Takto vypadal Poklad před rekonstrukcí. Ta měla původně skončit letos v prosinci, kvůli policejnímu prověřování okolností veřejné soutěže na dodavatele prací už je ale jasné, že letos hotovo nebude.

Takto vypadal Poklad před rekonstrukcí. Ta měla původně skončit letos v prosinci, kvůli policejnímu prověřování okolností veřejné soutěže na dodavatele prací už je ale jasné, že letos hotovo nebude. | foto: Platforma Architekti

Opravu oblíbeného ostravského kulturáku brzdí soud i hádky o peníze

  • 2
Z ostravského Domu kultury Poklad v Porubě zbyly jen obvodové zdi. Z ulice je vybouranými okny vidět až na letní amfiteátr za budovou. Stavbaři by měli kulturní dům opravit do konce roku 2014. To nestihnou. Stavbu brzdí rozhodnutí soudu i spory politiků.

Přes půl století sloužil Dům kultury Poklad obyvatelům Ostravy-Poruby. Teď hrozí, že z oblíbeného místa pro trávení volného času bude dlouho strašák v podobě skeletu bez oken a dveří.

Nedá se přitom říci, že by v Pokladu i kolem něj nebylo rušno. Právě naopak. V září tam naběhli policisté a posbírali podklady k výběrovému řízení na kompletní rekonstrukci budovy za 145 milionů korun. Jde totiž o jednu z několika desítek ostravských veřejných zakázek, které šetří protikorupční policie. Minulý týden obvinila kvůli šesti zakázkám Dopravního podniku a nemocnice 12 lidí a firem.

"Opravu Pokladu dál prověřujeme. Šetříme podezření ze spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," řekl včera státní zástupce Vít Koupil.

Zakázku vyhrálo sdružení stavebních firem Unistav, Ridera Stavební a Prominecon. Rekonstrukci zahájilo loni na podzim a ukončit by ji mělo letos v prosinci.

Jak se mění podoba Pokladu

"Stavba nabírá zpoždění," řekl primátor Ostravy Petr Kajnar (zvolen za ČSSD, nedávno vyloučený) při středečním jednání zastupitelů, kteří dlouze debatovali o tom, zda stavbařům uhradí požadovaných osm milionů korun za vícepráce.

"Nedoporučuji to," sdělil jim totiž nezávislý soudní znalec v oboru stavebnictví Ladislav Procházka, kterého si najalo město.

Podle znalce si stavebníci účtují řadu položek neoprávněně. "Například zbourali příčky, které vybourat neměli. Údajně nemohli tušit, že jsou z dutých cihel náchylnějších na otřesy. Jenže to věděli nebo vědět mohli. Proto jde o jejich pochybení..." argumentoval.

Podle mínění Kajnara i dalších komunálních politiků vítězné firmy podstřelily cenu (původní rozpočet projektanta byl o 100 milionů vyšší - pozn. red.) a rovnou počítaly s vícepracemi. "S argumenty znalce teď však nemůžeme hlasovat pro navýšení rozpočtu," uvedl Kajnar.

Ředitelka DK Poklad a současně zastupitelka města Radana Zapletalová (ODS) ale upozornila, že teoreticky hrozí zastavení stavby.

Nekončící debatu chtěl utnout opoziční zastupitel Aleš Juchelka (TOP 09). "Jde o vnitřní boj v ČSSD a nás si berete jako rukojmí. Nechceme tu mít další skelet," řekl.

Zastupitelé nakonec materiál odložili. "Seznámíme se podrobně se závěry znalce a svoláme mimořádné jednání zastupitelstva," řekla náměstkyně primátora Simona Piperková (ČSSD), která je i předsedkyní dozorčí rady Pokladu.

"V původním termínu stavbu dokončit nemůžeme"

Jaroslav Paclt, předseda dozorčí rady firmy Ridera, řekl MF DNES, že stavební práce zastavit nechtějí. "Ale původní termín stavby tak či tak dodržet nemůžeme," netají.

Důvodem zpoždění přitom podle něj nejsou dohady o financování víceprací, ale předběžné opatření soudu, který stavbařům zakázal opravovat suterén. "Zatím opravujeme vše okolo, ale do suterénu nesmíme. Je to problém, s nímž smlouva nepočítala. Mohli bychom odstoupit, ale snažíme se investorovi vyjít vstříc," líčí Paclt.

Bývalý nájemce suterénu tvrdí, že jeho vystěhování bylo neoprávněné. Proto požádal o předběžné opatření soud a ten mu v prosinci vyhověl. Jenže definitivní rozhodnutí dodnes nepadlo. A stavba tak nabírá zpoždění s každým dnem.

Paclt se také ohradil proti podezření, že podhodnotili stavbu a vymýšlejí si vícepráce.

"Nebýt víceprací, opravili bychom Poklad za naši cenu. Druhá firma v pořadí nabídla jen o milion víc," říká Paclt. "Práce navíc si nehledáme. Když je neuděláme, bude to vadit víc objednavateli než nám. Posudek znalce jsme neviděli. Budeme ho zřejmě rozporovat," dodal.