Šance po rekonstrukci zvládnou desetkrát větší povodně než v roce 1997

  • 6
Rekonstrukce přehrady Šance za téměř půl miliardy korun výrazně zpevnila hráz, která nyní odolá i desetkrát větší povodni, než byla ta v roce 1997. Většinu stavebních prací na beskydské přehradě už má státní podnik Povodí Odry za sebou.

Situace z let 1997 nebo 2010, kdy se bezpečnostním přelivem přehrady Šance na řece Ostravici valily tisíce kubíků vody, by už pro přehradu samotnou neměly být tak nebezpečné.

Státní podnik Povodí Odry, který přehrady v kraji spravuje, právě dokončuje nejdůležitější práce na jejím zabezpečení. „V podstatě hotový je nový bezpečnostní přeliv, před dokončením je železobetonový skluz a vývar pod hrází, kam odtékající voda dopadá,“ popsal aktuální stav rekonstrukce Dalibor Kratochvíl, ředitel závodu Frýdek-Místek Povodí Odry.

„Přehrada je už nyní - a byla po celou dobu - připravená zadržovat velké povodně. V současnosti bychom jen museli odložit některé dokončovací práce, které ale nemají na bezpečnost přehrady vliv.“

Oproti původnímu přelivu bude ten nový zhruba dvojnásobný. Voda z něj bude moci odtékat ve dvou stupních, nižším zhruba o rozměru původního bezpečnostního přelivu. Pokud hladina i přesto stoupne, může voda odtékat rozšířenou částí nově vybudovaného přelivu.

Státní podnik Povodí Odry v uplynulých měsících pracoval hned na třech přehradách v kraji. Vedle beskydských Šancí to byla i Olešná nedaleko Frýdku-Místku, z níž se vyvážely padesátileté nánosy bahna, nebo nádrž Kružberk.

Přehradu Olešnou naplní do prázdnin

„Do konce dubna budou z Olešné odtěženy sedimenty a začnou se opravovat poškozené komunikace. Všechny dokončovací práce by měly být hotovy do září letošního roku,“ řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Přehrada Olešná by potom měla být napuštěna do začátku prázdnin. A hotovo už je i na Kružberské přehradě. „Tam jsme ve stadiu dokončování, hráz je ale průjezdná,“ dodal Pagáč.

Na rekonstrukci přehrady Šance, přestože jí je velká část již hotová, ale ještě čeká hodně práce.

Vedle rozšíření bezpečnostního přepadu totiž Povodí Odry pracuje i na zpomalení sesuvu nad jednou z částí přehrady, vytěženým kamenem pak firma rozšiřuje samotnou přehradní hráz.

„O tamním sesuvu se vědělo ještě před zahájením samotné stavby přehrady, nyní se jej snažíme upravit tak, aby byl bezpečnější,“ vysvětluje Kratochvíl.

Na svahu nad bočním ramenem přehrady, který se pohybuje rychlostí několika milimetrů za rok, těží povodí Odry kamení v horní partii svahu, aby ujíždějícímu poli odlehčilo. „Kvalitní kamení převážíme na posílení hráze, zbytek umisťujeme k patě ujíždějícího svahu tak, abychom ji zatížili a posun zpomalili,“ vysvětlil hrázný přehrady Šance Milan Katauer.

Hrázný dostane nový domek

Kvůli rekonstrukci bezpečnostního přepadu přišel Katauer na několik měsíců o své dlouholeté pracoviště. Domek hrázného musel ustoupit stavebním pracím.

„Poté, co bude přepad dokončen, ale vybudujeme na stejném místě nový,“ vysvětluje Dalibor Kratochvíl. „Do něj budou svedeny veškeré informace z přehrady, z jednoho místa bude možno monitorovat a ovládat celý provoz.“ Katauer si ale nového domku hrázného už neužije. „Příští měsíc odcházím do důchodu, místo mě už tady je nový hrázný, který se zaučuje,“ říká Katauer. „Na přehradě jsem od konce osmdesátých let, za tu dobu jsem zažil dvakrát, že se voda valila přes bezpečnostní přeliv. Celkem se za dobu existence přehrady tudy valila třikrát, ten třetí případ ale nepamatuji, tehdy jsem tady ještě nepracoval.“

Přehradu Šance využívá Povodí Odry od roku 1969 nejen jako zdroj pitné vody a ochranu před povodněmi, ale také jako zdroj vody pro vylepšování průtoku za nízkého stavu vody. Spolu s přehradou Morávka patří mezi nejlepší zdroje pitné vody u nás, zdejší vodu lze využívat jako kojeneckou.

Po dobu rekonstrukce byla výška hladiny v přehradě snížena, v současnosti se pohybuje okolo šedesáti procent zásobního objemu.