Hala opravny letadel firmy Job Air na mošnovském letišti.

Hala opravny letadel firmy Job Air na mošnovském letišti. | foto: Job Air

Opravna letadel v Mošnově dluží téměř miliardu. Banka žádá insolvenci

  • 7
Jednomu z největších věřitelů ostravského podnikatele Daneše Zátorského došla trpělivost. Česká exportní banka podala žádost o zahájení insolvenčního řízení na společnost Job Air Technic, která od roku 2010 nesplácela úvěry.

Česká exportní banka požádala Krajský soud v Ostravě o zahájení insolvenčního řízení, kvůli nesplácení úvěrů, které si společnost po svém vzniku vzala na stavbu opravárenského centra na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově.

"Konsorcium České spořitelny a České exportní banky se rozhodlo podat insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkurzu po více než dva roky trvajícím úsilí o restrukturalizaci pohledávky, jednání s akcionáři společnosti a hledání investora, které nepřineslo jiné řešení," potvrdila podání žádosti mluvčí České exportní banky (ČEB) Věra Dušková.

Podle zprávy České exportní banky, která je připojena k žádosti o zahájení insolvenčního řízení, dluží společnost Job Air Technic v rámci tří úvěrů ČEB téměř dvacet milionů eur a více než 156 milionů korun.

To vše za dlužné splátky tří úvěrů, poskytnutých mimo jiné na stavbu obřího opravárenského hangáru v Mošnově, které společnost Job Air Technic nesplácela od roku 2010.

Dalších 156 milionů korun a 9,7 milionu eur dluží Job Air Technic podle zprávy České spořitelně, která se na poskytnutí tří úvěrů podílela. Celkem jde o více než 300 milionů korun a více než 30 milionů eur.

Další peníze dluží společnost Job Air Technic například Letišti Ostrava, České správě sociálního zabezpečení nebo společnosti Vítkovice a. s.

"Vím o tom, moc to neřeším"

Daneš Zátorský komentoval nový problém jeho dominia krátce. "Vím o tom, něco se mi doneslo, ale moc to neřeším."

Výraz "moc to neřeším" je podle všeho i důvodem, proč se jedna z věřitelských bank rozhodla insolvenční návrh podat.

Podnikatel Daneš Zátorský při otevření lakovny na Mošnovském letišti

"Po několika letech neúspěšných jednání a pokusů o mimosoudní restrukturalizaci provozu dlužníka navrhovateli nezbývá, než podat tento insolvenční návrh, aby mohlo dojít k řízenému prodeji podniku dlužníka pod dohledem soudu, věřitelů dlužníka a insolvenčního správce," píše se ve zdůvodnění žádosti o vyhlášení insolvence.

V minulosti se přitom restrukturalizace zadluženého podniku řešila poměrně výrazně. Ve hře byly i strojírenské Vítkovice, které jsou v současnosti vlastníky necelých dvaceti procent společnosti a samotný opravárenský hangár kdysi stavěly. Jenomže dohoda se nepodařila ani mezi bývalými partnery.

"Skupina Vítkovice před časem odmítla pokusy Job Air Technic dotlačit ji do nevýhodné transakce, která měla být konstruována ve prospěch Daneše Zátorského a jeho nástupců," vysvětlila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

"Od počátku jsme jednali s bankami o řešení situace. Zcela zásadní ale pro Vítkovice bylo, jestli hlavní akcionář přistoupí na variantu bezpodmínečného navýšení základního kapitálu. Dohoda ale byla z jeho strany zmařena," přiblížila detaily jednoho z plánů na záchranu podniku mluvčí Vítkovic.

"Projekt špičkového leteckého opravárenského centra je dobrý, ale bez součinnosti a bez garance ze strany hlavního akcionáře, který prodělal více než 600 milionů korun a kterým, jak se ukázalo, je stále pan Daneš Zátorský a osoby s ním 'spřízněné', není možné žádnou dohodu ohledně řešení vzniklé situace uzavřít," popsala situaci z pohledu Vítkovic jejich mluvčí Eva Kijonková.

"Garance Vítkovic je účetně vypořádána čili problém Job Air Technik je dnes již pouze problémem pana Zátorského," dokončila Eva Kijonková.

Majitel Vítkovic dává do spojitosti rozchod obou podnikatelů při řešení dluhů opravárenského centra se současným bojem o akcie ovládající padesát procent vítkovického holdingu.

"Odmítáme se nechat vydírat, jak v případě servisního centra Job Air, tak v případě King Dawn," dodal Jan Světlík v narážce na současné spory okolo vlastnictví akcií společnosti VTK Group, jejichž prostřednictvím vlastní Jan Světlík poloviční podíl Vítkovic (Více čtěte zde).

Problémy okolo opravárenského centra se ale netýkají jen jeho samotného.

Do zástavy se při získání úvěrů totiž dostal i další majetek z konglomerátu firem Daneše Zátorského, jako jsou například pozemky a budovy společnosti Slezský kámen.