Jan Šimčík má pro domovnictví ideální předpoklady, v minulosti pracoval jako...

Jan Šimčík má pro domovnictví ideální předpoklady, v minulosti pracoval jako policista. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jejich rajonem je sídliště. V Orlové na bezpečnost dohlížejí domovníci

  • 4
O bezpečnost v šesti orlovských městských domech se již třetím rokem starají čtyři domovníci. Z chodeb panelových domů vykazují nejen drogově závislé či bezdomovce, ale někdy také různé nenechavce. Domovníky platí radnice, která chce také s jejich pomocí zvýšit bezpečnost v městských částech Lutyně, Město a Poruba.

Díky domovníkům se bezpečnost zlepšila. Jako nedávno, když se těsně před půlnocí dostal do domu cizí člověk. Od začátku ho domovník zpovzdálí sledoval. Za ty měsíce, co zde hlídá, jeho tvář ještě neviděl.

„Sledoval jsem jeho kroky po domě až do chvíle, kdy zaklepal na jednu starou paní. Za tou občas chodil vnuk, tak si dotyčná myslela, že je to on a otevřela mu,“ popisuje Jan Šimčík. V tu chvíli přestal být domovník tichým pozorovatelem a zakročil. „Mladíka jsem zadržel a zavolal jsem policii. Očividně si ten kluk paní vyhlédl,“ dodává orlovský domovník.

Pro lidi je Jan Šimčík zárukou větší bezpečnosti.

Právě Jan Šimčík je podle zástupců města ideálním domovníkem. Při výběrovém řízení měl oproti dalším uchazečům nesporné výhody. Je sice v důchodu, ale dříve pracoval jako policista, a tak má vzhledem ke své bývalé profesi s lidmi mimo zákon mnoho zkušeností.

Navíc je, jak sám říká, buldočí povaha. „Přestože má na starost dům, ve kterém sám nebydlí, snažil se tamní lidi a chod poznat, aby mohl svou práci dělat co nejlépe,“ přibližuje manažer prevence kriminality David Pěntka, který má domovnický projekt na orlovské radnici na starost. „Mohl bych si vzít peníze, obejít to tu a na konci šichty říct, že se nic nestalo, ale to mi není vlastní,“ vysvětluje Šimčík.

Kromě zásahů je náplní domovníků především prevence. Mají být s obyvateli v kontaktu a například je upozorňovat, aby nepouštěli do domu cizí lidi.

Město s domovníky počítá i do budoucna

Jan Šimčík podle svých slov hodiny jen tak v noci sedí nebo se vydává na obhlídky a pozoruje, kdo a jak vchází do vchodu. Nepracuje zadarmo. Stejně jako jeho kolegové má s městem sepsanou dohodu o pracovní činnosti a dostává pravidelnou mzdu, v jeho případě přilepšení k důchodu. „Úvazek mám na padesát hodin měsíčně, ale reálně tady strávím asi daleko více času.“

Za pomocníky v terénu jsou místní strážníci. „Když na něco přijdou, zavolají nám. Navíc, když je nějaký problém, máme jistotu, že se díky domovníkům do domu dostaneme. Lidé už o nich ví a dávají si větší pozor, takže máme i méně oznámení z problémových domů,“ pochvaluje si šéf orlovské městské policie Rostislav Szczurek.

Orlovská radnice vzhledem k dosavadním dobrým zkušenostem s domovníky počítá i do budoucna. „Domy vykazují vyšší míru bezpečí pro nájemníky, došlo k eliminaci výskytu nepovolaných osob a výrazně se zlepšilo soužití všech nájemníků,“ dodává manažer prevence kriminality Pěntka.