Poraněná orlice Tonička po zákroku veterináře

Poraněná orlice Tonička po zákroku veterináře | foto: Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích

Samice orla skalního byla plná broků. Po střelci pátrá policie i ochránci

  • 23
Zatím neznámý pachatel způsobil těžká zranění chráněné samici orla skalního, kterou ekologové vypustili v rámci unikátního programu návratu tohoto dravce do Beskyd. Minulý týden po orlici vystřelil z brokovnice, případ vyšetřuje policie.

Člověk se ani po sto letech nepolepšil. Stejně jako na začátku 20. století, kdy orla skalního vystřílel z tuzemské přírody, tak i nyní jsou největší hrozbou pro tohoto krále opeřených dravců lidé.

Ekologové našli minulý týden v Poodří polomrtvou samici, která měla v těle nejméně jedenáct broků. Orlice přežila, ale není jisté, zda se ještě někdy do přírody vrátí.

"Střílí po všem, co se pohne. Dravce považují za konkurenci, co loví zvěř, kterou chtějí zastřelit oni. Jen stěží hledám slušná slova," zlobí se Petr Orel, vedoucí Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku.

Nejmenuje, ale podezírá myslivce nebo někoho, kdo se za něj jen pokládá.

Orlici náhodou našel mezi obcí Bartošovice a místní částí Hukovice na Novojičínsku pracovník CHKO Poodří Ivan Bartoš.

"Schovávala se v trnkovém porostu a bála se. Když jsme ji vzali do náruče, pochopila, že jí nechceme ublížit, a zklidnila se," popsal.

Hned bylo jasné, že orlice pochází z projektu návratu orla skalního do moravskoslezských hor. Měla identifikační kroužek, patrná byla i satelitní vysílačka monitorující její pohyb.

"Samici jsme při vypouštění před třemi roky pojmenovali Tonička. V poslední době se pohybovala ve slovenských horách, teď se vrátila. To měla přivítání," povzdychl si Orel.

Návrat orlů do Beskyd

  • Projekt začal v roce 2006, ve spolupráci se slovenskými ochránci přírody ho organizuje zejména Stanice na záchranu volných živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku. 
  • Celkem bylo vypuštěno 22 mladých orlů skalních. 
  • Dvě samice někdo otrávil, jednoho orla zastřelili v Polsku, jeden samec zahynul na Slovensku po nárazu do elektrického vedení. 
  • Loni se vylíhlo první mládě orla skalního v tuzemsku po více než sto letech. 
  • Letos by ochránci přírody rádi vypustili poslední tři orlí mláďata. 
  • Orli se zabydlují nejen v Beskydech, ale stále hojněji se objevují v Poodří nebo na Libavé. Zalétávají i do dalších hor.

Tonička měla rozsáhlá vnitřní zranění, krvácela ze zobáku, vážně poraněné bylo i křídlo. Vyjmutí broků by orlice zřejmě nepřežila, proto byla odborně ošetřena a nyní se léčí v bartošovické stanici.

"Daří se jí lépe, začala přijímat potravu. Doufáme, že broky nezasáhly nervové tkáně," řekl Orel.

Ochránci přírody podali trestní oznámení na neznámého pachatele. "O případu víme, začínáme vyšetřovat, kdo střílel," potvrdil novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Přiznal však, že hledání viníka bude náročné. Například podle broků nelze dohledat zbraň, ze které se střílelo.

Pachateli hrozí za trestné činy týrání zvířat a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy až tříleté vězení.

Samice byla nalezena v honitbě Školního zemědělského podniku Vysoké školy veterinární v Brně, hned vedle bažantnice.

"Je to pro nás velmi nepříjemné. Nevěřím však, že by to udělal někdo z našich lidí, i když za nikoho ručit nemohu," reagoval ředitel podniku Leo Kroupa.

Upozornil, že nemají jen zaměstnance, ale povolení vydávají i několika dalším lidem z okolních vesnic. "Všechny si pozveme a budeme s nimi hovořit. Jenže zjistit, jestli někdo střílel, je velmi obtížné," konstatoval ředitel Kroupa.