Hradní věž Trúba ve Štramberku a pod ní diskutovaná Jaroňkova útulna.

Hradní věž Trúba ve Štramberku a pod ní diskutovaná Jaroňkova útulna. | foto: Archiv

Štramberk změnil plány. Jaroňkovu útulnu opraví až příští rok

  • 5
Ztráty návštěvníků a promarněné sezony už se provozovatel Štramberské trúby obávat nemusí. Radní se rozhodli přeložit opravu Jaroňkovy útulny, v níž se nyní na úpatí věže prodávají vstupenky a suvenýry, až na příští rok.

Radní uložili starostovi, ať připraví návrh, jak přesunout už přislíbenou dotaci ve výši přes 1,5 milionu korun z opravy Jaroňkovy útulny na jiné památky ve městě.

"Znamená to, že Trúba i Jaroňkova útulna budou letos celou sezonu v provozu, jak na to byli turisté zvyklí," vysvětlil starosta Štramberka Jan Socha.

Trúba - štramberský skvost

Památkově chráněná a nyní zpustlá Jaroňkova útulna opravu potřebuje a zástupci nájemce hradu, Valašského království, na to už pár let upozorňují vlastníka, kterým je město.

Když se ale na začátku dubna v dopise od vedení radnice dozvěděli, že rekonstrukce, na niž se Štramberku na konci února podařilo získat výše zmíněnou dotaci, začne 1. května, vyděsilo je to.

Oprava by podle nich totiž zcela zničila turistickou sezonu a firmě by přinesla milionové ztráty. Vedení města ale tvrdilo, že oprava provoz Trúby nenaruší.

Jaroňkova útulna

Památkově chráněná dřevěná budova na úpatí věže Trúba pochází z roku 1925. Stavbu s lidovými prvky navrhl malíř Bohumír Jaroněk. V současnosti je v ní obchůdek se suvenýry a také prodejna vstupenek na Trúbu.

"Jak nám potvrdili odborníci, v případě, že by se útulna opravovala, nebylo by možné souběžně provozovat Trúbu. Hrad bychom museli zavřít," uvedl už dřív jednatel Valašského království Tomáš Harabiš, podle kterého radnice postupovala v rozporu s legislativou, když nájemce o rozsáhlé opravě vůbec neinformovala a nejednala s ním o ní.

Po nedávném jednání městské rady je sporům pro tentokrát konec. Jak uvedl Jan Socha, město chce opravu Jaroňkovy útulny zahájit co nejdřív v příštím roce.

"Pokud by to situace dovolila, tak třeba archeologický průzkum by mohl začít už v lednu," podotkl starosta a připomněl, že i na opravu v odsunutém termínu chce město uplatnit dotaci.

Tu totiž z programu na obnovu městských památkových zón a rezervací ministerstva kultury získává každoročně nejméně ve výši 400 tisíc korun. "Uděláme vše pro to, aby se dotace v příštím roce dostala na podobnou úroveň, jako byla letos," poznamenal Jan Socha.

"Všichni tím vydělají"

Tomáš Harabiš rozhodnutí města odsunout termín začátku opravy útulny vítá. "Je to vítězství zdravého rozumu, protože na tomto rozhodnutí nikdo neprodělá, a všichni naopak vydělají," prohlásil jednatel Valašského království, které v dubnu iniciovalo petici za záchranu sezony na Štramberské Trúbě. Podepsalo ji přes 1 350 lidí.

Ať tak či tak, nájemce nebyl připraven útulnu v požadovaném termínu vyklidit. Město podle něj nyní přistoupilo na to, že při informování o opravě útulny postupovalo v rozporu s jeho právy.

Jan Socha ale odsun termínu zdůvodnil jinak: realitou. Tomáš Harabiš podle něj vedení města v požadovaném termínu nedodal některé informace, jež po něm město chtělo - třeba vyčíslení kompenzací za to, že útulnu uvolní.

To jednatel Valašského království připustil, zdůvodnil to ale krátkým termínem, který mu na dodání údajů město poskytlo. "Dodáme je v nejbližší době," uvedl Harabiš.

Zatímco problém ohrožené sezony na Trúbě už je vyřešen, napůl otevřená zůstává otázka budoucí správy hradu.

Současný nájemce totiž den před jednáním rady na setkání vedení města s podnikateli řekl, že do konce září odstoupí od nájemní smlouvy, jejíž pětileté smluvní období letos na podzim vyprší. "Důvodů k jejímu vypovězení je více, mezi nimi fakt, že zahrnuje velmi krátkou výpovědní dobu, pouhý rok," vysvětlil Harabiš.

Jak ale doplnil, vypovězení současné smlouvy neznamená, že by firma Valašské království neměla zájem hrad za určitých okolností provozovat i do budoucna.