Pokud nedostane další peníze, bude muset Armáda spásy zavřít v kraji 12 zařízení. (Ilustrační smínek)

Pokud nedostane další peníze, bude muset Armáda spásy zavřít v kraji 12 zařízení. (Ilustrační smínek) | foto: Archiv MF DNES

Organizace pomáhající potřebným dostanou méně peněz. Mohou zaniknout

  • 5
Moravskoslezské organizace pomáhající lidem v nouzi se samy dostaly do vážných problémů. Na vině jsou letošní výrazně nižší dotace od státu. Organizace jako Charita, Slezská diakonie, Armáda spásy či Sdružení azylových domů tak nejspíš nebudou mít peníze ani na přežití.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dalo letos zmíněným organizacím o 220 milionů korun méně než vloni. "Pokud ministerstvo nepřehodnotí dosavadní rozdělení dotací, budeme muset uzavřít 51 zařízení a v dalších více než třiceti omezíme provoz," shrnul situaci ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.

Krizový scénář

Diecézní charita ostravsko-opavská
by zavřela 10 zařízení, dalších 9 by omezila.

Slezská diakonie
by zavřela 27 zařízení, dalších 20 by omezila.

Armáda spásy
by zavřela 12 zařízení.

Sdružení azylových domů
by zavřelo 2 zařízení, další 2 by omezilo.

Co by to znamenalo? Organizace by zrušily služby sociální prevence, mezi které patří azylové domy, nízkoprahová zařízení pro děti, domovy na půl cesty, střediska sociální rehabilitace či noclehárny.

"Pokud zrušíme azylové domy, lidé v nouzi nebudou mít kam jít," řekl Tomáš Surovka z Armády spásy. "Nejhorší je, že situace se nelepší. Naopak. Na ulici zůstává čím dál tím víc lidí – a hlavně žen," podotkla ředitelka Sdružení azylových domů Dominika Najvert.

Handicapovaní, duševně a mentálně postižení možná budou mít kde bydlet, ale nikdo s nimi nebude pracovat. "Roky usilujeme o to, aby lidé s postižením nežili v ústavech. Dokud existují ambulantní služby, můžou zůstat doma. Pokud však ambulantní služby zrušíme, postižení se vrátí zpátky do ústavů," vysvětlila ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková.

Ministerstvo zapomnělo, že dotace od EU letos chybí

Tomáš Surovka z Armády spásy připomněl, že i minulému režimu se po roce 1948 podařilo rušit sociální služby. "V dnešní době je to opravdu smutné," dodal. Problém spočívá v tom, že v posledních třech letech to byla Evropská unie, kdo organizace dotoval. Letos je to stát, který údajně nemá peníze.

"Letos je dotace pro poskytovatele sociálních služeb o sto milionů vyšší než loni – je to 6,2 miliardy korun," sdělil mluvčí ministerstva Petr Sulek. To zástupce neziskových organizací v Moravskoslezském kraji pobavilo. "Ministerstvo zřejmě zapomnělo, že organizace v kraji nedostaly těch 220 milionů korun z EU," podotkl Curylo. Připomněl, že od roku 2008 jsou státní dotace každý rok nižší.

"Zatímco před pěti lety to bylo 8,5 miliardy korun, loni už jen 6,11 miliardy," popsal Curylo. Ministerstvo se brání, že je i na kraji, aby situaci řešil. "Souhlasíme," řekl Curylo, "ale přece po něm nemohou chtít, aby z ničeho nic ve svém rozpočtu našel 220 milionů korun. To je nesmysl."

Organizace půjdou za ministrem, peníze potřebují na přežití

Zástupce organizací nejvíc rozčílilo, že ministerstvo dobře vědělo, jaká situace letos nastane, přesto nic nepodniklo. "Považujeme to za systémové pochybení zaměstnanců ministerstva," shodli se.

Oni jsou teď přitom těmi, kdo mají propouštět a likvidovat. "Možná, že nám ty peníze během roku dají. Takhle to ale dělat nejde. Pokud se situace do března nevyřeší, budeme muset propouštět a zavírat. Neziskovky nemůžou žít na dluh. Ministerstvo říká, že kraj může zajistit projekt, kterým podpoří sociální služby. Ale než to bude, služby sociální prevence v Moravskoslezském kraji pravděpodobně přestanou existovat," dodal Curylo.

Ředitelka Sdružení azylových domů Dominika Najvert také upozornila, že pro stát by bylo mnohem levnější, pokud by fungování služeb sociální prevence zajistil. "Náprava následků by byla podstatně dražší, než kdyby nám dnes dali peníze na přežití," uvedla.

Klienti údajně nevěří, že by se některá zařízení mohla zavřít. "To si totiž zatím nikdo nedovede ani představit," řekla Zuzana Filipková ze Slezské diakonie. Zástupci organizací se už příští týden sejdou s ministrem Jaromírem Drábkem. Budou po něm chtít dalších 220 milionů korun, aby mohli zachovat alespoň stávající služby. "Pokud neuspějeme, budeme muset přitvrdit," uzavřela Filipková.