V plášti sídla firmy Pospiech SD se zrcadlí okolní budovy.

V plášti sídla firmy Pospiech SD se zrcadlí okolní budovy. | foto: Projektstudio

Opravme unimobuňky, navrhl architekt. Dům zabodoval v prestižním klání

  • 2
Neotřelé řešení navrhl architekt David Kotek majiteli bývalého lihovaru, jenž chtěl nové sídlo firmy. Kotkův ateliér navrhl přestavbu starých unimobuněk. Vlastník měl zprvu výhrady, pak se ale nadchl. Kotkovo Projektstudio teď uspělo v Grand prix obce architektů. A to hned dvakrát.

Chtěl něco originálního, ale zároveň ne extrémně drahého. A tak architekt David Kotek, jednatel ostravského Projektstudia, majiteli prostoru u bývalého lihovaru v Ostravě-Svinově poradil, že by bylo možné přestavět staré unimobuňky.

Vlastník areálu svolil. Když ale později viděl návrh, pořád si nebyl jistý, jestli je to to pravé.

"Probral to doma a jeho žena návrh významně podpořila," vypráví David Kotek. Od té chvíle šly věci ráz na ráz. Investor se pro navrženou stavbu nadchl – a dokonce sám přišel s originální myšlenkou udělat plášť budovy z lesklého materiálu, v němž se zrcadlí okolí.

Koukněte na oceněné domy

Teď návrh nového sídla ostravské firmy Pospiech SD ocenila i mezinárodní porota prestižní tuzemské architektonické soutěže Grand prix obce architektů. Udělila mu čestné uznání. Stejně jako další práci Projektstudia, návrhu rodinného domu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

"Uspět v konkurenci architektů z celé republiky je úžasné," raduje se David Kotek. Bylo to poprvé, co tuto cenu dostal. "Ani jsem se nezúčastnil vyhlášení, neboť jsem nevěřil, že jsme schopni uspět. A to dokonce dvakrát. Teď mě to mrzí, protože těžko říct, jestli se to podaří ještě jednou, když je v naší zemi tak velká konkurence. Což je na druhou stranu moc dobře," vypráví architekt.

Uvědomuje si, že ho cena zavazuje k větší pokoře i úsilí. "Nerad bych, aby byla poslední."

Zatímco majitele areálu bylo třeba zprvu pro návrh přesvědčit, investora rodinného domu ve Frýdlantu tlačil čas.

Dům je prošpikován moderními technologiemi

"Byl netrpělivý a začal stavět. A tak projekt někdy doháněl stavbu, což bylo šíleně stresující. Na druhou stranu pro nás velkým zadostiučiněním, když nám rvali stavebníci výkresy z ruky a my viděli, že co nakreslíme, je za týden postaveno," líčí Kotek vznik domu, který navrhl spolu s kolegy Kateřinou Holenkovou a Zbyňkem Jendrykou.

Jak prozrazuje, vzhledem k tomu, že investor si potrpí na moderní technologie, je jimi rodinný dům doslova prošpikován.

"Grand prix architektů patří k velmi významným soutěžím. Funguje jako jakési potvrzení kvality architektury," říká zástupkyně vedoucí katedry architektury Vysoké školy báňské Martina Peřinková.

Vydařené stavby? Třeba Concept House

V kraji podle ní v poslední době vzniká často skutečně kvalitní architektura. "Je to o hledání nových, úsporných řešení. Trvale platí, že pokud se klient rozhodne investovat ať do novostavby či rekonstrukce, tak chce, aby výsledek měl dobrou kvalitu i cenu," zmiňuje Martina Peřinková.

Mezi vydařené stavby, jež v kraji vznikly v poslední době, řadí například Concept House, tedy osmipodlažní tmavěšedou budovu v Opavské ulici v Ostravě-Porubě, kterou rovněž navrhlo Projektstudio. Jeho zástupci za ni tento týden převezmou ostravský titul Dům roku 2013.

Jak přitom zmiňuje i David Kotek, za pozornost stojí práce mnoha dalších studií, třeba Ateliéru 38 nebo Kamila Mrvy a Ondřeje Vysloužila. "Pro mne je ovšem vzorem Josef Pleskot a z ciziny pak Rem Koolhaas a kancelář BIG," zmiňuje architekt.