Kostel svatého Jana Křtitele v Hlučíně je nyní obklopen lešením. Opravuje se jeho střecha. | foto: Archiv

Labyrint trámů v hlučínském chrámu vydal suť, ale i válečné šrapnely

  • 0
Hlučínský kostel svatého Jana Křtitele v těchto dnech obepíná lešení. Během opravy střechy přitom stavebníci natrefili na nejedno překvapení. V trámech objevili mimo jiné i šrapnely pocházející z doby druhé světové války.

Kyblík za kyblíkem se právě snáší z podkroví kostela svatého Jana Křtitele v Hlučíně. Jsou plné staré suti, kterou teď dělníci musí dostat na pevnou zem. Při přípravách na opravu střechy chrámu ji objevili mezi trámy.

"Stavebníci ji při dřívějších opravách volně nasypali na klenuté stropy místo toho, aby suť odnesli," komentuje nepříjemnou komplikaci kompletní opravy střechy chrámu hlučínský farář Martin Šmíd. Stavební zbytky se ručně nakládají do kbelíků a poměrně složitě spouštějí do přistavených kontejnerů před kostelem.

Každé období do trámů vepsalo svůj otisk

Nejsou ale jediným překvapením původního podkroví ze 17. století. Každé období do labyrintu trámů vepsalo svůj otisk, řemeslníci ve dřevě postupně objevují třeba zaseknuté válečné šrapnely. Město koncem dubna 1945 čelilo masivním náletům i dělostřelbě a nevyhnul se jim ani kostel. Například výztužní žebro chrámové lodi zasáhl dělový granát. Podle dobových pramenů tam bylo umístěno německé kulometné hnízdo.

Generální oprava střechy hlučínského kostela se plánovala už roky. Teprve loni se podařilo získat na ni dotaci. Zahrnuje novou střešní krytinu, místo dosavadního eternitu v přírodní břidlici. Také nové okapy, klempířské prvky a hromosvody i výměnu poškozených částí krovu. Že bude opravdu co vyměňovat, se stavebníci přesvědčili hned v prvních dnech práce.

Ve střešních trámech našli dělníci suť i šrapnely.

"Trámy sice zespodu vypadaly dobře, ale po odstranění prken se ukázalo, jak moc jsou shnilé," popisuje farář Šmíd. Jsou napadené také plísněmi a dřevokazným hmyzem. Oprava střechy kostela přijde na 6 milionů. Pětaosmdesát procent kryje dotace, zbytek platí farnost. Z darů samotných věřících.

"Jedna paní nám přispěla jednorázovou částkou sto tisíc korun, ale ani další dary nejsou zanedbatelné. Někteří přispívají pravidelnými částkami v řádech tisíců korun," vysvětluje hlučínský kněz s tím, že celou částku farnost podle odhadů zaplatí do pěti let. Pak začne shánět prostředky na fasádu.

Přispěla i radnice. "Město Hlučín přispělo sedmi sty tisíci korun," informoval mluvčí městského úřadu Miroslav Pech. Opravy potrvají do listopadu. Po celou dobu je kostel přístupný.