Stav staveniště v roce 2014.

Stav staveniště v roce 2014. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opravu ostravského kulturáku, kde začínal i Nohavica, dál brzdí spory

  • 4
Stav porubského kulturního domu Poklad, kde před lety zněl třeba první veřejný potlesk pro Jarka Nohavicu, má teď do aplausu hodně daleko. Památkově chráněný kulturní stánek se opravuje. Tedy teď ne, protože dělníci v dubnu odešli. Stavbu už řadu měsíců svírají problémy a spory.

V květnu sice soud zrušil předběžné opatření, jímž na podnět bývalého nájemce zakázal opravu suterénu, napětí ale trvá.

Kulturní dům Poklad

Památka je umístěna v srdci nejstarší porubské části. Hodnotná je i architektura kulturního domu, která kombinuje klasicistní principy, bruselský styl a prvky oficiálního dobového umění. Budoucí podobu Pokladu navrhl architekt David Průša. Oprava je koncipována jako návrat k původnímu účelu stavby. Ta se má opět stát kulturním domem v plném slova smyslu.

Zástupci firmy DK Poklad na jedné straně museli u zastupitelů města, jediného vlastníka kulturáku, prosadit přidělení zatím necelých pěti milionů na vícepráce, stavbaři na druhé straně nyní krom jiného žádají záruku, že do budoucna nebudou - třeba vlivem politických rozhodnutí - ohroženy peníze na rekonstrukci.

Oprava kulturáku navíc patří do souboru veřejných zakázek, které v Ostravě šetří protikorupční policie. „Prověřování dál probíhá,“ uvedl v pátek státní zástupce Vít Koupil. Policie záležitost prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Podle informací MF DNES policie zatím dotčené aktéry v souvislosti se zakázkou na opravu Pokladu nevyslechla.

Server Parlamentní listy přitom nedávno zveřejnil část odposlechů, jež policie provedla v souvislosti s kauzou obviněného lobbisty Martina Dědice. Ten podle ní ovlivnil řadu veřejných zakázek v Ostravě.

V dokumentech obsahujících rekapitulaci odposlechů, v nichž se policisté v souvislosti s Pokladem zaměřili na starostu Poruby Lumíra Palyzu, ředitelku DK Poklad Radanu Zapletalovou či třeba náměstkyni primátora Simonu Piperkovou, se píše: „Komunikace (mezi odposlouchávanými – pozn. red.) potvrzuje, že za výběrem předem dohodnutého zhotovitele rekonstrukce DK Poklad stojí Martin Dědic, který v této věci spolupracuje s členy dozorčí rady DK Poklad, s.r.o., a jejím jednatelem.“

Poklad v čase

Dotčení aktéři závěr policistů buď úplně popřeli, případně poukázali na to, že o žádné případné manipulaci nevěděli.

„V poslední době se stává ostravským hitem dotvářet různé kauzy vlastními pocity a spekulacemi. Věřím, že Policie České republiky tuto záležitost, o které hovoříte, řádně vyšetří,“ uvedl například Lumír Palyza.

„Pokud jde o zveřejnění dokumentů na serveru Parlamentní listy, tak dle mého názoru nemohly být získány legální cestou a já vylučuji jakoukoli svou spolupráci s Martinem Dědicem,“ doplnila Palyzu Radana Zapletalová.

Jak řekla, je jí líto, že oprava Pokladu vázne. „Na základě předchozích jednání jsem byla přesvědčená, že se stavba 1. srpna opět rozjede, ale nestalo se.“ Investor a dodavatel - sdružení firem Unistav, Ridera Stavební a Prominecon -nyní musí projednat dodatky ke smlouvě.

Jak naznačil předseda dozorčí rady firmy Ridera Jaroslav Paclt, zhotovitel je připraven se v případě dohody s investorem na stavbu v září vrátit.

Stavbaři navrhují, ať záštitu převezme magistrát

„V tuto chvíli potřebujeme uzavřít dodatky ke smlouvám. První z nich obsahuje finanční zabezpečení víceprací, které už odsouhlasilo zastupitelstvo, a nějaké další náležitosti. Další dodatek bude ale o něco závažnější. Musíme vyřešit nový harmonogram prací, odškodnění za přerušení stavby a také změnu projektu provedenou investorem,“ nastínil Paclt.

Zhotovitel je ochotný vrátit se na stavbu před uzavřením druhého z dodatků, nicméně jen pokud dostane záruku, že by v případě dalších nových překážek nebyl vlivem situace vzniklé kvůli vnějším okolnostem poškozen.

„Navrhujeme, aby záštitu nad celým projektem převzal magistrát. Posílilo by to transparentnost celé akce,“ uvedl Paclt.

Podle Simony Piperkové, která je krom náměstkyně primátora i předsedkyní dozorčí rady DK Poklad, bude vyjednávání o dodatcích ke smlouvě zřejmě dost vypjaté.

„Dá se čekat, že to bude názor proti názoru a že hlavní roli převezmou právníci,“ podotkla Piperková. Přáním investora je, aby oprava pokračovala co nejdřív. V současnosti je kulturní dům rozestavěný, obestírá ho plot.

Oprava je teprve v počátcích. „Zatím tam bylo proinvestováno devatenáct milionů s tím, že rozpočet stavby i s dodatkem dělá sto padesát milionů,“ nastínil Jaroslav Paclt.

Pro připomenutí: původní rozpočtové náklady na rekonstrukci byly zhruba 240 milionů korun, vysoutěžená cena byla tedy o zhruba sto milionů nižší. Je jasné, že v původním termínu - do konce roku 2014 - proměna kulturního domu neskončí. Kdy se obyvatelé Poruby dočkají opraveného Pokladu, to zatím zůstává otevřené.