost vidět vizualizaci atria a líbí se nám. Plánujeme tady společně se střediskem volného času, mateřskou školou a knihovnou pořádat vzdělávací a kulturní aktivity,“ přiblížila ředitelka základní školy Milena Zatloukalová.

Předběžné náklady na opravy byly prozatím vyčísleny na necelé tři miliony korun. „Město bude usilovat o dotaci. V případě, že by ji nezískalo, hodlá Bruntál atrium Petrina opravovat z vlastních prostředků,“ doplnil mluvčí bruntálské radnice.

Petrin původně sloužil jako německý chlapecký seminář. Budova vznikla v roce 1926 podle návrhu architekta Adolfa Müllera. Za druhé světové války tady bylo velitelství wehrmachtu a při bojích byla budova poškozena československou armádou.

V minulosti se Petrin také stal domovem pro zdravotně postižené, vyšší vojenskou školou důstojníků a nakonec sídlem osmiletého gymnázia. Po jeho zrušení v budově zůstala základní i mateřská škola a městská knihovna. Od roku 2002 je pak budova chráněna památkáři.